2024-yilning 25-iyun sanasida "Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024/2025 o‘quv yili uchun qabul jarayonlarini tashkil etish hamda Muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar” mavzusida Matbuot anjumani bo'lib o'tdi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida, prorektorlar, fakultet dekanlari va boshqa mas'ullar ishtirok etishdi. Matbuot anjumaniga 10dan ortiq teleradiokanallar, internet saytlari hamda gazetalardan jurnalist va blogerlar tashrif buyurdi.
Dastavval Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich Muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va Toshkent kimyo-texnologiya instituti faoliyatini yanada takomillashtirish yuzasidan ustuvor vazifalari hamda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ma'lumot berdi, shundan so'ng qabul komissiya mas'ul kotibi Kadirov Ulug'bek Ravshanovich Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish jarayonlaridagi asosiy o‘zgarishlar va Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024/2025 o‘quv yili uchun qabul jarayonlarini tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma'lumot berdi.
Matbuot anjumani davomida, jurnalist va blogerlar o'zlarining qiziqtirgan savollariga spikerlardan atroflicha javob oldilar.
Ma'lumot uchun Toshkent kimyo-texnologiya institutida 5 ta fakultet, 24 ta kafedra faoliyat yuritadi. 31 ta bakalavriat yo‘nalishi va 30 ta magistratura mutaxassisligi mavjud hamda hozirgi vaqtda 8404 nafar (bakalavriat kunduzgi 4479 nafar, kechki 81 nafar, sirtqi 3511 nafar, qo‘shma ta’lim 218 nafar, magistratura 115 nafar) talaba tahsil olmoqda.

25 июня 2024 года состоялась пресс-конференция на тему «Организация процесса приема на 2024/2025 учебный год в Ташкентский химико-технологический институт и проводимая работа в области инженерной подготовки».
Его возглавил ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, в нем приняли участие проректоры, деканы факультетов и другие официальные лица. На пресс-конференции присутствовали журналисты и блогеры более 10 теле- и радиоканалов, интернет-сайтов и газет.
Сначала ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич дал информацию о приоритетных задачах и деятельности Ташкентского химико-технологического института в области подготовки кадров и дальнейшего совершенствования деятельности Ташкентского химико-технологического института Равшановича. проинформировал организации высшего образования об основных изменениях в процессе приема и ведущейся работе по организации приема на 2024/2025 учебный год в Ташкентский химико-технологический институт.
В ходе пресс-конференции журналисты и блогеры получили от спикеров подробные ответы на свои вопросы.
Для справки: в Ташкентском химико-технологическом институте 5 факультетов и 24 кафедры. Действует 31 программа бакалавриата и 30 программ магистратуры, в настоящее время обучаются 8404 студента (4479 студентов дневной формы обучения, 81 студент вечерней формы обучения, 3511 студентов заочной формы обучения, 218 студентов очной формы обучения, 115 магистрантов).
В основном составе института работают 347 профессоров и преподавателей, из них 197 сотрудников, имеющих ученые степени и звания. Из них 50 докторов наук (в том числе докторов наук), профессоров, 147 кандидатов наук (в том числе PhD), доцентов, научный потенциал составляет 56,7%.