Talabalik - oltin davrim" deya ta'riflanadi. Bejiz emaski, ushbu oltin davr mobaynida har bir yosh o'z bilim va ko'nikmalarini mukammal egallashadi hamda kelajak uchun o'zlariga poydevor yaratishadi.
Bugun Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024-2025 o'quv yili boshlanishiga bag'ishlangan "Najot-ta'limda, najot-tarbiyada, najot bilimda" degan g'oya asosida barcha fakultetlarda mustaqillik darsi o'tildi.
Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakultetida ham "Birinchi kurs maktabi" tadbirlari doirasida Mustaqillik darslariga start berildi. Tadbirni Akademik faoliyat bo’yicha prorektor Safarov Toyir Tursunovich hamda Iqtisodiy va tashkiliy masalalar bo‘yicha prorektor Qodirov Bobiromon Bekmurodovich kirish so'zi bilan ochib berib, barcha talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarni muborakbod etib, kelajakda yetuk kadr bo'lib yetishishlariga, mukammal muhandis-texnolog darajasi tomon ilk qadam tashlaganliklari haqida ta'kidlar, ularga kelajakdagi o'qishlariga va ishlariga omad tiladilar.
Tadbir davomida birinchi bosqich talabalari vazirlik hamda institut rahbariyati bilan tanishtirildi, ishtirokchilar o'quv jarayonlari, turar joy masalasi, to'lov-kontrakti hamda talabalarga yaratilgan imkoniyatlar yuzasidan o'zlarini qiziqtirgan savollariga atroflicha javob oldilar.

Студенчество определяется как «мой золотой век». Неслучайно в этот золотой век каждый молодой человек в совершенстве приобретает свои знания и умения и создает себе фундамент на будущее.
Сегодня на всех факультетах Ташкентского химико-технологического института прошел урок самостоятельности, посвященный началу 2024-2025 учебного года, основанный на идее «Спасение в образовании, Спасение в образовании, Спасение в знаниях». .
На факультете технологий пищевой и виноделия стартовали занятия «Самостоятельность» в рамках мероприятий «Школа-первокурсник». Мероприятие открыли проректор по учебной работе Сафаров Тойир Турсунович и проректор по экономическим и организационным вопросам Кадыров Бобиромон Бекмуродович, поздравив всех абитуриентов, рекомендованных к обучению, и пожелав им стать в будущем зрелыми кадрами, прекрасными инженерами. и технологи отмечают, что сделали первый шаг к получению ученой степени, желают им успехов в учебе и работе.
В ходе мероприятия студенты первого курса были ознакомлены с руководством министерства и института, участники получили подробные ответы на интересующие их вопросы об учебном процессе, жилищном вопросе, платежном контракте и созданных для студентов возможностях.
Мероприятие продолжилось самостоятельными занятиями на тему "Спасение в образовании, спасение в воспитании, спасение в знании" под руководством декана факультета пищевых и винодельческих технологий У.Н.Балтабаева.