Akademik halollikni mustahkamlash yo‘lida yangi imkoniyatlar
2025-yil 27-noyabr kuni institutning Xalqaro aloqalar zalida ilmiy-pedagogik kadrlar, doktorantlar va tegishli bo‘lim xodimlari uchun “Antiplagiat – StrikePlagiarism.com” kompaniyasi tomonidan seminar-master klass o‘tkazildi.
Tadbirda kompaniya ijrochi direktori Ali Tahmazov tomonidan “Ta’lim muassasalari va nashriyotlar uchun plagiatni hamda sun’iy intellekt tomonidan yaratilgan kontentni aniqlashning eng samarali yechimi” mavzusida taqdimot qilindi.
Taqdimot davomida Ali Tahmazov StrikePlagiarism.com tizimi ilmiy va akademik ishlarda plagiatni oldini olish, asl nusxani ta’minlash hamda sun’iy intellekt tomonidan yaratilgan matnlarni aniqlashda zamonaviy va ishonchli yechimlar taqdim etishini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, tizimning AI aniqlash moduli dunyodagi eng samarali modullardan biri bo‘lib, sun’iy intellekt yordamida yaratilgan matnlarni 98% aniqlik bilan aniqlash imkonini beradi.
Shuningdek, tizimning ko‘p funksionalligi – matn manipulyatsiyalarini aniqlash, tarjima qilingan plagiatni topish va o‘xshashlik hisobotini shakllantirish kabi afzalliklar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Kompaniya missiyasi haqida so‘z yuritar ekan, Ali Tahmazov:
“Xatoliklarni aniqlaymiz, yozuv sifatini oshiramiz va eng yaxshi vositalar bilan professional fikr-mulohaza beramiz. Akademik halollikni qo‘llab-quvvatlaymiz”, – deya alohida ta’kidladi.
Seminar-master klass davomida ishtirokchilarga akademik halollikni ta’minlashda antiplagiat tizimlarining o‘rni, xususan StrikePlagiarism tizimining afzalliklari, imkoniyatlari hamda o‘quv jarayonida va ilmiy faoliyatda qo‘llash mexanizmlari misollar asosida tushuntirib berildi.

Новые возможности для укрепления академической добросовестности
27 ноября 2025 года в Зале международных связей института состоялся семинар-мастер-класс компании «Антиплагиат – StrikePlagiarism.com» для научно-педагогических работников, докторантов и сотрудников профильных подразделений.
На мероприятии исполнительный директор компании Али Тахмазов выступил с докладом на тему «Наиболее эффективное решение для выявления плагиата и контента, созданного искусственным интеллектом, для образовательных учреждений и издательств».
В ходе презентации Али Тахмазов отметил, что система StrikePlagiarism.com предоставляет современные и надежные решения для предотвращения плагиата в научных и академических работах, обеспечения оригинальности и выявления текстов, созданных искусственным интеллектом.
По его словам, модуль обнаружения ИИ системы является одним из самых эффективных в мире, позволяя выявлять тексты, созданные с использованием искусственного интеллекта, с точностью 98%.
Также была представлена подробная информация о преимуществах многофункциональности системы – обнаружении текстовых манипуляций, поиске плагиата в переводе и формировании отчёта о сходстве.
Рассказывая о миссии компании, Али Тахмазов подчеркнул:
«Мы выявляем ошибки, улучшаем качество написания и предоставляем профессиональную обратную связь, используя лучшие инструменты. Мы поддерживаем академическую честность».
В ходе семинара-мастер-класса участникам была разъяснена роль систем антиплагиата в обеспечении академической честности, в частности, преимущества, возможности и механизмы применения системы StrikePlagiarism в образовательном процессе и научной деятельности на примерах.