O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Oʻzbekiston-Tojikiston oliy taʼlim muassasalari rektorlarining II forumi bo'lib o'tmoqda.
O‘zbekiston va Tojikistonda oliy ta’lim va ilm-fanni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusidagi anjumanda Tojikiston Respublikasi Ta’lim va fan vaziri Rahim Saidzoda boshchiligida tashrif buyurgan 30 ga yaqin nufuzli oliy ta’lim muassasalari rektorlaridan iborat delegatsiya va Oʻzbekiston tomonidan esa 50 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar masʼullari qatnashmoqda.
Shuningdek O'zbekiston va Tojikiston OTM rektorlari qatori Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor Z.A.Babaxanova, Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektor A.N.Shernayev, Xalqaro aloqalar bo'limi boshlig'i S.Saidahmadovlar ishtirok etishmoqda.
Forumda mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari bilan Tojikiston universitetlari oʻrtasida integratsiyani yo‘lga qoʻyish, professor-o‘qituvchi va talabalar almashinuvi, o‘zaro o‘quv jarayonlarini tashkil qilish, ta’lim sifatini oshirish, tajriba almashish, stajirovka o‘tash, malaka oshirish va ilmiy faoliyatdagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori, texnika fanlari doktori hamda pedagogika fanlari doktori Usmonov Botir Shukurillayevich “O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimini rivojlantirishning asosiy vazifalari va ustuvor yo‘nalishlari. Strategiya 2030" mavzusidagi ma'ruzasi bilan ishtirok etmoqda.

Министерство высшего образования, науки и инноваций Узбекистана проводит II Форум ректоров узбекско-таджикистанских вузов в Ташкентском государственном экономическом университете.
На конференции «Приоритетные направления развития высшего образования и науки в Узбекистане и Таджикистане» под руководством Министра образования и науки Республики Таджикистан Рахима Саидзода прибыла делегация в составе около 30 ректоров престижных высших учебных заведений и руководителей из Узбекистана. участвуют более 50 высших учебных заведений, руководители министерств и ведомств.
А также ректоры Узбекистана и Таджикистана, ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, проректор по международному сотрудничеству З.А.Бабаханова, проректор по работе с предприятиями и учебными заведениями А.Н. Шернаев, руководитель Участвуют отдел международных связей С. Саидахмедов.
На форуме интеграция между высшими учебными заведениями нашей страны и вузами Таджикистана, обмен профессорами и преподавателями, организация взаимных образовательных процессов, повышение качества образования, обмен опытом, стажировки, вопросы профессионального развития и развития. сотрудничества в научной деятельности.
Ректор Ташкентского химико-технологического института, доктор технических наук, доктор педагогических наук Усманов Ботир Шукуриллаевич рассказал: «Основные задачи и приоритеты развития системы высшего образования в Узбекистане. Он участвует с лекцией на тему «Стратегия 2030».
Соглашение о сотрудничестве подписано между Ташкентским химико-технологическим институтом и Горно-металлургическим институтом Таджикистана в рамках II Форума ректоров узбекско-таджикистанских вузов.