Joriy yilning 23-yanvar kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutining bir guruh professor-o‘qituvchilari “Basalt O‘zbekiston” sanoat klasteri va “Jizzax akkumulyator” zavodida ishlab chiqarish mutaxassislari bilan hamkorligda ilmiy va innovatsion tadbir o‘tkazildi.
Tadbirning mazmuni va ahamiyati
Kimyoviy injiniring fakultetining “Kimyo” kafedrasi professor-o‘qituvchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti topshiriqlariga muvofiq “Basalt O‘zbekiston” sanoat klasteri bosh direktori A.A.Abdusattorov hamda Jizzax AZ ning rahbarligi bilan o‘tkazilgan muhim davra suhbatida Tadbirda ilmiy-tadqiqot ishlari va sanoat korxonalari rivoji uchun yangi istiqbollari tadqiqot ishlarini belgilashga qaratilgan masalalar batafsil muhokama qilindi. Bu jarayonda Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamda Jizzax politexnika institutining bir guruh professor o‘qituvchilari Nurullayev Shavkat Payziyevich, Eshmetov Rasulbek Jumyazovich, Qurbonov Jahongir Xodjiyevich, Ibragimov Tohirbek Egamshukurovich, Ro‘zmatov Ikrom, Umarov Shavkat Isomiddinovich, Ismoilov Akmal Abduvaxobovich kabi professor-o‘qituvchilar faol ishtirok etishdi.
O‘tkazilgan tadbirda quyidagi muammolar muhokama qilingan:
1. Oqova suvlarni utilizatsiya qilish texnologiyasini yaratish:
- sanoat korxonalarining ekologik xavfsizligini ta‘minlash,
- atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish,
- resurslardan tejamkorlik bilan foydalanish imkoniyatlarini yanada kengaytirish ko‘zda tutadi.
Tadbir davomida oqova suvlarni qayta ishlash va utilizatsiya qilish bo‘yicha taklif etilgan innovatsion yondashuvlar, shu jumladan, yangi kimyoviy reagentlar va zamonaviy uskunalardan foydalanish masalalari batafsil tahlil qilindi.
2. Kimyo kafedrasi professori Nurullayev Shavkat Payziyevich tomonidan xom ashyo importiga bog‘liqlikni kamaytirishga qaratilgan loyiha taqdim etildi. Ushbu loyiha doirasida:
- mahalliy xom ashyolardan samarali foydalanish,
- sanoat korxonalarining importga qaramligini qisqartirish,
- ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish va yangi texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida “Basalt O‘zbekiston” sanoat klasteri bosh direktori A.A.Abdusattorov loyihalarni zavod mutaxassislariga muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun tegishli ko‘rsatmalar berdi hamda TKTIning ilmiy ishlanmalarini “Basalt O‘zbekiston” sanoat korxonasida amaliyotga joriy etish va TKTI, JPI bilan hamkorlikni rivojlantirish va texnologik yutuqlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi kelishuvlarni amalga oshirishiga ishonch bildirdi.

On January 23 of this year, a group of professors and teachers of the Tashkent Institute of Chemical Technology, in collaboration with production specialists at the Basalt Uzbekistan industrial cluster and the Jizzakh Battery Plant, held a scientific and innovative event.
Content and significance of the event
In accordance with the instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, the professors and teachers of the Department of Chemistry of the Faculty of Chemical Engineering held an important round table discussion under the leadership of the General Director of the Basalt Uzbekistan Industrial Cluster A.A. Abdusattorov and Jizzakh AZ. The event discussed in detail issues aimed at identifying new prospects for the development of scientific research and industrial enterprises. A group of professors and teachers from the Tashkent Institute of Chemical Technology and the Jizzakh Polytechnic Institute, such as Nurullayev Shavkat Payziyevich, Eshmetov Rasulbek Jumyazovich, Kurbonov Jahongir Khodzhiyevich, Ibragimov Tohirbek Egamshukurovich, Rozmatov Ikrom, Umarov Shavkat Isomiddinovich, Ismoilov Akmal Abduvakhobovich, took an active part in this process.
The following issues were discussed at the event:
1. The creation of wastewater utilization technology:
- ensures the environmental safety of industrial enterprises,
- reduces the negative impact on the environment,
- further expands the possibilities of economical use of resources.
During the event, the proposed innovative approaches to wastewater treatment and utilization, including the use of new chemical reagents and modern equipment, were analyzed in detail.
2. Professor of the Department of Chemistry Nurullayev Shavkat Payziyevich presented a project aimed at reducing dependence on imported raw materials. Within the framework of this project, the following issues were discussed:
- effective use of local raw materials,
- reducing the dependence of industrial enterprises on imports,
- reducing production costs and introducing new technologies.
At the end of the event, the General Director of the Basalt Uzbekistan Industrial Cluster, A.A. Abdusattorov, gave relevant instructions to the plant's specialists for the successful implementation of the projects and expressed confidence in the implementation of TKTI's scientific developments at the Basalt Uzbekistan industrial enterprise and the implementation of new agreements on the development of cooperation with TKTI and JPI and support for technological achievements.