2025-yilning 24-yanvar sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida O'zbekiston Yoshlar Ittifoqi institut boshlang'ich tashkiloti yetakchisi Murodjon Bo'riyev O‘zbekiston volontyorlar assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda imkoniyati cheklangan ijtimoiy himoyaga muhtoj bo'lgan talaba yoshlar uchun “Yoshlar ijtimoiy markazi hamda volontyorlik faoliyatining imkoniyatlari” mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi
Ushbu davra suhbatida O‘zbekiston volontyorlar assotsiatsiyasi raisi Shirin Abidova O‘zbekiston volontyorlar assotsiatsiyasi qoshida Yoshlar ijtimoiy markazi hamda volontyorlik haqida yig'ilgan yoshlarga atroflicha ma'lumot berib o'tdi.
Uchrashuv so'ngida hamkorlikda yangi loyihalarni amalga oshirish, talabalar uchun o'quv kurslari tashkil etish hamda institutda volontyorlik faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan hamkorlik memorandumi imzolandi.

A roundtable discussion on the topic "Youth Social Center and Opportunities for Volunteering" was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On January 24, 2025, at the Tashkent Institute of Chemical Technology, the leader of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan, Murodjon Buriyev, in collaboration with the Volunteer Association of Uzbekistan, held a round table discussion on the topic “Youth Social Center and Opportunities for Volunteering” for students with limited opportunities in need of social protection.
At this round table discussion, the Chairperson of the Volunteer Association of Uzbekistan, Shirin Abidova, provided the gathered young people with detailed information about the Youth Social Center and volunteering under the Volunteer Association of Uzbekistan.
At the end of the meeting, a memorandum of cooperation was signed aimed at jointly implementing new projects, organizing training courses for students, and improving volunteering activities at the institute.