“Kimyogar ayollar – 2023” ilmiy forumi «Women in STEM»* Festivalning tadbirlaridan biri bo‘lib, uning maqsadi olima ayollarning respublika va xorijiy mamlakatlarda erishgan salmoqli natijalarini ommalashtirish, bilim olishga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishdan iborat hamda yosh xotin qizlarni fan va ta’limga faol jalb etish, 0+yoshdan boshlab kimyo sanoati va mashinasozlikka bo‘lgan qiziqishlarini rag‘batlantirish, “Ustoz-shogird” tizimini yanada takomillashtirish, ayollar va yosh qizlarning salohiyatini ilmiy – innovasion faoliyatga keng jalb etish, xotin-qizlarni qo‘llab quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning ko‘lamini kengaytirish, ularning madaniy-ma’rifiy, siyosiy va iqtisodiy faoliyatdagi nufuzini yanada oshirish.
“Women in STEM” festivali doirasida “Kimyogar ayollar” ilmiy forumi va yosh olima ayollar ishtirokida “Muhandis ayollar 0+” davra suhbatlari, Osiyo, Afrika va Markaziy va Janubiy Amerika, Yevropa, Shimoliy Amerika mamlakatlarining yetakchi ekspertlari va olimlarining mahorat darslari, shuningdek, kimyo va texnika yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarning badiiy-musiqiy chiqishlari, institut iqtidorli talabalarining erishgan yutuqlari haqidagi hikoyalari hamda maktab va texnikum o‘quvchilarining savollariga javoblar olish singari tadbirlar tashkil etiladi. Festivalda odatda an’anaviy tarzda erkaklar kasbi hisoblangan kasblarni egallab, katta muvaffaqiyatlarga erishgan ayollar so‘zga chiqadilar va yig‘ilganlar bilan STEM ta’limning dolzarb masalalarini muhokama qiladilar.
“Women in STEM” festivali BMT tomonidan 2015 yilda e’lon qilingan “11-fevral- Fanda ayollar va qizlar xalqaro kuni”ni nishonlash doirasida tashkil etilgan. Tadbir IUPAC xalqaro tadbirlar ro‘yxatiga kiritilgan: https://iupac.org/gwb/2023/women-engineers-0/
2013-yil 20-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan “Taraqqiyot uchun fan, texnologiya va innovasiyalar” rezolyusiyasida “barcha yoshdagi ayollar va qizlarning fan, texnologiya va innovasiyalardan teng va to‘liq foydalanishi gender tenglik kafolatidir” deyilgan. 2009 – yil 22-dekabrda BMT Bosh Assambleyasining yalpi majlisida 11-fevralni “Xalqaro fandagi ayollar va qizlar kuni” deb e’lon qilish to‘g‘risida rezolyusiya qabul qilindi. Shunday qilib, bu kun BMTning xalqaro kunlardan biriga aylandi.
“Women in STEM” festivali (2023 yilgi muhandis ayollar ilmiy haftaligi) tadbirlari BMT tomonidan qabul qilingan 2030 yilgacha bo‘lgan davr uchun barqaror rivojlanishning 17 ta maqsadlaridan biri hisoblangan “Barcha ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va gender tengligini ta’minlash”ga (Goal 5: Gender Equality), yordam beradi.
2015-yildagi BMT Sammitida dunyo yetakchilari tomonidan qabul qilingan “Women in STEM” festivali (2023 yilgi muhandis ayollar ilmiy haftaligi) tadbirlari BMT tomonidan qabul qilingan 2030 yilgacha bo‘lgan davr uchun barqaror rivojlanish va uning 17 ta maqsadlari Global kun tartibi o‘ziga hos bo‘lgan “yo‘l xaritasi”dan iborat, ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va gender tengligini ta’minlash ushbu 17 ta maqsadning har birining ajralmas qismi hisoblanadi. Faqatgina ayollar va qizlarning huquqlarini barcha maqsadlar bo‘yicha ta’minlash yo‘li bilan adolat va integrasiyaga, shuningdek barcha uchun hizmat qiladigan va atrof muhitni asraydigan iqtisodni yaratishga erishish mumkin.

The Festival “Women in STEM”* (Scientific Week “Women Engineers-2023”), aims to popularize the significant results achieved by women scientists in the Republic of Uzbekistan and foreign countries, encourage interest in the engineering and chemical sciences from the age of 0 +, increasing the interest of schoolgirls in studying exact sciences and the active involvement of young womens in science and education, the widespread involvement of the potential of women and young girls in scientific and innovative activities, further development of the “Master-Student” system, expanding the scope of ongoing work to support women and further increasing their authority in cultural and educational, political and economic activities.
Within the framework of the Festival“Women in STEM”, a Scientific Forum “Women Chemists-2023” and Round Tables with young women scientists “Women Engineers 0+” will be organized with master classes by leading experts and scientists from regions such as Asia, Africa and the Middle East, Central and South America, Europe, North America, as well as artistic and musical performances by chemistry and engineering students, stories about the achievements of talented students of the institute, questions and answers, discussions for schoolgirls. The participants will be addressed by women who have achieved success in professions traditionally considered male, and those present will also discuss topical issues of STEM education.
*The festival is organized within the framework of the "International Day of Women and Girls in Science on February 11" announced by the UN in 2015, the event is included in the list of international IUPAC events: https://iupac.org/gwb/2023/women-engineers-0/
In the resolution “Science, technology and innovation for development”, adopted by the UN General Assembly on December 20, 2013, mentioned that “the equal and full use of science, technology and innovation by women and girls of all ages is a guarantee of gender equality.” In plenary session on December 22, 2015, the UN General Assembly adopted a resolution declaring February 11 as the “International Day of Women and Girls in Science.” Thus, this day has become one of the international days of the UN.
Events of the Festival «Women in STEM (Women Engineering Science Week 2023) contributes to achieving the Sustainable Development Goals “Ensuring gender equality and empowering all women and girls” (Goal 5: Gender Equality), which is one of the 17 goals in the field of sustainable development set by the UN for the period up to 2030.
The 2030 Global Agenda for Sustainable Development and its 17 Sustainable Development Goals (SDGs), adopted by world leaders at the UN Summit in 2015, provide a roadmap for achieving sustainable progress, with gender equality and empowerment women is an integral part of each of the 17 goals. Only by ensuring that the rights of women and girls are respected across the Goals can equity and inclusion be achieved and economies that work for all and preserve the environment for future generations can be achieved.