Ma’lumki, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-avgust kungi PQ-4805-sonli Qarori bilan Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Toshkent Olmazor tumanidagi 28-sonli umumta’lim maktabi bilan hamkorlik aloqalari yo’lga qo’yilgan.
Ushbu qarorda belgilangan vazifalarni amalga oshirish yuzasidan joriy yilning 20-dekabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti Kimyoviy injiniring fakulteti "Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi" hamda "Kimyo" kafedralari professor-o’qituvchilarining Toshkent shahar Olmazor tumanidagi 28-sonli umumta’lim maktabiga navbatdagi tashrifi bo’lib o’tdi.
Tadbirda Kimyoviy injiniring fakulteti dekan o‘rinbosari N. Zulyarova, "Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi" kafedrasi dotsentlari M.Adilova, K.Arifdjanova va D.Tursunova, "Kimyo" kafedrasi o‘qituvchisi M.Bekmuratova, "Kimyo" to‘garagi rahbari Z.Eshbo‘riyeva, institutning faol talabalari, shuningdek, 28-maktabning o‘qituvchilari va tabiiy fanlarga qiziquvchi o‘quvchilar ishtirok etishdi.
Mazkur tadbir maktab o‘quvchilarining kimyo va tabiiy fanlarga qiziqishini oshirish, ilm-fan sohasidagi imkoniyatlar bilan tanishtirish va yosh avlodni ilmiy faoliyatga jalb qilishga xizmat qildi.
Dastlab “Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi” kafedrasi dotsenti M. Adilova institutning ilmiy va o‘quv faoliyati haqida ma’lumot berdi. U Toshkent kimyo-texnologiya institutining yutuqlari, ilmiy ishlanmalar va yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida taqdimot o‘tkazdi. Shundan so‘ng kafedra dotsenti K. Arifdjanova institutning tuzilmasi va o‘quv jarayoni haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir davomida Kimyoviy injiniring fakultetida tashkil etilgan “Kimyo” to‘garagi rahbari Z. Eshbo‘riyeva tomonidan o‘quvchilar uchun “Qiziqarli laboratoriya” darslari o‘tkazildi. Ushbu darslarda turli kimyoviy tajribalar namoyish etilib, o‘quvchilar kimyo fanining qiziqarli va hayotiy jihatlariga oid ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Bundan tashqari, Toshkent kimyo-texnologiya instituti sport klubining shaxmat to‘garagi rahbari, xalqaro musobaqalar sovrindori Ruxshona Bashritdinova tomonidan shaxmatga qiziqqan o‘quvchilar uchun master-klass tashkil etildi. Faol ishtirok etgan o‘quvchilar esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Mazkur uchrashuv 28-maktab o‘quvchilarining kimyo, tabiiy fanlar va sport sohasiga qiziqishini oshirishga xizmat qildi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti va 28-maktab o‘rtasidagi hamkorlik yosh avlodni ilmiy va intellektual rivojlanish sari yo‘naltirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Bunday tadbirlar kelgusida ham muntazam o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, u maktab va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi samarali aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Профессорско-преподавательский состав Ташкентского химико-технологического института посетили специализированную государственную среднюю школу № 28, расположенную в Алмазарском районе города Ташкента.
Как вам известно, Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4805 от 12 августа 2020 года установлены отношения сотрудничества с Ташкентским химико-технологическим институтом и средней школой №28 Алмазарского района города Ташкента.
В целях реализации задач, изложенных в настоящем постановлении, 20 декабря текущего года состоится очередной визит профессорско-преподавательского состава кафедр «Химическая технология неорганических веществ» и «Химия» химико-технологического факультета Ташкентского государственного университета в г. Ташкент. Состоялась презентация выпускников химико-технологического института в средней школе №28 Алмазарского района города Ташкента.
В мероприятии приняли участие заместитель декана химико-технологического факультета Н. Зулярова, доценты кафедры «Химическая технология неорганических веществ» М. Адилова, К. Арифджанова и преподаватель кафедры «Химия» Д. Турсунова. В мероприятии приняли участие М. Бекмуратова, руководитель кружка «Химия» З. Эшбориева, активисты института, а также учителя школы № 28 и учащиеся, интересующиеся естественными науками.
Данное мероприятие способствовало повышению интереса школьников к химии и естественным наукам, ознакомлению их с возможностями в сфере науки, привлечению подрастающего поколения к научной деятельности.
Сначала доцент кафедры «Химическая технология неорганических веществ» М. Адилова представила информацию о научной и образовательной деятельности института. Он выступил с докладом о достижениях Ташкентского химико-технологического института, научных разработках и возможностях, созданных для молодежи. После этого доцент кафедры К. Арифджанова предоставила подробную информацию о структуре института и учебном процессе.
В ходе мероприятия руководитель кружка химии, организованного на химико-технологическом факультете З. Эшбориева провела для студентов занятия «Интересная лаборатория». На этих уроках демонстрировались различные химические эксперименты, и учащиеся узнавали об интересных и важных аспектах химии.
Кроме того, для студентов, интересующихся шахматами, был организован мастер-класс от руководителя шахматного клуба Ташкентского химико-технологического института, победителя международных соревнований Рухшоны Башритдиновой. Студентам, принявшим активное участие, были вручены памятные подарки.
Данная встреча способствовала повышению интереса учащихся школы № 28 к химии, естествознанию и спорту. Сотрудничество Ташкентского химико-технологического института и школы №28 имеет большое значение в ориентации молодого поколения на научное и интеллектуальное развитие.
В дальнейшем планируется проводить подобные мероприятия регулярно, что будет способствовать дальнейшему развитию эффективных связей между школами и высшими учебными заведениями.