Tashrif davomida institut tasarrufidagi Sabzavot va o'simliklar hujayra texnologiyasi laboratoriyasida olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar ya'ni in vitro shaklida o'stirilayotgan kartoshka va boshqa o'simliklarni yangi virusga chidamli navlarini yaratish asosida hujayralari yordamida o'stirish ishlari bilan va laboratoriyada mavjud zamonaviy priborlar bilan tanishib olindi.
Kunning ikkinchi yarmida esa Molekulyar genetika laboratoriyasi, Dorivor va texnik o‘simliklar biologiyasi laboratoriyalari faoliyati bilan bevosita yaqindan tanishdilar. Shundan so'ng talabalar institutning Vivari bo‘limi faoliyati bilan tanishish asosida amaliyotni davom ettirdilar. Ushbu yerda barcha farmakologik tadqiqolar uchun zarur bo‘lgan hayvonlar saqlanadi. In vitro usulida olib boriladigan tajriba hayvonlarni parvarishlash, oziqlantirish, tajribalarga tayyorlash haqida ma’lumotlar oldilar.
2024-yilning 13-14-iyun kunlari M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti Biotexnologiya yo‘nalishi talabalari akademik almashinuv amaliyoti jarayonida belgilangan reja asosida Biotexnologiya kafedrasi ma’sul professor o‘qituvchilari A.Otajonov hama X.Isaboyevlar ishtirokida O‘zR FA huziridagi Mikrobiologiya institutiga hamda O‘zR FA Genetika va o‘simliklar eksperimental biologiyasi institutlariga tashrif buyurdi.
Amaliyot davomida ilmiy tekshirish institutlaridagi barcha zamonaviy laboratoriyalari bilan yaqindan tanishdi. Mazkur laboratoriyalarda faoliyat olib borayotgan mutaxassislar tomonidan tegishlicha ma’lumot berildi.
Tashrif yakunida barcha xorijiy talabalar va amaliyotga ma’sul bo‘lib kelgan professor o‘qituvchlari tomonidan juda mazmunli rejalashtirilgan amaliy ishlar uchun institut rahbariyati va ma’sul biotexnologiya kafedrasi professor o‘qituvchilariga o‘z minnatdorchiligini bildirildi.

On June 12, 2024, the students of South Kazakhstan University named after M. Auezov, in the course of academic exchange, according to the plan established in the process of academic exchange, at first, in the first half of the day, the responsible professors of the Department of Biotechnology R. Khusanov and I. Nurmirzayev with the participation of UzR visited the Institute of Chemistry of Plant Substances in the presence of FA.
During the visit, the scientific research conducted in the laboratory of vegetable and plant cell technology under the authority of the institute, that is, with the work of growing potatoes and other plants grown in vitro with the help of cells based on the creation of new virus-resistant varieties, and with the modern equipment available in the laboratory was introduced.
In the afternoon, they got acquainted with the activities of the Laboratory of Molecular Genetics, Laboratory of Medicinal and Technical Plant Biology. After that, the students continued their practice based on getting acquainted with the activity of Vivary department of the institute. Animals necessary for all pharmacological studies are kept here. They received information about the care, feeding and preparation of experimental animals conducted in vitro.
On June 13-14, 2024, the students of the South Kazakhstan University named after M. Auezov, in the course of the academic exchange of students of the Biotechnology department, based on the established plan, with the participation of the responsible professors of the Department of Biotechnology, A. Atajonov and Kh. Isaboyev, UzR He visited the present Institute of Microbiology of FA and Institutes of Genetics and Experimental Biology of Plants of UzR FA.
During the internship, he became familiar with all the modern laboratories of scientific research institutes. Specialists working in these laboratories provided relevant information.
At the end of the visit, all foreign students and professors who have been responsible for practice expressed their gratitude to the management of the institute and the responsible professors of the Department of Biotechnology for the meaningfully planned practical work.