2024-yilning 25-may sanasida Adiblar xiyobonida Toshkent kimyo-texnologiya institutining O'zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti bilan hamkorlikda "Milliy qadriyatlar sayli" doirasidagi hisobot konsert dasturi bo'lib o'tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi mas'ul xodimi Bozorov Otabek Hasanbayevich, Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Yoshlar masalalari va ma'naviy ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor Boborajabov Bahodir Nasriddinovich, O'zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor Rashidov Sanjarbek Botirjonovich, Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, shoira Zebo Mirzo hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Konsert avvalida O'zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari va O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi orkestri ijrosida O'zbekiston Respublikasining Davlat Madhiyasi yangradi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi mas'ul xodimi Bozorov Otabek Hasanbayevich hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich so'zga chiqib hisobot konsertini kirish so'zi bilan ochib berdilar.
Shundan so'ng Toshkent kimyo-texnologiya instituti nomidan Respublikas miqyosidagi turli tanlovlarda va musobaqalarda faxrli o'rinlarni qo'lga kiritgan jamoalar esdalik sovg'alari hamda pul mukofotlari bilan tantanali ravishda taqdirlandilar. Jumladan:
"Ma'rifat maydoni" Respublika tanlovining mintaqaviy bosqichida g'olib bo'lgani uchun "Kimyogar" jamoasi 45 000 000 so'mlik vaucher;
"Olam nurga to'lsin sen bilan, Navro'z" shiori ostida "Bahor keldi seni so'roqlab..." nomli festivaldagi ishtiroki uchun 40 000 000 so'mlik vaucher;
"Quvnoqlar va zukkolar" ko'rik-tanlovining "Toshkent shahar hokimi kubogi"dagi faol ishtiroki uchun "ATOM" jamoasi 40 000 000 so'mlik vaucher;
"Davronlarning zo'risan" nomli forum g'oliblari va sovrindorlari uchun 35 000 000 so'mlik vaucher;
"Yosh kitobxon talabalar ligasi" tanlovi g'oliblari uchun 18 000 000 so'mlik vaucherlar bilan taqdirlandilar.
Shuningdek talabalar o'rtasida namunali xulqi, ilmga chanqoqligi, jamoat ishlarida faolligi bilan ajralib turuvchi, talabalar va professor-o'qituvchilar tomonidan e'tirof etilgan, o'quv va ilmiy ishlarda erishgan yutuqlari, institut tomonidan tashkil etiladigan jamoat ishlarida faol ishtiroki uchun bir guruh institutimiz talabalari va ularning ota-onalari rektor tashakkurnomasi bilan tantanali ravishda taqdirlandilar.
Hisobot konsertida Ichki ishlar akademiyasining kursantlari tomonidan jangovor chiqishlar, hamda O'zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti bilan hamkorlikda jaddidlar xotirasiga bag'ishlangan baadiiy sahna ko'rinishlari namoyish etildi.
O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, shoira Zebo Mirzo so'zga chiqib so'ngi yillarda yurtboshimiz tomonidan yoshlar berilayotgan imkoniyatlar haqida gapirib, ushbu imkoniyatlar unumli foydalanish kerakligini ta'kidladi.
Tadbirning asosiy maqsadi milliy qadriyatlarimizni saqlash va rivojlantirish, yoshlarimizni milliy madaniyat va an’analarimiz bilan yaqindan tanishtirish.
Hisobot konserti davomida Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Kimyogar" jamoasi tomonidan O'zbekiston shoiri Muhammad Yusuf hayoti va ijodiga bag'ishlangan spektakl namoyish etildi. Shuningdek institutimizning iqtidorli talabalari tomonidan O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq shoiri, O'zbekiston qahramoni Ibroyim Yusupov ijodiga bag'ishlangan chiqishlari namoyish etildi.
Hisobot konserti ko'tarinki ruhda davom etdi. Mamlakatimiz yorqin yulduzlari tomonidan ijro etilgan kuy-qo'shiqlar ishtirokchilarga o'zgacha kayfiyat baxsh etdi.
Hisobot konsert dasturi so'ngida talabalar o'rtasida namunali xulqi, ilmga chanqoqligi, jamoat ishlarida faolligi bilan ajralib turuvchi, talabalar va professor-o'qituvchilar tomonidan e'tirof etilgan, o'quv va ilmiy ishlarda erishgan yutuqlari, institut tomonidan tashkil etiladigan jamoat ishlarida faol ishtiroki uchun bir guruh institutimiz talabalari va ularning ota-onalari rektor tashakkurnomasi bilan taqdirlandilar.

25 мая 2024 года на проспекте Адиблар прошла отчетно-концертная программа совместно с Узбекским университетом журналистики и массовых коммуникаций Ташкентского химико-технологического института в рамках кампании «Национальные ценности».
Сотрудник Администрации Президента Республики Узбекистан Бозоров Отабек Хасанбаевич, ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Бобораджабов Бахадир Насриддинович, директор по журналистике Узбекистана и средств массовой информации Рашидов Санжарбек Ботиржонович, проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Университета коммуникаций, поэтесса Зебо Мирзо, член Союза писателей, студенты.
В начале концерта прозвучал Государственный Гимн Республики Узбекистан в исполнении оркестра Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
Отчётный концерт открыли вступительной речью Бозоров Отабек Хасанбаевич, представитель Администрации Президента Республики Узбекистан, и Османов Ботир Шукуриллаевич, ректор Ташкентского химико-технологического института.
После этого от имени Ташкентского химико-технологического института команды, занявшие почетные места на различных республиканских конкурсах и соревнованиях, были торжественно награждены сувенирами и денежными призами. Включая:
Путевкой на сумму 45 000 000 сум награждена команда «Кимёгар» за победу в региональном этапе республиканского конкурса «Марифатское поле»;
Ваучер на сумму 40 000 000 сумов для участия в фестивале «Весна пришла расспросить тебя…» под лозунгом «Наполни мир светом, Навруз»;
Ваучер команды «АТОМ» на сумму 40 000 000 сум за активное участие в конкурсе «Кубок Мэра Ташкента» «Кувног ва зукколар»;
Ваучер на сумму 35 000 000 сум для победителей и призеров форума «Величайший из веков»;
Победителям конкурса «Лига юных читателей» вручены ваучеры на сумму 18 миллионов сумов.
Также среди студентов, отличающихся образцовым поведением, жаждой знаний, активной общественной деятельностью, признанных студентами и преподавателями за академические и научные достижения, активное участие в общественных делах, организуемых институтом, студенты нашей группы института и их родители. были торжественно награждены благодарственным письмом ректора.
На отчетном концерте курсанты Академии внутренних дел исполнили боевые номера, а в сотрудничестве с Университетом журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана были представлены художественные номера, посвященные памяти ветеранов.
Поэт Зебо Мирзо, член Союза писателей Узбекистана, рассказал о возможностях, предоставленных молодежи президентом нашей страны в последние годы, и подчеркнул, что эти возможности следует использовать эффективно.
Основная цель мероприятия – сохранение и развитие наших национальных ценностей, ознакомление молодежи с нашей национальной культурой и традициями.
В ходе отчетного концерта коллектив «Химик» Ташкентского химико-технологического института представил спектакль, посвященный жизни и творчеству поэта Узбекистана Мухаммада Юсуфа. Талантливые студенты нашего института также представили спектакли, посвященные творчеству народного поэта Узбекистана и Каракалпакстана, героя Узбекистана Ибраима Юсупова.
По окончании отчетно-концертной программы среди студентов, отличившихся образцовым поведением, тягой к знаниям, активностью в общественных делах, признанных студентами и преподавателями, достижениями в учебной и научной работе, был организован институтом группа студентов наш институт и их родители были награждены благодарственным письмом ректора за активное участие в их работе.