10 dekabr — Oʻzbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi qabul qilingan kun
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gaz texnologiyalari fakulteti faollar zalida dekan,dekan o’rinbosari hamda fakultet tyutorlari va talabalar bilan birgalikda O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasining 32 yilligiga bag’ishlangan tadbir bo’lib o’tdi.
Bugun xalqimizning mangu qoʻshigʻi — madhiyamiz yaralgan kun. Madhiya — milliy gʻururimiz, istiqlolimiz va istiqbolimiz timsoli. Mustaqillik va birdamligimiz ramzi. U yana bir karra bizni Vatanimizdan gʻururlanishga, uni sevishga, mustaqilligimizni yanada mustahkamlashga chorladi.
Davlatimiz madhiyasi Abdulla Oripov so‘zi, Mutal Burhonov musiqasi asosida yaratilgan va 1992-yil 10-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining o‘n birinchi sessiyasida qabul qilingan.

10 декабря – день принятия Государственного Гимна Республики Узбекистан.
В активном зале факультета технологий нефти и газа Ташкентского химико-технологического института совместно с деканом, заместителем декана, преподавателями факультета и студентами состоялось мероприятие, посвященное 32-летию Государственного гимна Республики Узбекистан. .
Сегодня день, когда была создана вечная песня нашего народа – наш государственный гимн. Гимн — символ нашей национальной гордости, независимости и перспективы. Символ нашей независимости и единства. Он еще раз призвал нас гордиться своей Родиной, любить ее, еще больше укреплять нашу независимость.
Наш государственный гимн создан на слова Абдуллы Орипова, музыку Мутала Бурханова и принят 10 декабря 1992 года на одиннадцатой сессии Верховного Совета Республики Узбекистан.