2024-yil 30-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Sanoat ekologiyasi" kafedrasi tomonidan “Sanoat muhandisligi va menejmenti” fakultetida talabalar o‘rtasida “Bu mening yashil sayyoram” mavzusida eko-diktantlar tanlovi yuqori saviyada tashkil etildi. Ushbu tadbirda fakultet rahbariyati, ekologiya sohasidagi yetakchi mutaxassislar, professor-o‘qituvchilar va faol talabalar ishtirok etishdi.
Mazkur tanlov mamlakatimizda yoshlar o‘rtasida ekologik madaniyatni shakllantirish, ularda tabiatga mehr va mas’uliyat hissini oshirish, atrof-muhitni asrab-avaylash va ekologik barqarorlikka oid innovatsion fikrlarni rivojlantirishga qaratilgan yirik tashabbuslardan biri sifatida katta ahamiyat kasb etdi. Shuningdek, tanlov talabalar orasida tabiat resurslaridan oqilona foydalanish madaniyatini keng targ‘ib etishga zamin yaratdi.
Tadbir avvalida "Sanoat ekologiyasi" kafedra mudiri Farrux Igitov so‘zga chiqib, tanlovning ahamiyati haqida to‘xtaldi. U ekologik mas’uliyatni shakllantirish har bir fuqaroning burchi ekanligini qayd etar ekan, tabiat musaffoligini saqlash va “yashil” iqtisodiyotni joriy etish borasida mamlakatimizda olib borilayotgan tizimli ishlar haqida axborot berdi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 20-noyabr kungi majlisida 2025-yilni “Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot yili” deb e’lon qilish tashabbusi mamlakatimizda ekologik barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan muhim strategiya ekanligi qayd etildi.
Diktant yozish jarayonida talabalar atrof-muhitni muhofaza qilishning muhim jihatlarini chuqur anglash imkoniga ega bo‘ldilar. Mazkur tadbir yoshlarning ekologik ongini yuksaltirishda va ularni yashil kelajak uchun amaliy qadamlar tashlashga undashda muhim ahamiyat kasb etadi. Bu kabi loyihalar nafaqat ta’lim muassasalarida, balki butun jamiyatda ekologik madaniyatni rivojlantirish uchun katta imkoniyat yaratadi.

«Это моя зеленая планета» — среди студентов Ташкентского химико-технологического института прошел конкурс экодиктанта
30 ноября 2024 года кафедра «Промышленная экология» Ташкентского химико-технологического института организовала конкурс экодиктантов высокого уровня среди студентов на тему «Это моя зеленая планета» на факультете «Промышленная инженерия и менеджмент». В мероприятии приняли участие руководство факультета, ведущие специалисты в области экологии, преподаватели и активные студенты.
Этот конкурс приобрел большое значение как одна из крупных инициатив, направленных на формирование экологической культуры среди молодежи нашей страны, повышение у них чувства любви и ответственности к природе, защите окружающей среды и развитие инновационных идей, связанных с экологической стабильностью. Также конкурс создал основу для широкой пропаганды культуры рационального природопользования среди студентов.
В начале мероприятия Фаррух Игитов, заведующий кафедрой «Промышленная экология», говорил и говорил о важности конкурса. Отметив, что формирование экологической ответственности является обязанностью каждого гражданина, он дал информацию о проводимой в нашей стране системной работе по сохранению чистоты природы и внедрению «зеленой» экономики. В частности, на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 20 ноября инициатива Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева об объявлении 2025 года «Годом охраны окружающей среды и зеленой экономики» была отмечена как важная стратегия, направленная на обеспечение экологической безопасности. стабильность в нашей стране.
В процессе написания диктанта студенты имели возможность глубоко понять важные аспекты охраны окружающей среды. Это мероприятие имеет важное значение для повышения экологической осведомленности молодежи и поощрения ее к практическим шагам для более зеленого будущего. Подобные проекты создают большие возможности для развития экологической культуры не только в образовательных учреждениях, но и во всем обществе.