Toshkent kimyo-texnologiya institutida ekologiya va atrof-muhit muhofazsiga bag'ishlangan ilmiy-texnikaviy anjuman bo'lib o'tdi.
2024-yilning 25-oktabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilishdagi zamonaviy innovatsion texnologiyalar " mavzusidagi Respublika ilmiy-texnikaviy konferensiya bo'lib o'tdi. Mazkur konferensiya Toshkent kimyo-texnologiya instituti tomonidan O'zbekiston Ekologik partiyasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda O'zbekiston Ekologik partiyasi Markaziy Kengashi raisi Xamzayev Abdushukur Xudoyqulovich, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Aminov Nosirjon Hasanboyevich, O'zbekiston Ekologik partiyasi Markaziy Kengashi raisi o'rinbosari Xofizov Bahriddin Turdiyevich, Toshkent kimyo-texnologiya institutining Akademik faoliyat bo'yicha prorektori Safarov Toyir Tursunovich, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor Boborajabov Bahodir Nasriddinovich, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Pulatov Xayrulla Lutfullayevich, "Sanoat ekologiyasi" kafedrasi mudiri Igitov Farux Baxtiyorovich, institutning professor-o'qituvchilari, yosh tadqiqotchilar va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Anjuman davomida ekologiya va atrof-muhitga salbiy ta'sir ko'rsatayotgan omillar va mavjud muammolarning ilmiy yechimlari tog'risida fikr-mulhozalar bildirildi.

A scientific and technical conference dedicated to ecology and environmental protection was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On October 25, 2024, the Republican scientific and technical conference on "Modern innovative technologies in ecology and environmental protection" was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology. This conference was organized by the Tashkent Institute of Chemical Technology in cooperation with the Ecological Party of Uzbekistan.
Chairman of the Central Council of the Ecological Party of Uzbekistan Khamzayev Abdushukur Khudoykulovich, Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Aminov Nasirjon Hasanboyevich, Deputy Chairman of the Central Council of the Ecological Party of Uzbekistan Khofizov Bahriddin Turdiyevich, Safarov Toyir, vice-rector for academic activities of the Tashkent Institute of Chemical Technology, attended the event. Tursunovich, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Affairs Boborajabov Bahadir Nasriddinovich, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovation Pulatov Khairulla Lutfullayevich, Head of the "Industrial Ecology" Department Igitov Farukh Bakhtiyorovich, professors and teachers of the institute , young researchers and students participated.
During the conference, opinions were expressed about factors that have a negative impact on ecology and the environment and scientific solutions to existing problems.
In particular, effective use of water resources through the retreatment of waste water of production enterprises, improvement of cleaning methods to reduce the negative impact of used motor oils on the environment, reduction of factors that have a negative impact on the environment by production enterprises, rational use of natural resources and the issues of improving the legislation on nature protection were discussed.