O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi masʼul xodimlari tomonidan Toshkent kimyo-texnologiya institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev raisligida 2024-yil 20-iyun kuni “Muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yana-da takomillashtirish” masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan yig‘ilishning 32-sonli bayonida belgilangan vazifalar ijrosi holati o‘rganildi.
Belgilangan topshiriqlardan kelib chiqib, Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2022-yilda yo‘lga qo‘yilgan “Registrator ofisi” faoliyati qayta tashkil etilgan hamda institutning tashkiliy tuzilmasi xorijiy tajribalar asosida qayta ishlab chiqilishi natijasida har yili iqtisod qilinadigan 5,6 mlrd. so‘m mablag‘ institut laboratoriyalari moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga yo‘naltirilmoqda.
Bugungi kunda Toshkent kimyo-texnologiya institutida 6 ta hamkor ishlab chiqarish korxona va tashkilotlar tomonidan moliyalashtiriladigan 13 ta yirik ilmiy loyihalarni bajarish, oliygohning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash hamda “O‘zkimyosanoat” AJ bilan birgalikda “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparki hududida institutning “Oliy muhandislik maktabi” faoliyatini tashkil etish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
So’nggi yillarda Islom Taraqqiyot Banki va Jahon Banki mablag‘lari hisobidan amalga oshirilgan loyihalar doirasida umumiy qiymati 19,7 mlrd. so‘m bo‘lgan “Ekologiya”, “Issiqlik texnikasi va termodinamika”, “Hayot faoliyati xavfsizligi va mehnatni muhofaza qilish”, “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini dastlabki qayta ishlash va saqlash texnologiyasi”, “Gidravlika” kabi o‘quv va ilmiy laboratoriya uskunalari, shuningdek umumiy qiymati 1,139 mln. yevroga teng Markaziy Osiyoda yagona bo‘lgan noyob “Transmission elektron mikroskop” yordamida o‘quv mashg‘ulotlari va ilmiy tadqiqot ishlari bajarilmoqda.
Jizzax viloyatida tashkil etilayotgan Inno texnopark hududida TKTI va Obuda universiteti (Vengriya) bilan hamkorlikda qo‘shma tajriba-sinov markazi faoliyatini yo‘lga qo‘yish maqsadida umumiy qiymati 1,2 mln. AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritish bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Shuningdek, Institutda oziq-ovqat mahsulotlari texnologiyasi bo‘yicha “Spin-off” korxonasi faoliyat ko'rsatmoqda.
Bundan tashqari, ishlab chiqarish korxonalarida institutning 10 ta mutaxassislik kafedralari filiallari tashkil etilgan bo‘lib, talabalarni “dual taʼlim” asosida o‘qitish yo‘lga qo‘yilgan.

The state of work being carried out in engineering fields at the Tashkent Institute of Chemical Technology was studied.
Responsible employees of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan reviewed the status of the implementation of the tasks set out in the minutes of the meeting No. 32 of the meeting held on June 20, 2024 under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev at the Tashkent Institute of Chemical Technology dedicated to the issues of “Training personnel in engineering fields and further improving the activities of higher educational institutions”.
Based on the tasks set, the activities of the “Registrar’s Office” established in 2022 at the Tashkent Institute of Chemical Technology were reorganized and the organizational structure of the institute was redeveloped based on foreign experience, resulting in an annual saving of 5.6 billion soums, which are being directed to strengthening the material and technical base of the institute’s laboratories.
Today, practical work is being carried out at the Tashkent Institute of Chemical Technology to implement 13 major scientific projects funded by 6 partner production enterprises and organizations, to strengthen the material and technical base of the university, and to organize the activities of the institute's "Higher Engineering School" in the territory of the "Chirchik" chemical-industrial technopark together with "Uzkimyosanoat" JSC.
In recent years, within the framework of projects implemented with the funds of the Islamic Development Bank and the World Bank, educational and scientific laboratory equipment such as "Ecology", "Heat Engineering and Thermodynamics", "Life Safety and Labor Protection", "Technology of Primary Processing and Storage of Agricultural Products", "Hydraulics" with a total value of 19.7 billion soums, as well as a unique "Transmission Electron Microscope", the only one in Central Asia, worth a total of 1.139 million euros, are being used to conduct training and scientific research.
An agreement was reached to invest a total of 1.2 million US dollars in order to establish a joint experimental and testing center in the territory of the Inno Technopark being created in the Jizzakh region in cooperation with TKTI and Obuda University (Hungary).
A "Spin-off" enterprise in food technology is also operating at the Institute.
In addition, branches of 10 specialized departments of the institute have been established at manufacturing enterprises, and students are trained on the basis of "dual education".