Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024-yilning 20-25-may kunlari “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi bo'lib o'tmoqda. Bugun, 23-may kuni “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi doirasida texnika fanlari doktori, professor, akademik Malik Nabiyevich Nabiyevning 111-yillik xotirasiga bag’ishlangan “Globallashuv sharoitida noorganik moddalar va materiallar ishlab chiqarishda innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi Xalqaro ilmiy-texnikaviy konferensiyaning ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Toshkent kimyo-texnologiya institutining 2024-yil 29-apreldagi 9-sonli kengashi qarori bilan akademik M.N.Nabiyev tavalludining 111 yilligi va kafedrani tashkil etilganligining 85 yilligi munosabati bilan “Kimyoviy moddalar texnologiyasi” fakultetining “Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi” kafedrasiga O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan fan va texnika arbobi, A.R.Beruniy nomidagi Davlat mukofoti laureati, akademik M.N.Nabiyev nomi berildi.
Bugun, 23-may “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi doirasida o'tkazilgan texnika fanlari doktori, professor, akademik Malik Nabiyevich Nabiyevning 111-yillik xotirasiga bag’ishlangan “Globallashuv sharoitida noorganik moddalar va materiallar ishlab chiqarishda innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi Xalqaro ilmiy-texnikaviy konferensiyasida Malik Nabiyevich Nabiyevningning monumenti ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida institut rahbariyati, xorijiy hamkorlar, akademik olimlar, professor-o'qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etishdi. Konferensiyani institutimiz rektori Usmonov Botir Shukurillayevich kirish so'zi bilan ochib berdi va konferensiya faoliyatiga muvoffaqiyat tiladi. Shundan so'ng, soha akademik olimlari, texnika fanlari doktori, professor, akademik Malik Nabiyevich Nabiyevning shogirdlari so'zga chiqib, M.Nabiyevichning ilmga qo'shga xissasini yod oldilar.
Marosim davomida Toshkent kimyo-texnologiya institutining hamkor oliygohlari, «Uzkimyosanoat» AJ, tashkilot rahbarlari hamda xalqaro tashkilot vakillari konferensiya ishtirokchilariga o'z tabriklarini yo'llab, xalqaro ilmiy haftalik faoliyatiga muvaffaqiyat tiladilar.
Konferensiya akademik Malik Nabiyevich Nabiyevning shogirdlari, professor-o’qituvchilar, ishlab chiqarish korxonalari xodimlari, yosh olimlar, magistrantlarning ilmiy izlanishlari natijalarini muhokama qilishga bag'ishlandi.
Xalqaro ilmiy-texnik konferensiyadan ko‘zlangan maqsad – katalizatorlar, adsorbentlar, qattiq moddalar kimyosi, shuningdek, mineral, organomineral va bioo‘g‘itlar, yuvish vositalari kabi yangi noorganik moddalar va materiallarni ishlab chiqarishning zamonaviy innovatsion texnologiyalarini muhokama qilishdan iborat.
Konferensiya doirasida Rossiya, Belarus, Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston va boshqa mamlakatlarning yetakchi mutaxassis va olimlari tomonidan ma’ruzalar va mahorat darslari tashkil etildi.
Konferensiya davomida kofe-breyk va tanaffus tashkil etilib tashrif buyurganlar esdalik uchun kamera obyektiviga muhirlandi. Konferensiya o'z ishini sho'balarga bo'lingan holda davom ettiradi.

20-25 мая 2024 года в Ташкентском химико-технологическом институте пройдет международная научная неделя «Устойчивое развитие и зеленая экономика». Сегодня, 23 мая, в рамках международной научной недели «Устойчивое развитие и зеленая экономика» состоялась Международная конференция, посвященная 111-летию доктора технических наук, профессора, академика Малика Набиевича Набиева на тему «Перспективы развития развитие инновационных технологий в производстве неорганических веществ и материалов в условиях глобализации» состоялась церемония открытия научно-технической конференции.
По случаю 111-летия со дня рождения академика М.Н. Набиева и 85-летия со дня создания кафедры решением Совета Ташкентского химико-технологического института №9 от 29 апреля 2024 года кафедра В Узбекистане создан факультет «Химическая технология неорганических веществ» факультета «Химическая технология материалов». Ему присвоено имя заслуженного деятеля науки и техники, лауреата Государственной премии имени А.Р.Беруния, академика М.Н.Набиева.
Сегодня, 23 мая, в рамках конференции «Перспективы развития инновационных технологий в производстве неорганических веществ и материалов в условиях глобализации», посвященной 111-летию доктора технических наук, профессора, академика Малика Набиевича Набиева, состоялась Международная научная неделя «Устойчивое развитие и зеленая экономика» На Международной научно-технической конференции состоялось открытие памятника Малику Набиевичу Набиеву.
В нем приняли участие руководство института, зарубежные партнеры, академические ученые, профессора и преподаватели, студенты под руководством ректора Ташкентского химико-технологического института Усманова Ботира Шукуриллаевича. Ректор нашего института Усманов Ботир Шукуриллаевич открыл конференцию вступительным словом и пожелал успехов конференции. После этого выступили академические ученые отрасли, д.т.н., профессор, ученики академика Малика Набиевича Набиева и вспомнили вклад М.Набиевича в науку.
В ходе церемонии вузы-партнеры Ташкентского химико-технологического института, АО «Узкимёсаноат», руководители организаций и представители международных организаций поздравили участников конференции и пожелали успехов в деятельности международной научной недели.
Конференция была посвящена обсуждению результатов научных исследований учеников академика Малика Набиевича Набиева, профессоров, сотрудников производственных предприятий, молодых ученых и аспирантов.
Целью международной научно-технической конференции является обсуждение современных инновационных технологий производства катализаторов, адсорбентов, химии твердого тела, а также новых неорганических веществ и материалов, таких как минеральные, органоминеральные и биоудобрения, моющие средства.
В рамках конференции были организованы лекции и мастер-классы ведущими специалистами и учеными из России, Белоруссии, Таджикистана, Казахстана, Киргизии, Узбекистана и других стран.
В ходе конференции был организован кофе-брейк и перерыв, а посетители были запечатлены в объектив фотокамеры на память. Конференция продолжит свою работу по секциям.