16-sentabr — Xalqaro ozon qatlamini muhofaza qilish kuni
Har yili 16-sentabr butun dunyoda Xalqaro ozon qatlamini muhofaza qilish kuni sifatida keng nishonlanadi. Ushbu sana 1985-yilda qabul qilingan Vena konvensiyasi va 1987-yil 16-sentabrda imzolangan Monreal protokoli asosida joriy etilgan boʻlib, u insoniyat uchun eng muhim ekologik sanalardan biridir.
Shu munosabat bilan Toshkent kimyo-texnologiya institutida Oʻzbekiston Ekologik partiyasi Shayxontohur tuman partiya tashkiloti tashabbusi, Oʻzbekiston Ekologik harakati hamkorligida “Ilm-fandan global harakatlargacha” shiori ostida davra suhbati tashkil etildi.
Mazkur tadbirda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori B.N.Boborajabov, Sanoat ekologiyasi kafedrasi mudiri F.Igitov, kafedra professori X.Po'latov, O'zbekiston Ekologik partiyasi Mahalliy Kengash deputatlari S.Rasulev, K.Xursanov, O'zbekiston Ekologik harakati raisi o'rinbosari S.Sanginov, AQShning Cambridge universiteti doktori T.Yunusov hamda talabalar faol ishtirok etdilar.
Ma’ruzachilar tomonidan ozon qatlamining insoniyat hayotidagi o‘rni, uni yemiruvchi moddalar — xlor ftor uglerod tutgan birikmalarning atrof-muhitga salbiy ta’siri, “ozon teshiklari” muammosi hamda uni bartaraf etish yoʻllari xususida atroflicha fikrlar bildirildi. Shuningdek, global ekologik muammolarga qarshi kurashishda yoshlarning mas’uliyati va ularning faol ishtiroki muhimligi ta’kidlandi.
Tadbir yakunida ishtirokchilarga ozon qatlamini muhofaza qilish, ekologik xavfsizlikni ta’minlash va barqaror kelajak uchun ilmiy hamda amaliy choralarni amalga oshirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

16 сентября — Международный день охраны озонового слоя
Ежегодно 16 сентября широко отмечается во всем мире как Международный день охраны озонового слоя. Эта дата была учреждена на основе Венской конвенции 1985 года и Монреальского протокола, подписанного 16 сентября 1987 года, и является одной из важнейших экологических дат для человечества.
По этому случаю в Ташкентском химико-технологическом институте по инициативе Шайхантахурской районной партийной организации Экологической партии Узбекистана и совместно с Экологическим движением Узбекистана был организован круглый стол под лозунгом «От науки к глобальным действиям».
В мероприятии приняли активное участие первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Ташкентского химико-технологического института Б.Н. Бобораджабов, заведующий кафедрой промышленной экологии Ф. Игитов, профессор кафедры Х. Пулатов, депутаты местного совета Экологической партии Узбекистана С. Расулев, К. Хурсанов, заместитель председателя Экологического движения Узбекистана С. Сангинов, доктор Кембриджского университета США Т. Юнусов и студенты.
Выступающие подробно рассказали о роли озонового слоя в жизни человека, негативном влиянии на окружающую среду веществ, разрушающих его – хлорфторуглеродных соединений, проблеме «озоновых дыр» и путях её устранения. Также была подчеркнута важность ответственности молодёжи и её активного участия в борьбе с глобальными экологическими проблемами.
В завершение мероприятия участникам были даны рекомендации по охране озонового слоя, обеспечению экологической безопасности и внедрению научно-практических мер для обеспечения устойчивого будущего.