10 dekabr — Oʻzbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi qabul qilingan kun
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gaz texnologiyalari fakulteti faollar zalida dekan,dekan o’rinbosari hamda fakultet tyutorlari va talabalar bilan birgalikda O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasining 32 yilligiga bag’ishlangan tadbir bo’lib o’tdi.
Bugun xalqimizning mangu qoʻshigʻi — madhiyamiz yaralgan kun. Madhiya — milliy gʻururimiz, istiqlolimiz va istiqbolimiz timsoli. Mustaqillik va birdamligimiz ramzi. U yana bir karra bizni Vatanimizdan gʻururlanishga, uni sevishga, mustaqilligimizni yanada mustahkamlashga chorladi.
Davlatimiz madhiyasi Abdulla Oripov so‘zi, Mutal Burhonov musiqasi asosida yaratilgan va 1992-yil 10-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining o‘n birinchi sessiyasida qabul qilingan.

An event dedicated to the 32nd anniversary of the National Anthem of the Republic of Uzbekistan was held in the hall of activists of the Faculty of Oil and Gas Technologies of the Tashkent Institute of Chemical Technology, together with the dean, deputy dean, faculty tutors and students.
Today is the day when the eternal song of our people - our anthem was created. The anthem is a symbol of our national pride, independence and prospects. A symbol of our independence and unity. It once again called on us to be proud of our Motherland, to love it, and to further strengthen our independence.
Our national anthem was created based on the words of Abdulla Oripov and the music of Mutal Burhonov and was adopted on December 10, 1992 at the eleventh session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan.