Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi litsey (hozirda akademik litsey deb yuritiladi) O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligining 1992-yil 26-noyabrdagi Qo‘shma kollegiyasining 6/42-sonli qaroriga binoan tashkil etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prizedentining 2006-yil 31-iyuldagi “Umumiy o‘rta taʼlim maktablarining bitiruvchilarini akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida o‘qishni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-427-son hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2006-yil 31-avgustdagi “Oliy taʼlim muassasalari tasarrufidagi litsey va litsey-internatlar negizida akademik litseylar tashkil etish to‘g‘risida”gi 188-sonli qarorllariga muvofiq 2006-yil 2-sentabrdan Toshkent kimyo-texnalogiya instituti qoshidagi akademik litsey nomi bilan faoliyatini davom ettirgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007-yil 1-maydagi “Toshkent shahrida 12 yillik taʼlim tizimiga to‘liq o‘tish va yangidan qurilayotgan hamda rekanstruktsiya qilinayotgan akademik litsey va kasb-hunar kollejlarini 2007/2008-o‘quv yiliga o‘z vaqtida tayyorlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-633-sonli qaroriga ko‘ra Yunusobod sanoat kasb-hunar kolleji rekanstruktsiya qilinib yangi bino Toshkent kimyo-texnalogiya instituti qoshidagi akademik litseyga aylantirildi. O‘rta maxsus kasb-hunar taʼlim markazining 2007-yil 150-sonli buyrug‘iga ko‘ra Chilonzor tumanidagi Toshkent kimyo-texnalogiya instituti qoshida akademik litsey Toshkent shahri Yunusobod tumani 3-mavzesidagi binoga ko‘chirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 26-sentyabrdagi “Oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun nomzodlarni maqsadli tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ-3290-sonli qaroriga asosan Toshkent kimyo-texnologiya instituti akademik litseyi Toshkent kimyo-texnologiya instituti tasarrufiga berilgan.
Akademik litseyda o‘qish muddati 2 yil.
Toshkent shahri Yunusobod tumani 3-mavze, 7-uy manzilida joylashgan. Umumiy yer maydoni 11871 kv.m. O‘quv binolar soni 1 ta, 2-qavatli. Istish tarmog‘i markazlashgan.
Akademik litsey binosi 1974-yilda 2 qavatli zamonaviy maktab binosi sifatida qurilgan.
Akademik litsey mazkur moslashtirilgan binoga 2007-yilda ko‘chib kelgan bo‘lib, bugungi kunda muassasa ixtiyorida 17 ta sinfxona 400 o‘ringa rejalashtirilgan va 12 ta yordamchi-xo‘jalik (ma’muriyat, faollar zali, sportzal, hisobxona, g‘azna, kutubxona, tibbiyot xonasi va b.) xonalari mavjud.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti akademik litseyida hozirgi vaqtda 4 ta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha jami 31 nafar pedagog xodimlar tomonidan ta’lim-tarbiya berib kelinmoqda. Ulardan, 6 nafari Bosh o‘qituvchi, 3 nafari Yetakchi o‘qituuvchi, 15 nafari Katta o‘qituuvchi, 7 nafari Oliy ma’lumotli o‘qituvchilardir. Shundan 2 nafar matematika, 2 nafar ingliz tili, 1 nafar rus tili fani o‘qituvchilari C1 xalqaro va milliy sertifikatlarga ega. Akademik litseyda 3 ta kafedralar faoliyat yuritadi. Ular Aniq fanlar, Tabiiy va ijtimoiy fanlar, Tillar kafedralaridir. Akademik litseyda jami 14 ta guruh mavjud bo‘lib 303 nafar o‘quvchilar tahsil olmoqda.

Академический лицей при Ташкентском химико-технологическом институте
Лицей при Ташкентском химико-технологическом институте (в настоящее время именуемый академическим лицеем) согласно решению № 6/42 Совместной коллегии Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Министерства народного образования Республики Узбекистан Республики Узбекистан от 26 ноября 1992 года, организованный в соответствии с
ПК-427 Президента Республики Узбекистан от 31 июля 2006 года «О мерах по дальнейшему расширению обучения выпускников общеобразовательных школ в академических лицеях и профессиональных колледжах» и Узбекистана В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан Постановление Республики от 31 августа 2006 года № 188 «О создании академических лицеев на базе лицеев и лицеев-интернатов, находящихся в ведении высших учебных заведений» от 2 сентября 2006 года, академический лицей при Ташкентском химико-технологическом институте продолжал свою деятельность под названием
Постановление Президента Республики Узбекистан от 1 мая 2007 года «Полный переход на 12-летнюю систему образования в городе Ташкенте и своевременная подготовка вновь построенных и реконструируемых академических лицеев и профессиональных колледжей к 2007/2008 учебному году». к решению ПК-633 «О дополнительных мерах по Согласно приказу Центра специального профессионального образования №150 от 2007 года академический лицей при Ташкентском химико-технологическом институте Чиланзорского района был перенесен в здание в 3-м микрорайоне Юнусабадского района города Ташкента.
Во исполнение решения Президента Республики Узбекистан от 26 сентября 2017 года «О дальнейшем совершенствовании целевой системы подготовки кандидатов для поступления в высшие учебные заведения» передан в распоряжение института.
Срок обучения в академическом лицее – 2 года.
Расположен по адресу 3-й мавз, 7-й дом Юнусабадского района города Ташкента. Общая площадь земельного участка составляет 11871 кв.м. Количество учебных корпусов – 1, 2 этажа. Сеть желаний централизована.
Здание академического лицея было построено в 1974 году как двухэтажное современное школьное здание.
В это приспособленное здание академический лицей переехал в 2007 году, и сегодня в учреждении имеется 17 учебных аудиторий на 400 мест и 12 вспомогательных помещений (администрация, зал актива, спортивный зал, бухгалтерия, азна, библиотека, медицинский кабинет и др.).
В академическом лицее Ташкентского химико-технологического института в настоящее время преподает 31 педагог по 4 направлениям. Из них 6 завучей, 3 ведущих преподавателя, 15 старших преподавателей и 7 учителей с высшим образованием. Из них 2 учителя математики, 2 учителя английского языка, 1 учитель русского языка имеют международные и национальные сертификаты С1. Академический лицей имеет 3 отделения. Это кафедры точных наук, естественных и социальных наук и языков. В академическом лицее работают 14 групп и обучаются 303 ученика.