Ayni paytda “Yangi O‘zbekistonda ta’lim tizimini transformatsiya qilish, ta’lim sifatini oshirish pirovard maqsad sifatida” mavzusida xalqaro konferensiya bo'lib o'tmoqda.
Joriy yilning 17–25-oktabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tayotgan O‘zbekiston Xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan o‘tkazilayotgan “Yangi O‘zbekistonda ta’lim tizimini transformatsiya qilish, ta’lim sifatini oshirish pirovard maqsad sifatida” mavzusida xalqaro konferensiya o‘z ishini boshladi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor X.L.Pulatov, Xalqaro hamkorlik va protokol bo'limi boshlig'i S.Saidahmadovlar ham ishtirok etmoqda. Shuningdek konferensiyada YUNESKOning O‘zbekistondagi doimiy vakili o‘rinbosari Sara El Attar, Buyuk Britaniya Kengashining O‘zbekistondagi vakilligi direktori Deniz Voddingxem ishtirok etmoqda.
Tadbirni oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov o‘z nutqi bilan ochib berdi:
– So‘nggi yillardagi oliy ta’lim tizimida asosiy e’tibor mamlakatimiz yoshlarini ta’lim olishi uchun keng imkoniyat va zarur sharoit yaratishga qaratildi. Biz ekologiya, qishloq xo‘jaligi, energetika, tibbiyot, axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt va mashinasozlik kabi strategik muhim sohalarda ilmiy-tadqiqot va ta’lim loyihalarini amalga oshirishga alohida ahamiyat qaratmoqdamiz.

В настоящий момент проводится международная конференция на тему «Трансформация системы образования в Новом Узбекистане, повышение качества образования как конечная цель».
17-25 октября текущего года в рамках Недели инициатив международного сотрудничества Узбекистана, проводимой Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, «Система образования в новом Узбекистане» «Трансформация, совершенствование качество образования как конечная цель» начал свою работу.
В нем также принимают участие ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, проректор по научной работе и инновациям Х.Л.Пулатов, заведующий отделом международного сотрудничества и протокола С.Сайдахмедов. В конференции также принимают участие Сара Эль Аттар, заместитель постоянного представителя ЮНЕСКО в Узбекистане, Дениз Уоддингем, директор представительства Совета Великобритании в Узбекистане.
Мероприятие открыл министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов своей речью:
- В системе высшего образования последних лет основное внимание сосредоточено на создании широких возможностей и необходимых условий для обучения молодежи нашей страны. Особое внимание мы уделяем реализации научных исследований и образовательных проектов в таких стратегически важных сферах, как экология, сельское хозяйство, энергетика, медицина, информационные технологии, искусственный интеллект и машиностроение.