O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Oʻzbekiston-Tojikiston oliy taʼlim muassasalari rektorlarining II forumi bo'lib o'tmoqda.
O‘zbekiston va Tojikistonda oliy ta’lim va ilm-fanni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusidagi anjumanda Tojikiston Respublikasi Ta’lim va fan vaziri Rahim Saidzoda boshchiligida tashrif buyurgan 30 ga yaqin nufuzli oliy ta’lim muassasalari rektorlaridan iborat delegatsiya va Oʻzbekiston tomonidan esa 50 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar masʼullari qatnashmoqda.
Shuningdek O'zbekiston va Tojikiston OTM rektorlari qatori Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor Z.A.Babaxanova, Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektor A.N.Shernayev, Xalqaro aloqalar bo'limi boshlig'i S.Saidahmadovlar ishtirok etishmoqda.
Forumda mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari bilan Tojikiston universitetlari oʻrtasida integratsiyani yo‘lga qoʻyish, professor-o‘qituvchi va talabalar almashinuvi, o‘zaro o‘quv jarayonlarini tashkil qilish, ta’lim sifatini oshirish, tajriba almashish, stajirovka o‘tash, malaka oshirish va ilmiy faoliyatdagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori, texnika fanlari doktori hamda pedagogika fanlari doktori Usmonov Botir Shukurillayevich “O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimini rivojlantirishning asosiy vazifalari va ustuvor yo‘nalishlari. Strategiya 2030" mavzusidagi ma'ruzasi bilan ishtirok etmoqda.

At the conference "Priority directions for the development of higher education and science in Uzbekistan and Tajikistan" headed by the Minister of Education and Science of the Republic of Tajikistan Rahim Saidzoda, a delegation of about 30 rectors of prestigious higher education institutions and from Uzbekistan Heads of more than 50 higher education institutions, heads of ministries and agencies are participating.
As well as the rectors of Uzbekistan and Tajikistan, the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology Usmanov Botir Shukurillaevich, the vice-rector for international cooperation Z.A.Babakhanova, the vice-rector for working with enterprises and educational institutions A.N. Shernayev, the head of the international relations department i S. Saidahmadov are participating.
At the forum, integration between the higher educational institutions of our country and the universities of Tajikistan, exchange of professors and teachers, organization of mutual educational processes, improvement of the quality of education, exchange of experience, internships, issues of professional development and development of cooperation in scientific activities will be discussed.
Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Doctor of Technical Sciences and Doctor of Pedagogical Sciences Usmanov Botir Shukurillaevich said "The main tasks and priorities of the development of the higher education system in Uzbekistan. He is participating with his lecture on "Strategy 2030".
A cooperation agreement was signed between the Tashkent Institute of Chemical Technology and the Mining and Metallurgical Institute of Tajikistan within the framework of the II Forum of Rectors of Uzbekistan-Tajikistan Higher Education Institutions.