14-fevral kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filialiga kimyo fanlari doktori, Qozogʼiston va Nyu-York fanlar akademiyasining akademigi, Nobel medali sovrindori, professor Rahmonberdiyev G‘affor Rahmonberdiyevich tashrif buyurdi. Akademik filial direktori Z.T.Xakimov boshchiligida OTM faoliyati, talabalar uchun yaratilgan sharoitlar, laboratoriyalar, o‘quv xonalari va zamonaviy kompyuter xonalari bilan yaqindan tanishdi.
Shundan so‘ng G‘.R.Rahmonberdiyev talabalar bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida akademik talabalarga o’zining ilmiy faoliyati va ish tajribasi haqida gapirib berdi. Shuningdek, talabalarning qiziqtirgan savollariga javob berib o’tildi.
Ma‘lumot uchun, akademik G‘.R.Rahmonberdiyev “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofotlangan. U Markaziy Osiyoda yagona boʼlgan “Tsellyuloza va yogʼochsozlik texnologiyasi” kafedrasiga asos solgan. Uning rahbarligida 10 ta fan doktori va 25 ta fan nomzodlari tayyorlangan.

14 февраля текущего года при участии доктора химических наук, академика Гафара Рахмонбердиева и доктора химических наук Арслонназара Хусенова, работающих в Ташкентском химико-технологическом институте, интересующихся химией в специализированных учебных заведениях при Янгиерском филиале Ташкентской Институте химических технологий и в Президентской школе в Гулистане были организованы встречи с талантливой молодежью.
14 февраля Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института посетил доктор химических наук, академик Казахстанской и Нью-Йоркской академий наук, лауреат Нобелевской премии, профессор Рахмонбердиев Гафар Рахмонбердиевич. Под руководством директора академического филиала З.Т.Хакимова он ознакомился с деятельностью вуза, созданными для студентов условиями, лабораториями, аудиториями и современными компьютерными классами.
После этого Г.Р.Рахмонбердиев встретился со студентами. В ходе встречи он рассказал студентам академического профиля о своей научной деятельности и опыте работы. Также были даны ответы на вопросы студентов.
Для сведения академик Г.Р.Рахмонбердиев награжден орденом «Трудовая Слава». Он основал отдел «Технологии целлюлозы и древесины», единственный в Средней Азии. Под его руководством подготовлено 10 докторов наук и 25 кандидатов наук.