“Kimyogar ayollar – 2023” ilmiy forumi «Women in STEM»* Festivalning tadbirlaridan biri bo‘lib, uning maqsadi olima ayollarning respublika va xorijiy mamlakatlarda erishgan salmoqli natijalarini ommalashtirish, bilim olishga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishdan iborat hamda yosh xotin qizlarni fan va ta’limga faol jalb etish, 0+yoshdan boshlab kimyo sanoati va mashinasozlikka bo‘lgan qiziqishlarini rag‘batlantirish, “Ustoz-shogird” tizimini yanada takomillashtirish, ayollar va yosh qizlarning salohiyatini ilmiy – innovasion faoliyatga keng jalb etish, xotin-qizlarni qo‘llab quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning ko‘lamini kengaytirish, ularning madaniy-ma’rifiy, siyosiy va iqtisodiy faoliyatdagi nufuzini yanada oshirish.
“Women in STEM” festivali doirasida “Kimyogar ayollar” ilmiy forumi va yosh olima ayollar ishtirokida “Muhandis ayollar 0+” davra suhbatlari, Osiyo, Afrika va Markaziy va Janubiy Amerika, Yevropa, Shimoliy Amerika mamlakatlarining yetakchi ekspertlari va olimlarining mahorat darslari, shuningdek, kimyo va texnika yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarning badiiy-musiqiy chiqishlari, institut iqtidorli talabalarining erishgan yutuqlari haqidagi hikoyalari hamda maktab va texnikum o‘quvchilarining savollariga javoblar olish singari tadbirlar tashkil etiladi. Festivalda odatda an’anaviy tarzda erkaklar kasbi hisoblangan kasblarni egallab, katta muvaffaqiyatlarga erishgan ayollar so‘zga chiqadilar va yig‘ilganlar bilan STEM ta’limning dolzarb masalalarini muhokama qiladilar.
“Women in STEM” festivali BMT tomonidan 2015 yilda e’lon qilingan “11-fevral- Fanda ayollar va qizlar xalqaro kuni”ni nishonlash doirasida tashkil etilgan. Tadbir IUPAC xalqaro tadbirlar ro‘yxatiga kiritilgan: https://iupac.org/gwb/2023/women-engineers-0/
2013-yil 20-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan “Taraqqiyot uchun fan, texnologiya va innovasiyalar” rezolyusiyasida “barcha yoshdagi ayollar va qizlarning fan, texnologiya va innovasiyalardan teng va to‘liq foydalanishi gender tenglik kafolatidir” deyilgan. 2009 – yil 22-dekabrda BMT Bosh Assambleyasining yalpi majlisida 11-fevralni “Xalqaro fandagi ayollar va qizlar kuni” deb e’lon qilish to‘g‘risida rezolyusiya qabul qilindi. Shunday qilib, bu kun BMTning xalqaro kunlardan biriga aylandi.
“Women in STEM” festivali (2023 yilgi muhandis ayollar ilmiy haftaligi) tadbirlari BMT tomonidan qabul qilingan 2030 yilgacha bo‘lgan davr uchun barqaror rivojlanishning 17 ta maqsadlaridan biri hisoblangan “Barcha ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va gender tengligini ta’minlash”ga (Goal 5: Gender Equality), yordam beradi.
2015-yildagi BMT Sammitida dunyo yetakchilari tomonidan qabul qilingan “Women in STEM” festivali (2023 yilgi muhandis ayollar ilmiy haftaligi) tadbirlari BMT tomonidan qabul qilingan 2030 yilgacha bo‘lgan davr uchun barqaror rivojlanish va uning 17 ta maqsadlari Global kun tartibi o‘ziga hos bo‘lgan “yo‘l xaritasi”dan iborat, ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va gender tengligini ta’minlash ushbu 17 ta maqsadning har birining ajralmas qismi hisoblanadi. Faqatgina ayollar va qizlarning huquqlarini barcha maqsadlar bo‘yicha ta’minlash yo‘li bilan adolat va integrasiyaga, shuningdek barcha uchun hizmat qiladigan va atrof muhitni asraydigan iqtisodni yaratishga erishish mumkin.

Научный форум «Женщины в STEM – 2023» – одно из мероприятий фестиваля, целью которого является популяризация значимых результатов, достигнутых женщинами-учеными в республике и зарубежных странах, повышение их интереса к обучению, поощрение молодых женщин и девушек в науке и образовании Активное вовлечение молодежи, стимулирование ее интереса к химической промышленности и машиностроению с 0+ лет, дальнейшее совершенствование системы «Мастер-ученик», широкое вовлечение потенциала женщин и молодежи девушек в научной и инновационной деятельности, поддерживая женщин в расширении масштабов проводимых работ, в дальнейшем повышении их влияния в культурно-просветительской, политической и экономической деятельности.
В рамках фестиваля «Женщины в STEM» научный форум «Женщины-химики» и круглые столы «Женщины-инженеры 0+» с участием молодых женщин-ученых, мастер-классы ведущих специалистов и ученых стран Азии, Африки, Центральной и Южной Америки, Европы, Северной Америки, а также организуются такие мероприятия, как художественно-музыкальные выступления студентов, изучающих химию и технологию, рассказы о достижениях талантливых студентов института, ответы на вопросы учащихся школ и техникумов. На фестивале выступят и обсудят со зрителями актуальные вопросы STEM-образования женщины, добившиеся больших успехов в традиционно мужских профессиях.
Фестиваль «Женщины в STEM» был организован в рамках празднования «11 февраля — Международного дня женщин и девушек в науке», объявленного ООН в 2015 году. Мероприятие внесено в список международных мероприятий IUPAC: https://iupac.org/gwb/2023/women-engineers-0/
В резолюции «Наука, технологии и инновации в целях развития», принятой Генеральной Ассамблеей ООН 20 декабря 2013 года, говорится, что «равный и полный доступ к науке, технологиям и инновациям женщин и девочек всех возрастов является гарантией гендерного равенства». 22 декабря 2009 г. пленарное заседание Генеральной Ассамблеи ООН приняло резолюцию об объявлении 11 февраля «Международным днем женщин и девушек в науке». Таким образом, этот день стал одним из международных дней ООН.
Фестиваль «Женщины в STEM» (Женская неделя инженерных наук 2023 г.) направлен на «Расширение прав и возможностей всех женщин и девочек и обеспечение гендерного равенства», что является одной из 17 целей устойчивого развития на период до 2030 г., принятых ООН 5 : Гендерное равенство).
Мероприятия фестиваля Women in STEM (2023 Women Engineers Science Week), принятые мировыми лидерами на Саммите ООН в 2015 г. Устойчивое развитие на период до 2030 г., принятое ООН, и его 17 целей уникальны для глобальной повестки дня. состоит из «дорожной карты», расширение прав и возможностей женщин и девочек и обеспечение гендерного равенства является неотъемлемой частью каждой из этих 17 целей. Только путем повсеместного обеспечения прав женщин и девочек можно добиться справедливости и интеграции, а также создания экономики, которая работает для всех и защищает окружающую среду.