!Ассалому алайкум, азиз ва муҳтарама аёллар, қадрли устозлар!
Сўзим аввалида, сизларни, сизлар орқали барча мўътабар онахонларимиз, устозларимиз, мунис опа-сингилларимиз, дилбар қизларимизни нафосатли баҳорий айём, эзгулик ва гўзаллик тантанаси бўлган 8 март — халқаро Хотин-қизлар куни билан Тошкент кимё-технология институти фаоллари, кенг жамоатчилик номидан самимий муборакбод этаман!
Баҳорнинг илк байрами муносабати билан институтимизнинг дилбар, фидойи ва меҳрибон хотин-қизларига шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, Сиз ҳар жабҳада илғор, ташаббускор, ибратлисиз.
Маълумки, ҳар қандай жамият ва давлатнинг қай даражада халқпарвар ҳамда адолатли экани унинг хотин-қизларга бўлган муносабати ва ғамхўрлиги билан белгиланади.
Халқимизни рози қилишдек олий мақсадга эришиш учун хотин-қизларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий фаоллигини ошириш Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг муҳим йўналишларидан бирига айланди.
Ҳақиқатан ҳам, кейинги вақтларда мамлакатимизда хотин-қизларга ғамхўрлик кўрсатиш, уларни ижтимоий-ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, қонуний манфаатларини таъминлаш, сиёсий фаоллигини ошириш, касбий, жисмоний, маънавий ва интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, оила, оналик ҳамда болаликни муҳофаза қилиш, мустаҳкам оилани шакллантириш масаласига қаратилаётган катта эътибор ва беқиёс ғамхўрлик жаҳон ҳамжамиятининг ҳам эътирофига сазовор бўлди. Натижада ўзбек аёлининг сиёсий-ҳуқуқий савияси юксалиб, ижтимоий фаоллиги тобора ортиб бормоқда. Хотин-қизларимиз бугун нафақат фан, таълим, маданият, соғлиқни сақлаш соҳаларида, балки давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари тизимида масъул вазифаларда ҳам самарали фаолият кўрсатишмоқда.
Умуман, бугун Ватанимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлигини юксалтириш йўлидаги камтарона меҳнатларингиз, эзгу фазилатларингиз билан ҳаммага ўрнак бўлиб келаётганингиз учун барчангизга Тошкент кимё-технология институти жамоаси номидан чуқур миннатдорлик билдираман. ва сизларнинг сидқидилдан қилаётган фидокорона меҳнатларингизни биз ҳамиша қадрлаймиз ҳамда сизлар учун барча қулай имкониятлар ва шарт-шароитларни яратиб беришга ҳамиша тайёрмиз.
Азиз ва мукаррама онахонлар, опа-сингиллар, лобар қизлар!
Барчангизни Халқаро хотин-қизлар байрами билан яна бир бор самимий муборакбод этаман.Барчангизга мустаҳкам саломатлик, тинч ва осуда ҳаёт, оилавий фаровонлик ва хотиржамлик, хонадонларингизга тўкин-сочинлик, файзу барака тилайман.

8 МАРТА — ПРАЗДНИЧНОЕ ПОЗДРАВЛЕНИЕ РЕКТОРА ИНСТИТУТА ПО СЛУЧАЮ МЕЖДУНАРОДНОГО ЖЕНСКОГО ДНЯ
Прежде всего, от имени коллектива Ташкентского химико-технологического института и общественности сердечно поздравляю вас и всех наших уважаемых матерей, учителей, любимые сестры, очаровательных дочерей с 8 Марта, праздником добродетели и красоты - Международный женский день, который является весенним днем!
По случаю первого весеннего праздника хочу подчеркнуть очаровательным, самоотверженным и любящим женщинам нашего института, что вы прогрессивны, инициативны и примерны во всем.
Известно, что степень человеколюбия и справедливости любого общества и государства определяется его отношением и заботой о женщине.
Обеспечение законных прав и интересов женщин, повышение их экономической, социальной и политической активности во имя достижения высшей цели - угодить нашему народу, стало одним из важных направлений стратегии развития Нового Узбекистана.
Ведь в будущем важно заботиться о женщинах в нашей стране, поддерживать их с социальной и правовой точки зрения, обеспечивать их законные интересы, повышать их политическую активность, повышать их профессиональную, физическую, духовную и интеллектуального потенциала, для защиты семьи, материнства и детства, для создания крепкой семьи большое внимание и ни с чем не сравнимая забота, уделяемые этому вопросу, признаны мировым сообществом. В результате повышается политико-правовой уровень узбекской женщины, все более возрастает ее социальная активность. Сегодня наши женщины эффективно работают не только в сфере науки, образования, культуры и здравоохранения, но и на ответственных должностях в системе органов государственной власти и управления.
Сегодня от имени коллектива Ташкентского химико-технологического института хочу выразить огромную благодарность всем вам за ваш скромный труд и добрые качества на благо развития нашей страны и улучшения благосостояния нашего люди. и мы всегда ценим ваш кропотливый самоотверженный труд и всегда готовы создать для вас все благоприятные возможности и условия.
Дорогие и уважаемые матери, сестры, дочери!
Сердечно поздравляю всех вас с Международным женским днем, желаю всем крепкого здоровья, мирной и красивой жизни, и добра в ваших домах.