Xalqaro ilmiy – amaliy konferentsiya
“Sanoat tarmoqlarida texnologik jarayon va qurilmalarning dolzarb masalalari va uning istiqbollari” KTJQ – 2024
2024 yil 27-28 sentyabr (O’zbekiston, Toshkent shahar) kunlari Toshkent kimyo-texnologiya institutida KTJQ – 2024 “Sanoat tarmoqlarida texnologik jarayon va qurilmalarning dolzarb masalalari va uning istiqbollari” mavzusida 1 – xalqaro ilmiy – amaliy konferentsiya bo’lib o’tadi.
“Sanoat tarmoqlarida texnologik jarayon va qurilmalarning dolzarb masalalari va uning istiqbollari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-texnik konferensiya eng yangi jarayonlar, qurilmalar va turli xomashyo va materiallarni qayta ishlash texnologiyalarini rivojlantirish istiqbollariga bag‘ishlangan bo‘lib, uning asosiy maqsadi – jarayonlar va qurilmalar sohasidagi ilmiy-nazariy va amaliy muammolarni ilmiy-amaliy tajriba asosida hal etish, ishlab chiqarish va o‘quv jarayonlariga yangi axborot texnologiyalarini joriy etish, kompyuterlar tomonidan boshqariladigan yaxlit ishlab chiqarish komplekslarini yaratish konsepsiyasini umumlashtirishga ko‘maklashish.
Ma’lumot
1) Har bir muallifdan 2 tadan ortiq maqola qabul qilinmaydi;
2) Kelish, ketish, tarixiy shaharlarga sayohat va ovqatlanish xarajatlari konferensiya ishtirokchilarining o‘zlari tomonidan qoplanadi;
3) Konferensiyada ishtirok etish uchun tashkiliy qo‘mitaga quyidagi hujjatlarni taqdim etishingiz kerak:
- hisobot materiallari;
- ilova.
Maqola materiallariga qoyiladigan talablar
KTJQ-2024 xalqaro konferensiyasi (keyingi o‘rinlarda muharrirlar deb yuritiladi) amaldagi qoidalarni buzgan holda chop etilgan maqolalarni ko‘rib chiqmaslik huquqiga ega. Agar xuddi shunday maqola allaqachon e'lon qilingan yoki boshqa ommaviy axborot vositalarida mavjud bo'lsa, tahririyat maqolalarni nashr etish uchun qabul qilmaydi. Tahririyatga o‘zbek, rus yoki ingliz tillarida materiallar yuborayotgan mualliflar bunday materiallarni tahririyatning xabarisiz va rasmiy roziligisiz boshqa OAV nashrlari bilan baham ko‘rmaslik majburiyatini oladilar. Tahririyat quyidagi shartnomalarni buzgan mualliflar bilan keyingi ishni to'xtatishga haqli. Maqola elektron shaklda taqdim etilgan.
Qabul qilingan hisobot materiallari o‘zbek, rus va ingliz tillarida to‘plam holida chop etiladi. Hisobot materiallari MS Word.docx/doc formatidagi rasm va jadvallar bilan birga metodologiya, natijalar va xulosani o‘z ichiga olgan holda kamida 4 sahifadan iborat bo‘lishi kerak. 8 yoki undan ortiq sahifali maqolalar SCOPUS va Google Scholar platformasi jurnallarida chop etilishi mumkin.
KTJQ-2024 tashkiliy qo'mitasi umumiy ko'rib chiqilgan maqolalarni qabul qilmaydi, garchi juda kamdan-kam hollarda dolzarb masalalar bo'yicha bilim va tanqidiy maqolalar uchun istisnolar bo'lishi mumkin. Barcha taqdim etilgan maqolalar Turnitin yordamida plagiat uchun tekshiriladi. Aslligi 80% dan past bo'lgan maqola rad etiladi.
Hisobot materiallari o‘zbek, rus va ingliz tillarida elektron shaklda (rus tilida ham taqdim etilgani ma’qul).
To'g'ridan-to'g'ri mualliflarning ismlari ostida shahar va mamlakat, pochta manzili ko'rsatilishi kerak. Tegishli muallif nomining yoniga indeks (*) qo'yishingiz kerak. Mualliflarning ORCID raqamini ismlar yonidagi ustun belgisiga kiritish tavsiya etiladi. ORCIDga ega bo'lmagan mualliflar www.orcid.org saytida individual ORCID uchun ariza topshirishlari mumkin.
Elektron pochta manzillari tegishli tashkilot ostidagi yangi qatordan boshlanishi kerak. Barcha mualliflarning elektron pochta manzillarini kiritish tavsiya etiladi.
Taqdim etishdan oldin siz barcha tasvirlar va tenglamalarning vizual ko'rsatish omillarini tekshirishingiz kerak: o'qilishi, raqamlarning buzilishi, qisqarish, shriftlarning buzilishi va boshqalar. .doc va docx formatidagi fayllarda Bundan tashqari, barcha raqamlar, jadvallar va vizual materiallar .jpeg va .png formatlarida kamida 800 DPI ruxsatiga ega boʻlishini taʼminlashingiz kerak. Jadvallar va tenglamalar ketma-ketligi bir-biriga mos kelishi kerak. Matn/tasvir matn maydoni chegaralarida joylashtirilishi kerak. Rasmlarda ishlatiladigan shrift kamida 6 pt bo'lishi kerak.
Qoʻlyozmangizni, jumladan, jadvallar, rasmlar, ilovalar va hokazolarni bitta fayl sifatida topshiring (Word, RTF. doc. docx. fayllari qabul qilinadi).
Rad etilgan hisobot materiallari qaytarilmaydi.
Sahifaning o'lchami A4 210x297 bo'lishi kerak.
Chetlari: o'ng - 1,5 sm, chap - 2 sm, yuqori va pastki - 2,5 sm, shu jumladan jadvallar va rasmlar. Matningiz uchun bitta joy.
Chap va o'ng chekkalari tekislangan bitta ustun tartibidan foydalaning.
Shrift: Asosiy - 12 pt. Times New Roman.
Izohlar – 10 pt. Times New Roman.
Maqola sarlavhasi Times New Roman shrifti, shrift hajmi – 12 pt, bosh harflar, qatorlar oralig‘i – 1 interval, qalin shrift. Sarlavhadan keyin 1 bo'sh qator o'tkazib yuboriladi.
Mualliflarning ismlari - bir xil shrift, o'lchami 12 pt, qalin, kichik harflar. Ismlardan keyin 1 ta bo'sh qator o'tkazib yuboriladi.
Muallif haqidagi ma'lumotlar - bir xil shrift, o'lchami 10 pt, kursiv, qatorlar oralig'i - 1 interval, kichik harf, markazlashtirilgan.
Annotatsiya va kalit so'zlar - bir xil shrift, o'lchami 10 pt, kursiv, qatorlar oralig'i - 1 bo'sh joy, kichik harf, asosli, Annotatsiya va Kalit so'zlar qalin qilib yoziladi. Annotatsiya hajmi 150 dan 250 so‘zgacha (kamida 8 qator), shrift 10. O‘zbek tilidagi maqola rus va ingliz tillarida konspekt va kalit so‘zlarni, rus tilidagi maqola esa mos ravishda ingliz tilida bo‘lishi kerak.
Sarlavhalar - bir xil shrift, o'lchami 12 pt, qalin, har bir sarlavha oldidan 1 qator o'tkazib yuborilgan. Sarlavhalar bir xil, ammo sarlavhadan keyin qator o'tkazib yuborilmaydi.
Asosiy matn - hajmi 12 pt, shrift Times New Roman, xatboshi 0,5, interval 1, matn eniga tekislangan,
Chizmalar markazlashtirilgan, o'lchami 10 pt, bir xil shriftda bo'lishi kerak. Rasmlarni raqamlash va tavsifi - markazlashtirilgan, kursiv, kichik harflar, faqat qalin chizilgan rasm tavsiflari.
Formulalar - raqamlash qavs ichida (x) joylashtiriladi, markazda bo'lishi kerak, hajmi 10 pt, bir xil shriftda. Formulalar skanerdan o'tkazilmasligi kerak, lekin aniq ko'rinadigan bo'lishi kerak, MathType formula muharriri yordamida yozilishi kerak.
Jadvallar - jadval markazlashtirilgan bo'lishi kerak, jadvalning raqamlanishi o'ng burchakda joylashtiriladi, faqat jadval tavsifi qalin qilib yoziladi, barcha o'lchamlar 10 pt, bir xil shriftda, kichik harflarda. Jadvaldan keyin 1 bo'sh qator o'tkazib yuboriladi.
Adabiyotlar ro'yxati - hajmi 10 pt, shrift Times New Roman, FOYDALANISHLAR so'zi katta, qalin shrift (agar adabiyotlar ro'yxati rus tilida bo'lsa, u holda ingliz tiliga tarjima qilinishi yoki lotin harflarida transliteratsiya qilinishi kerak (GOST bo'yicha)).
To’lov badali
О‘zbekiston fuqarolariga- 300.000 ming sо‘m.
Tashkiliy badal о‘z ichiga quyidagilarni oladi:
- Kofe-breyk,
- Tushlik;
- Konferensiyada ishtirok;
- Tarqatma materiallar.
Muallifning ismi ko'pi bilan ikkita maqolada ko'rsatilishi mumkin.
Manzil: 100011 Toshkent sh., M.Ulug‘bek ko‘chasi-41, Toshkent kimyo-texnologiya instituti Kimyoviy moddalar texnologiyasi fakulteti “Texnologik mashinalar va jihozlar” kafedrasi, 307-xona.
Koordinatorlar:
XAKIMOVA Gulnoz Nigmanovna – – Toshkent kimyo-texnologiya instituti  “Texnologik mashina va jihozlar” kafedrasi mudiri.  Toshkent.
Моб.: +99899-908-67-76
Tashkiliy qo'mita raisi: Nurmuxamedov Xabibulla Sagdullevich – Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Texnologik mashinalar va uskunalar” kafedrasi professori, Toshkent.

Информационное письмо
27-28 сентября 2024 г в Ташкентском химико-технологическом институте (Республика Узбекистан, город Ташкент) проводится первая Международная научно-техническая конференции ПАХТ – 2024 «Актуальные проблемы и перспективы технологических процессов и аппаратов промышленных отраслях».
Международная научно-техническая конференция «Актуальные проблемы и перспективы технологических процессов и аппаратов промышленных отраслях» посвящена новейшим процессам, аппаратам и перспективам развития технологий переработки различного сырья и материалов, основной целью которой является содействие решению научно-теоретических и практических проблем в области процессов и аппаратов научным и практическим опытом, внедрению новых информационных технологий в производственные и учебные процессы, обобщению концепции создания интегрированных производственных комплексов, управляемых компьютерами.
Для граждан Узбекистана:
TOSHKENT KIMYO-TEXNOLOGIYA INSTITUTI
100011 Toshkent shahri, Navoiy ko‘chasi, 32-uy
O‘z.Res. Iqtisodiyot va moliya vazirligining
Yagona g‘azna h/r: 23402000300100001010
STIR: 201122919 MFO: 00014
TKTI shg‘h: 400110860262777094100350003
TKTI STIR: 201053370 OKONX: 92110
Для стран дального зарубежя:
Ташкентский химико-технологический институт
100011, г.Ташкент, ул. Навои, 32
Центральный банк, Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан
Единое казначейство р/с: 23402840900100001001
СТИР: 201122919 МФО: 00014
Почтовый адрес: Узбекистан, Ташкент, ул. Истиклол, 29. SWIFT банка: CBUZUZ22
ТХТИ л/с: 400110840262777094100350001
MFO: 00014 ИНН: 201053370 OKONX: 92110
Предоставление материалов докладов на рассмотрение осуществляется по нижеприведённым срокам:
до 01 августа, 2024 – предоставление материалов докладов на рассмотрение
до 15 августа, 2024 - заключение по материалам докладов
Оплата печатной версии Сборника материалов конференции будет производится отдельно.
Требования к оформлению материалов докладов
Международная конференции ПАХТ-2024 (далее редакция) имеет право не рассматривать статьи, опубликованные с нарушением действующих правила. Обращаем ваше внимание, что редакция не принимает к публикации статьи, если идентичная статья уже опубликовано или существует в портфолио других СМИ. Авторы, направляющие в редакцию материалы на узбекском или русском или английском языке, берут на себя ответственность не делиться такими материалами с публикациями любых других СМИ без ведома и официального согласия редакции. Редакция имеет право прекратить дальнейшую работу с авторами, нарушающими нижеизложенные соглашения. Статья представлена в электронном виде.
Принятые материалы докладов будут опубликованы в сборнике на узбекском, русском и английском языках. Материалы докладов должны быть по объёму не менее 4 страниц включая установки методологию, результаты и заключение, с сопутствующими рисунками и таблицами в формате MS Word.docx/doc. Статьи с объемом 8 и более страниц могут быть опубликовано в журналах платформы SCOPUS и Google Scholar.
Организационный комитет ПАХТ-2024 обычно не принимает рецензируемые статьи, хотя в очень редких случаях возможны исключения для наукоёмких и критических статей по актуальным вопросам. Все поданные статьи проверяются на плагиат с помощью Turnitin. Статья, оригинальность которой ниже 80%, скорее всего, будет отклонена.
Материалы докладов предоставляются на узбекском, русском и английском языках обязательно в электронном виде (желательно также и на русском языке).
Аффилированные учреждения, включая город и страну, почтовый адрес, должны быть указаны непосредственно под именами авторов. Необходимо поместить указатель (*) рядом с именем соответствующего автора. Рекомендуется включить номер ОRCID авторов в верхний индекс, рядом с именами. Авторы, у которых нет ОRCID, могут подать заявку на индивидуальный ОRCID по адресу www.orcid.org.
Адреса электронной почты должны начинаться с новой строки, непосредственно под соответствующей организацией. Настоятельно рекомендуется включать адреса электронной почты всех авторов.
Перед отправкой следует проверить визуальные факторы отображения всех изображений и уравнений: читаемость, искажение фигур, нечеткость, уменьшение, искажение шрифтов и т.д. в файлах формата .dос и docx Необходимо также убедиться, что все рисунки, таблицы и визуальные материалы имеют разрешение не менее 800 DPI в форматах .jpeg и .png. Последовательности таблиц и уравнений должны соответствовать друг другу. Текст / изображение должны быть размещены в пределах границ текстовой области. Шрифт, использованный в рисунках должен иметь размер не меньше 6 пт.
Отправьте рукопись, включая таблицы, рисунки, приложения и т. д., в виде одного файла (принимаются файлы Word, RTF. doc. docx.).
Отклонённые материалы докладов не возвращаются.
Размер страницы должен быть формата А4 210х297.
Поля: правое — 1,5 см, левое — 2 см, верхнее и нижнее — 2,5 см., включая таблицы и рисунки. Один пробел для вашего текста.
Используйте макет с одним столбцом с выровненными левым и правым полями.
Шрифт: Основная часть — 12 пт. Times New Roman.
Сноски – 10 пт. Times New Roman.
Название статьи - шрифт Times New Roman, размер шрифта – 12 пт, прописные, междустрочный интервал - 1 интервал, полужирный шрифт. После заглавия пропускается 1 пустая строка.
Имена авторов - шрифт тот же, размер 12 пт, полужирный, строчный. После имен пропускается 1 пустая строка.
Данные об авторе - шрифт тот же, размер 10 пт, курсивный, междустрочный интервал - 1 интервал, строчный, центрированный.
Аннотация и ключевые слова - шрифт тот же, размер 10 пт, курсивный, междустрочный интервал - 1 интервал, строчный, выравнивать по ширине, слово Abstract и Keywords пишется полужирным шрифтом. Аннотация должна иметь объём от 150 до 250 слов (не менее 8 строк), шрифт 10. Статья на узбекском языке должна включать аннотацию и ключевые слова на русском и английском языках, а статья на русском соответственно – на английском.
Заголовки - шрифт тот же, размер 12 пт, жирный шрифт, 1 строка пропускается до каждого заголовка. Подзаголовки - то же, но после подзаголовка строка не пропускается.
Основной текст - размер 12 пт, шрифт Times New Roman, абзац 0.5, интервал 1, текст выравнивается по ширине,
Рисунки - необходимо центрировать, размер 10 пт, тем же шрифтом. Нумерация и описания рисунков - центрировать, курсивный, строчный, только описания рисунка полужирным.
Формулы - ставится нумерация в скобках (х), необходимо центрировать, размер 10 пт, тем же шрифтом. Формулы не должны быть отсканированными, а должны быть четко видны, набраны с помощью редактора формул MathType.
Таблицы - таблицу необходимо центрировать, нумерация таблицы ставиться в правом углу, только описание таблицы пишется полужирным, все размеры 10 пт, тем же шрифтом, строчным. После таблицы пропускается 1 пустая строка.
Список литературы - размер 10 пт, шрифт Times New Roman, слово REFERENCES прописным, полужирным шрифтом, (если список литературы на русском, то обязательно переводиться на английский язык или транслитерируется латинскими буквами (по ГОСТу)).
Организационный взнос:
Для граждан Узбекистана – 300.000 сум;
Для зарубежных граждан – 100 $.
Отклоненные материалы докладов обратно не возвращаются.
Организационный взнос включает в себя:
- Кофе-брейк;
- Обед;
- Участие в конференции;
- раздаточные материалы;
- Ужин.
Фамилия автора может быть указана максимум в двух статьях.
Адрес: 100011 г. Ташкент, ул.М.Улугбек-41, Ташкентский химико-технологический институт, факультет «Технология химических веществ», кафедра «Технологические машины и оборудования», кабинет №307.
Координаторы:
Председатель оргкомитета
ХАКИМОВА Гулноз Нигмановна – заведующая кафедры «Технологические машины и оборудования» ТашХТИ, г.Ташкент.
Моб.: +99899-908-67-76
НУРМУХАМЕДОВ Хабибулла Сагдуллевич – профессор кафедры «Технологические машины и оборудования» ТашХТИ, г.Ташкент.