O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan hamkorlikda “Standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baholash sohalaridagi innovatsion g‘oyalar va ishlanmalar ko‘rgazmasi” tashkil etildi.
Butun jahon standartlar kuni munosabati bilan Standartlashtirish ilmiy-texnik komissiyasining 68-yig‘ilishi, Davlatlararo texnik qo‘mitalar ishchi guruhining 14-yig‘ilishi hamda ilmiy amaliy konferensiya doirasida tashkil etilgan mazkur ko‘rgazmada Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Oziq-ovqat va parfyumeriya-kosmetika mahsulotlari texnologiyasi", "Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi", "Oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi" kafedralaridan jami 6 ta tijoratlashtirilga tayyor ilmiy ishlanmalar bilan ishtirok etildi.
Ko‘rgazma 300 dan ortiq sinov laboratoriyalari va sanoat tarmoqlari faoliyati bilan yaqindan tanishish hamda sinov uskunalarini oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda amalga oshirish va milliy etalonlarni yaratishda ajoyib imkoniyatdir.

15-16 октября 2024 года начала свою работу выставка, посвященная Всемирному дню стандартов.
«Выставка инновационных идей и разработок в области стандартизации, метрологии и подтверждения соответствия» организована совместно с Агентством технического регулирования Узбекистана.
В связи со Всемирным днем ​​стандартов, 68-м заседанием Научно-технической комиссии по стандартизации, 14-м заседанием рабочей группы Межгосударственных технических комитетов и научно-практической конференцией Ташкентский химико-технологический институт «Пищевые продукты и продукты питания» Всего приняли участие 6 готовых к коммерциализации научных разработок кафедр «Технология парфюмерно-косметической продукции», «Химическая технология неорганических веществ», «Качество и безопасность пищевых продуктов».
Выставка – прекрасная возможность познакомиться с деятельностью более 300 испытательных лабораторий и производств, реализовать испытательное оборудование в сотрудничестве с высшими учебными заведениями, создать национальные эталоны.