“Bir kun talaba bo‘ling” shiori ostida ota-onalar kongressi bo‘lib o‘tdi
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gaz texnologiyalari fakultetida “Bir kun talaba bo‘ling” shiori ostida ota-onalar kongressi tashkil etildi.
Tadbirda fakultet Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan oʻrinbosari N.Sh. Zulyarova, Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi kafedrasi mudiri Sh.Sh. Mengliyev, Organik sintez texnologiyasi kafedrasi dotsenti B. Xoliqulov, professor-o‘qituvchilar hamda fakultet tyutorlari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida ota-onalar bilan ochiq muloqot tashkil qilinib, fakultetdagi ta’lim jarayonlari, yaratilgan sharoitlar va talabalarning o‘quv jarayonidagi faol ishtiroki yuzasidan ma’lumot berildi.
Fakultet Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan oʻrinbosari N.Sh. Zulyarova ta’lim muassasasi va ota-onalar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish, uni yangi bosqichga olib chiqish borasida takliflarni bildirdi. Shuningdek, mamlakatimizda yoshlar ta’lim-tarbiyasi uchun yaratilayotgan imkoniyatlar haqida atroflicha to‘xtalib o‘tdi.
Tadbir davomida Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi kafedrasi mudiri Sh.Sh. Mengliyev so‘zga chiqib, kafedrada olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari, talabalarning amaliyot jarayonlari va ishlab chiqarish korxonalari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik haqida keng ma’lumot berdi. U o‘z nutqida nafaqat nazariy bilim, balki amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lgan mutaxassislarni tayyorlash borasida olib borilayotgan samarali ishlarni alohida ta’kidladi.
Shuningdek, Organik sintez texnologiyasi kafedrasi dotsenti B. Xoliqulov ota-onalarga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining:
2020-yil 31-dekabrdagi 824-son qarori,
2017-yil 20-iyundagi 393-son qarori,
2025-yil 10-martdagi 149-son qarori (talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom) mazmun-mohiyati yuzasidan atroflicha tushuntirishlar berdi.
Kongress davomida ota-onalar institut faoliyati, ta’lim jarayonlari, talaba-yoshlar uchun yaratilgan zamonaviy sharoitlar, faoliyat olib borayotgan yetuk kimyogar olimlar, ustoz-shogird tizimida amalga oshirilayotgan ishlarga bevosita guvoh bo‘lishdi.
Uchrashuv yakunida ota-onalar kengashi raisi etib Gulshanoy Umarova belgilandi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gaz texnologiyalari fakultetida bo‘lib o‘tgan “Bir kun talaba bo‘ling” shiori ostidagi ota-onalar kongressi so‘ngida namuna hulqi va yaxshi o‘zlashtirgan talabalar ota-onalariga tashakkurnomalar topshirildi.
Ushbu tashabbus ota-onalarning farzandlari ta’lim-tarbiyasiga qo‘shayotgan hissasini qadrlash, talabalarning yutuqlarini e’tirof etish hamda ularni yanada rag‘batlantirish maqsadida amalga oshirildi.
Tadbir yakunida ota-onalar institut ma’muriyati va professor-o‘qituvchilarga samimiy minnatdorlik izhor qilib, kelgusida hamkorlik yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirishdi.

A parents' congress was held under the slogan "Be a student for a day"
A parents' congress was organized under the slogan "Be a student for a day" at the Faculty of Oil and Gas Technologies of the Tashkent Chemical and Technological Institute.
The event was attended by the Deputy Dean for Youth Affairs of the Faculty N.Sh. Zulyarova, Head of the Department of Chemical Technology of Oil and Gas Processing Sh.Sh. Mengliyev, Associate Professor of the Department of Organic Synthesis Technology B. Kholiqulov, professors and teachers, and faculty tutors.
During the meeting, an open dialogue was organized with parents, and information was provided on the educational processes at the faculty, the created conditions, and the active participation of students in the educational process.
The Deputy Dean for Youth Affairs of the Faculty N.Sh. Zulyarova made proposals to further strengthen cooperation between the educational institution and parents and bring it to a new level. He also spoke in detail about the opportunities created for the education of young people in our country.
During the event, the head of the Department of Chemical Technology of Oil and Gas Processing, Sh.Sh. Mengliyev, spoke and provided extensive information about the research work being carried out at the department, the practical processes of students and the established cooperation with manufacturing enterprises. In his speech, he emphasized the effective work being carried out to train specialists who have not only theoretical knowledge, but also practical skills.
Also, Associate Professor of the Department of Organic Synthesis Technology B. Kholiqulov provided parents with detailed explanations on the content and essence of the following resolutions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan:
Resolution No. 824 dated December 31, 2020,
Resolution No. 393 dated June 20, 2017,
Resolution No. 149 dated March 10, 2025 (Regulations on the procedure for providing and redistributing grants to students).
During the congress, parents witnessed firsthand the activities of the institute, educational processes, modern conditions created for students, working with outstanding chemists, and the work being carried out in the teacher-student system.
At the end of the meeting, Gulshanoy Umarova was appointed as the chairman of the parents' council.
At the end of the parents' congress under the slogan "Be a student for a day" held at the Faculty of Oil and Gas Technologies of the Tashkent Institute of Chemical Technology, certificates of appreciation were awarded to the parents of students who showed exemplary behavior and good behavior.
This initiative was implemented to appreciate the contribution of parents to the education of their children, to recognize the achievements of students and to further encourage them.
At the end of the event, parents expressed sincere gratitude to the administration and professors of the institute and expressed confidence that cooperation will be further strengthened in the future.