2023-yil uchun doktorantura, tayanch doktorantura va stajyor-tadkikotchilik, mustakil-izlanuvchilikka ukishga kabul qilinganlar bilan institut rektori B.Sh.Usmonovning uchrashuvi tashkil etildi. Uchrashuvda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor X.L.Pulatov, Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo'limi boshlig'i D.Isamatova ham ishtirok etishdi. Rektorimiz barcha qabul qilinganlarni tabriklab, ilmiy izlanishlarida muvaffaqiyat tiladilar. Shuningdek, joriy yil oxirigacha xorijiy tilni bilish darajasi bo'yicha B2 sertifikati bo'lmaganlarga sertifikatni olishga erishishlari zarurligi ta’kidlandi. Institutda ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengashlar faoliyati ham ilmiy jurnallar mavjudligi, bu esa tadqiqotchilarga yanada katta imkoniyalarni berishi aytib o'tildi. Uchrashuvda doktorantlar uchun xorijiy davlatlarning nufuzli ilmiy markazlarida ilmiy stajirovkalar o'tashlari uchun katta imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlab o'tildi.
Ma’lumot o'rnida, 2023-yilda institutga 6 nafar doktorant, 41 nafar tayanch doktorant, 7 nafar stajyor-tadqiqotchi, 4 nafar mustaqil izlanuvchi o'qishga qabul qilindi. Doktorantlar uchun IELTS sertifikatini olish uchun joriy yil mart oyidan bepul o'quv kurslari tashkil etiladi.

A meeting with the rector of the institute B.Sh.Usmonov was organized for 2023. Kh.L.Pulatov, vice-rector for scientific affairs and innovations, D.Isamatova, head of the scientific-researches, innovations and scientific-pedagogical personnel training department, also took part in the meeting. Our Rector congratulates all the accepted students and wishes them success in their research. It was also emphasized that by the end of this year, those who do not have a B2 certificate on the level of knowledge of a foreign language should obtain a certificate. It was mentioned that the activities of scientific councils that grant scientific degrees in the institute and the existence of scientific journals, which give greater opportunities to researchers. At the meeting, it was noted that there are great opportunities for doctoral students to do scientific internships in prestigious scientific centers of foreign countries.
For information, in 2023, 6 doctoral students, 41 basic doctoral students, 7 interns-researchers, 4 independent researchers were admitted to the institute. Free training courses will be organized for doctoral students to obtain an IELTS certificate from March of this year.