Adiblar xiyoboni yoshlik, sport va  ma'naviyat maskani.
Kuni kecha Adiblar hiyobonida "Adabiyot-xalqning yuragi" shiori ostida Qoraqalpig'iston xalq shoiri, O'zbekiston Qahramoni Ibroyim Yusupovning hayoti va ijodini chuqur o'rganish va targ'ib qilishga bag'ishlangan "Ajdodlarni xotirlash burchimizdir" nomli ma'naviy-marifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbirda Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma'sul xodimi A.R.Darobov, Yoshlar bilan ishlash , ma'naviyat va ma'rifat bo'limi uslubchisi U.A. Hamzayev, Kimyoviy injiniring fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo'yicha dekan o'rinbosari N. Sh. Zulyarova, fakultet tyutorlari hamda fakultetning talabalari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq shoiri, O'zbekiston qahramoni Ibroyim Yusupov hayoti va ijodi haqida talabalarga ma'lumotlar berildi. Bundan tashqari iste'dodli va faol talabalar tomonidan Adibning she'rlari hamda qo'shiq va raqslar ijro etildi.
Adiblar xiyoboni yoshlik, sport va ma'naviyat maskani.
So'ngra tadbirning ikkinchi qismiga o'tilib, talabalarning ham ma'naviy ham jismoniy kamol topishlari uchun milliy sport o'yinlaridan arqon tortish turi bo'yicha musobaqa tashkil etildi.
Musobaqada:
1-o'rin- "Lochinlar" jamoasi
2-o'rin-"Ibroyim Yusupov avlodlari"
3-o'rin -"Temuriylar" jamoalari egalashdi.
Bu kabi tadbirlarning o'tkazilishi talaba yoshlarning nafaqat jismonan chiniqishi hamda ajdodlarimizning ijodiga qiziqishlarini oshishiga, ularda vatanparvarlikning yuksalishiga xizmat qiladi.

Yesterday, under the motto "Literature-the heart of the people", a spiritual-educational event entitled "It is our duty to remember our ancestors" was held in Adiblar Alley, dedicated to the in-depth study and promotion of the life and work of the national poet of Karakalpakstan, Hero of Uzbekistan Ibrayim Yusupov. the event took place.
The event was attended by A.R. Darobov, responsible officer of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, U.A. Hamzayev, Deputy Dean of the Faculty of Chemical Engineering for Work with Youth N. Sh. Zulyarova, faculty tutors and students of the faculty participated.
During the event, students were informed about the life and work of Ibrayim Yusupov, the national poet of Uzbekistan and Karakalpakstan, the hero of Uzbekistan. In addition, talented and active students performed Adib's poems, songs and dances.
Adibal Avenue is a place of youth, sports and spirituality.
Then, moving to the second part of the event, a tug-of-war competition was organized from the national sports games for students to develop both mentally and physically.
In the competition:
1st place - "Falcons" team
2nd place - "Descendants of Ibrayim Yusupov"
3rd place - Teams of "Timuri" won.
Conducting such events serves not only physical training of students, but also increases their interest in the works of our ancestors, and increases their patriotism.