2025-yilning 26-avgust sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida O‘quv-uslubiy Kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Akademik faoliyat bo‘yicha prorektor, O‘quv-uslubiy Kengash raisi prof. Safarov Toyir Tursunovich boshchiligida kengash a’zolari ishtirok etdilar.
Kengash kun tartibida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
2025-2026-o‘quv yiliga institut kafedralarining tayyorgarligi: o‘quv-me’yoriy hujjatlar, o‘quv yuklamalari, shtat birliklarini shakllantirish, fan dasturlari va boshqa zaruriy jarayonlar.
Yangi o‘quv yiliga o‘quv-uslubiy va boshqa adabiyotlarni nashr etish rejasini ko‘rib chiqish.
2025-2026-o‘quv yili uchun O‘quv-uslubiy Kengash ish rejasi va tarkibini tasdiqlash.
OTMlarda foydalanilayotgan asosiy o‘quv adabiyotlarini tanqidiy qayta ko‘rib chiqish.
Bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklar bo‘yicha o‘quv-uslubiy majmualarni yaratish hamda yaratilgan majmualarni ARMga taqdim etish.
Yig‘ilish davomida yangi o‘quv yiliga puxta tayyorgarlik ko‘rish, ta’lim sifatini yanada oshirish va o‘quv-uslubiy adabiyotlar bazasini boyitish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilindi.

26 августа 2025 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялось очередное заседание Учено-методического совета.
В заседании приняли участие члены совета во главе с проректором по учебной работе, председателем УМС, д.т.н., профессором Сафаровым Тоиром Турсуновичем.
На повестке дня совета были рассмотрены следующие вопросы:
Подготовка подразделений института к 2025-2026 учебному году: учебно-нормативная документация, учебная нагрузка, формирование штатных единиц, научные программы и другие необходимые процессы.
Рассмотрение плана издания учебно-методической и другой литературы на новый учебный год.
Утверждение плана работы и состава Учено-методического совета на 2025-2026 учебный год.
Критический обзор основной учебной литературы, используемой в высших учебных заведениях.
Создание учебно-методических комплексов по направлениям и специальностям бакалавриата и представление их в ИРЦ.
В ходе совещания были приняты важные решения по комплексной подготовке к новому учебному году, дальнейшему повышению качества образования, обогащению базы учебно-методической литературы.