Tyutorlar uchun malaka oshirish kurslari 2025-yil uchun dars jarayonlari boshlandi
Avval xabar berilganidek, Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrug‘i asosida oliy ta'lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan tyutorlar uchun maxsus malaka oshirish kurslari tashkil etib kelinyapti. Mazkur kurslar 2025-yil uchun Talaba va o‘qituvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi tomonidan reja asosida amalga oshirilmoqda.
Qayd etilganidek, ushbu kurslarda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori B.N.Boborajabov ma'ruzachi sifatida oflayn va onlayn shaklda dars-mashg'ulotlarini olib bormoqda. Bu galgi darslar oflayn shaklda tashkil etildi. B.N Boborajabov Toshkent shahridagi Toshkent tibbiyot akademiyasi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Toshkent davlat transport universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Toshkent davlat agrar universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti, O'zbekiston milliy universiteti, Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti, Toshkent davlat pedagogika universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent arxitektura-qurilish instituti, Toshkent farmatsevtika instituti hamda Toshkent davlat stomatologiya instituti tyutorlariga ma'ruza mashg'ulotini olib bordi.
Ushbu kurslar tyutorlarning kasbiy malakasini oshirish, ta’lim sifatini yuksaltirish hamda talabalarning ijtimoiy faolligini oshirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatli hisoblanadi. Bu safar kurslarning oflayn shaklda o‘tkazilishi ishtirokchilar uchun yuzma-yuz muloqot imkoniyatini yaratdi.

Как сообщалось ранее, для преподавателей высших учебных заведений организуются специальные курсы повышения квалификации на основании соответствующего приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций. Реализацией данных курсов занимается Центр повышения социальной активности обучающихся и педагогов на 2025 год.
Как было отмечено, первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Ташкентского химико-технологического института Б.Н. Бобораджабов проводит очные и онлайн-занятия в качестве лектора по данным курсам. На этот раз занятия были организованы офлайн. Б.Н. Бобораджабова Ташкентская медицинская академия, Ташкентский государственный юридический университет, Ташкентский государственный транспортный университет, Ташкентский государственный экономический университет, Ташкентский государственный аграрный университет, Узбекский государственный университет мировых языков, Узбекский университет журналистики и массовых коммуникаций, Национальный университет Узбекистана провели лекцию сессия для преподавателей Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, Ташкентского государственного педагогического университета, Ташкентского университета информационных технологий, Ташкентского архитектурно-строительного института, Ташкентского фармацевтического института и Ташкентского государственного стоматологического института.
Занятия проводил Б.Н. Бобораджабов на основе современных подходов. В ходе обучения эффективно использовались инновационные методы и технологии, основанные на опыте Ташкентского химико-технологического института.
Эти курсы важны, поскольку они способствуют повышению профессиональных навыков преподавателей, улучшению качества образования и повышению социальной активности студентов. На этот раз проведение курсов в офлайн-режиме предоставило участникам возможность общаться лицом к лицу.