Adiblar xiyoboni yoshlik, sport va  ma'naviyat maskani.
Kuni kecha Adiblar hiyobonida "Adabiyot-xalqning yuragi" shiori ostida Qoraqalpig'iston xalq shoiri, O'zbekiston Qahramoni Ibroyim Yusupovning hayoti va ijodini chuqur o'rganish va targ'ib qilishga bag'ishlangan "Ajdodlarni xotirlash burchimizdir" nomli ma'naviy-marifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbirda Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma'sul xodimi A.R.Darobov, Yoshlar bilan ishlash , ma'naviyat va ma'rifat bo'limi uslubchisi U.A. Hamzayev, Kimyoviy injiniring fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo'yicha dekan o'rinbosari N. Sh. Zulyarova, fakultet tyutorlari hamda fakultetning talabalari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq shoiri, O'zbekiston qahramoni Ibroyim Yusupov hayoti va ijodi haqida talabalarga ma'lumotlar berildi. Bundan tashqari iste'dodli va faol talabalar tomonidan Adibning she'rlari hamda qo'shiq va raqslar ijro etildi.
Adiblar xiyoboni yoshlik, sport va ma'naviyat maskani.
So'ngra tadbirning ikkinchi qismiga o'tilib, talabalarning ham ma'naviy ham jismoniy kamol topishlari uchun milliy sport o'yinlaridan arqon tortish turi bo'yicha musobaqa tashkil etildi.
Musobaqada:
1-o'rin- "Lochinlar" jamoasi
2-o'rin-"Ibroyim Yusupov avlodlari"
3-o'rin -"Temuriylar" jamoalari egalashdi.
Bu kabi tadbirlarning o'tkazilishi talaba yoshlarning nafaqat jismonan chiniqishi hamda ajdodlarimizning ijodiga qiziqishlarini oshishiga, ularda vatanparvarlikning yuksalishiga xizmat qiladi.

Вчера под девизом «Литература-сердце народа» на аллее Адиблар состоялось духовно-просветительское мероприятие «Наш долг помнить наших предков», посвященное углубленному изучению и пропаганде жизни и творчества народного поэта Каракалпакстана, Героя Узбекистана Ибраима Юсупова.
В мероприятии принял участие ответственный сотрудник Министерства высшего образования, науки и инноваций А.Р. Хамзаев, заместитель декана химико-технологического факультета по работе с молодежью Н.Ш. Зулярова, преподаватели факультета и студенты факультета.
В ходе мероприятия студенты были ознакомлены с жизнью и творчеством Ибраима Юсупова, народного поэта Узбекистана и Каракалпакстана, героя Узбекистана. Кроме того, талантливые и активные студенты исполнили стихи, песни и танцы Адиба.
Проспект Адибал – место молодости, спорта и духовности.
Затем, переходя ко второй части мероприятия, были организованы соревнования по перетягиванию каната из национальных спортивных игр для умственного и физического развития школьников.
В конкурсе:
1 место – команда «Соколы»
2 место – «Потомки Ибраима Юсупова»
3 место – Победили команды «Тимури».
Проведение подобных мероприятий служит не только физическому воспитанию студентов, но и повышает их интерес к творчеству наших предков, повышает их патриотизм.