Tyutorlar uchun malaka oshirish kurslari 2025-yil uchun dars jarayonlari boshlandi
Avval xabar berilganidek, Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrug‘i asosida oliy ta'lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan tyutorlar uchun maxsus malaka oshirish kurslari tashkil etib kelinyapti. Mazkur kurslar 2025-yil uchun Talaba va o‘qituvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi tomonidan reja asosida amalga oshirilmoqda.
Qayd etilganidek, ushbu kurslarda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori B.N.Boborajabov ma'ruzachi sifatida oflayn va onlayn shaklda dars-mashg'ulotlarini olib bormoqda. Bu galgi darslar oflayn shaklda tashkil etildi. B.N Boborajabov Toshkent shahridagi Toshkent tibbiyot akademiyasi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Toshkent davlat transport universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Toshkent davlat agrar universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti, O'zbekiston milliy universiteti, Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti, Toshkent davlat pedagogika universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent arxitektura-qurilish instituti, Toshkent farmatsevtika instituti hamda Toshkent davlat stomatologiya instituti tyutorlariga ma'ruza mashg'ulotini olib bordi.
Ushbu kurslar tyutorlarning kasbiy malakasini oshirish, ta’lim sifatini yuksaltirish hamda talabalarning ijtimoiy faolligini oshirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatli hisoblanadi. Bu safar kurslarning oflayn shaklda o‘tkazilishi ishtirokchilar uchun yuzma-yuz muloqot imkoniyatini yaratdi.

Tutor training courses for 2025 have begun
As previously reported, special advanced training courses are being organized for tutors working in higher education institutions based on the relevant order of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation. These courses are being implemented by the Center for Increasing Social Activity of Students and Teachers for 2025 according to the plan.
As noted, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs of the Tashkent Institute of Chemical Technology B.N. Boborajabov is conducting offline and online classes as a lecturer in these courses. This time, the classes were organized offline. B.N. Boborajabov conducted a lecture session for tutors from Tashkent Medical Academy, Tashkent State Law University, Tashkent State Transport University, Tashkent State University of Economics, Tashkent State Agrarian University, Uzbekistan State University of World Languages, Uzbekistan University of Journalism and Mass Communications, National University of Uzbekistan, Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, Tashkent State Pedagogical University, Tashkent University of Information Technologies, Tashkent Institute of Architecture and Construction, Tashkent Pharmaceutical Institute and Tashkent State Dental Institute in Tashkent.
B.N. Boborajabov conducted lessons based on modern approaches. During the sessions, innovative methods and technologies were effectively used based on the experience of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
These courses are significant in that they serve to improve the professional qualifications of tutors, improve the quality of education, and increase the social activity of students. This time, the offline format of the courses created an opportunity for participants to communicate face-to-face.