21-oktabr O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun munosabati bilan Neft va gaz texnologiyalari fakultetida “Davlat tili – milliy ma’naviyatimiz timsoli” shiori ostida “Zakovat” intellektual o‘yini o‘tkazildi.
Tadbirni dekan o'rinbosari N.Sh. Zulyarova ochib berdi va o‘zbek tiliga bo‘lgan hurmat va sadoqatni har bir fuqaro qalbida mustahkamlash, uni yanada rivojlantirish va ardoqlash har birimizning burchimiz ekanini ta’kidladi.
Tadbirning asosiy maqsadi – yoshlar qalbida ona tiliga muhabbat va hurmat tuyg‘usini yanada mustahkamlash, tilimizning boy imkoniyatlari va betakror jozibasini chuqur anglash, shuningdek, talabalarning bilim darajasi, fikrlash doirasi hamda jamoada ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat bo‘ldi.
O‘yin davomida jamoalar o‘z bilim va zakovatlarini sinovdan o‘tkazib, o‘zbek tili, adabiyot, tarix hamda milliy qadriyatlarimizga oid savollarga javob berishdi. Bahsli va qizg‘in kechgan bellashuvda ishtirokchilar o‘zining topqirligi, zukkoligi va jamoaviy ruhini namoyon etdilar.

21 октября. По случаю присвоения узбекскому языку статуса государственного языка факультет нефтегазовых технологий провел интеллектуальную игру «Интеллект» под лозунгом «Государственный язык – символ нашей национальной духовности».
Мероприятие открыла заместитель декана Н.Ш. Зулярова, подчеркнув, что долг каждого из нас – укреплять уважение и преданность узбекскому языку в сердцах каждого гражданина, развивать и чтить его.
Главная цель мероприятия – дальнейшее укрепление чувства любви и уважения к родному языку в сердцах молодежи, глубокое понимание богатых возможностей и уникального очарования нашего языка, а также развитие уровня знаний, мыслительных способностей и навыков командной работы студентов.
В ходе игры команды проверяли свои знания и интеллект, отвечая на вопросы об узбекском языке, литературе, истории и национальных ценностях. В напряженной и захватывающей борьбе участники продемонстрировали свою находчивость, изобретательность и командный дух.