O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevral kuni yoshlar bilan muloqotida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent kimyo-texnologiya instituti talabalarining iqtidorini namoyish etish va rivojlantirish, iste’dodini ro‘yobga chiqarish uchun keng imkoniyatlar yaratish maqsadida Robototexnika, Sun'iy intellekt, Dronlar va Kiberxavfsizlik yo'nalishlarida eng yaxshi start-up loyihalar "Oliygoh kubugi" bo'lib o'tdi.
Tanlovni institut rektori Usmonov Botir Shukurillayevich kirish so'zi bilan ochib berib, barcha ishtirokchilarga muvaffaqiyat tiladi. Ushbu tanlovlar yoshlarni muhandislik sohasiga keng jalb qilish, ularning amaliyotga yo‘naltirilgan bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash, shuningdek, mazkur yo‘nalishda raqobatbardosh kadrlarni tayyorlashga qaratilgan.

В целях обеспечения выполнения задач, определенных в диалоге Президента Республики Узбекистан с молодежью 14 февраля 2025 года, был проведен "Кубок университета" лучших стартап-проектов в области робототехники, искусственного интеллекта, дронов и кибербезопасности с целью демонстрации и развития талантов студентов Ташкентского химико-технологического института и создания широких возможностей для реализации их таланта.
Ректор института Усманов Ботир Шукуриллаевич открыл конкурс вступительным словом и пожелал всем участникам успехов. Данные конкурсы направлены на широкое привлечение молодежи в сферу инженерии, укрепление их практико-ориентированных знаний и навыков, а также подготовку конкурентоспособных кадров в данном направлении.