Toshkent kimyo-texnologiya instituti Talabalar kengashi hamda Toshkent davlat transport universiteti badiiy rahbari Nazarova Mavjuda tashabbusi bilan ijodiy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida “Adabiyot ko‘prigi” mavzusida ma’rifatli va ilhomlantiruvchi tadbir tashkil etildi.
Mazkur kechada o‘zbek adabiyotining ikki buyuk namoyandasi – Maqsud Shayxzoda va Ibroyim Yusupovning hayoti va ijodi chuqur tahlil qilindi. Har ikki oliygoh talabalari ushbu ulug‘ adiblarning adabiyotimizga qo‘shgan bebaho hissasi haqida fikr almashib, ijodiy merosini yanada yaxshiroq anglab yetishdi.
Tadbir davomida talabalar nafaqat bilim va qiziqarli ma’lumotlar bilan boyidi, balki yangi do‘stlik va muloqot rishtalarini mustahkamlash imkoniga ega bo‘lishdi. “Adabiyot ko‘prigi” – bu nafaqat adabiy muloqot, balki fikr va tuyg‘ularni bog‘lovchi ma’naviy ko‘prik bo‘ldi.

«Литературный мост» — вечер творческого сотрудничества студентов двух вузов
По инициативе Студенческого совета Ташкентского химико-технологического института и художественного руководителя Ташкентского государственного транспортного университета Назаровой Маджуды было организовано просветительское и вдохновляющее мероприятие на тему «Мост литературы» с целью развития творческого сотрудничества.
В этот вечер был глубоко проанализирован жизненный путь и творчество двух великих представителей узбекской литературы - Максуда Шайхзода и Иброима Юсупова. Студенты обоих университетов обменялись мнениями о неоценимом вкладе этих великих писателей в нашу литературу и лучше поняли их творческое наследие.
В ходе мероприятия студенты не только получили знания и интересную информацию, но и имели возможность укрепить новые дружеские и коммуникационные связи. «Литературный мост» — это не только литературный диалог, но и духовный мост, соединяющий мысли и чувства.