“Education USA” AQSh Davlat departamentining taʼlim dasturi hisoblanib, uning forumlari har yili turli davlatlarda tashkil etiladi. Joriy yilgi mazkur forumni o‘tkazish uchun Toshkent shahri tanlab olindi.
Ushbu dasturning asosiy maqsadi AQSh universitetlarida tahsil olish uchun xorijiy davlat fuqarolarini jalb qilishga qaratilgan. Chet ellarda mazkur dasturning koordinatori AQSh elchixonasi hisoblanadi.
Forumda AQSh Davlat departamenti va 50 dan ortiq Amerika universitetlari vakillari, xususan, xalqaro hamkorlik boshqarmasi rahbarlari va xodimlari, marketing va chet el fuqarolarini AQSh universitetlarida o‘qishga jalb qilish bo‘yicha masʼullar hamda AQShning mamlakatimizdagi elchixonasi mutasaddilari ishtirok etmoqda.
Shuningdek, anjumanda O‘zbekiston, Afg‘oniston, Bangladesh, Hindiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Nepal, Pokiston, Turkmaniston, Tojikiston kabi jami 10 ta Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlaridan “Education USA” dasturi vakillari qatnashmoqda.
Forumning ochilish tadbirida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov ishtirok etib, qatnashchilarni samimiy qutladi.
Ma’lumki, joriy o‘quv yilida 25 nafar amerikalik o‘qituvchi va mutaxassislar O‘zbekistonga yetib kelishdi va oliy ta’lim muassasalarida o‘z faoliyatlarini boshlashdi.
O‘zbekiston va AQSh universitetlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan to‘g‘ri universitetlararo hamkorlik kundan-kunga turli zamonaviy fan va ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha rivojlanib bormoqda. Ushbu hamkorlik aloqalarini o‘quv jarayonini takomillashtirish, zamonaviy pedagogik va axborot texnologiyalarini joriy etish, qo‘shma ilmiy dasturlarda ishtirok etish, o‘qituvchilarning malakasini oshirishda ko‘rish mumkin.
Shuningdek, Xalqaro ta’lim bo‘yicha Amerika Kengashlari (ACIE) bilan hamkorlikda so‘nggi yillar davomida bir necha o‘nlab respublika oliy ta’lim muassasalari o‘qituvchilari uchun AQSh universitetlarida malaka oshirish, qator uzoq va qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi.
Anjumanning ochilish qismida AQSHning mamlakatimizdagi elchixonasi vakillari hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich ham maʼruza qildi.
3 kunlik forum davomida Amerika universitetlarining taʼlim dasturlari, ushbu universitetlarda o‘qishga kirish shartlari va tartibi bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha chiqishlar va taqdimotlar o‘tkaziladi. Forumning sessiyalaridan biri O‘zbekistondagi universitetlar bilan hamkorlik qilish va O‘zbekiston fuqarolarini AQSh universitetlariga qabul qilish masalalariga bag‘ishlangan.

«Образование США» — образовательная программа Госдепартамента США, ее форумы организуются ежегодно в разных странах. Город Ташкент был выбран местом проведения форума в этом году.
Основная цель этой программы – привлечение граждан зарубежных стран для обучения в университетах США. Посольство США является координатором этой программы за рубежом.
В форуме принимают участие представители Госдепартамента США и более 50 американских университетов, в частности, менеджеры и сотрудники отдела международного сотрудничества, маркетинга и привлечения иностранных граждан для обучения в университетах США, а также сотрудники посольства США в нашей стране. .
Также в конференции принимают участие представители программы «Образование США» из 10 стран Центральной и Южной Азии, включая Узбекистан, Афганистан, Бангладеш, Индию, Казахстан, Кыргызстан, Непал, Пакистан, Туркменистан и Таджикистан.
Заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сарвархан Бузрукханов принял участие в открытии форума и тепло приветствовал участников.
Известно, что в этом учебном году 25 американских преподавателей и специалистов прибыли в Узбекистан и начали свою деятельность в высших учебных заведениях.
Прямое межвузовское сотрудничество между университетами Узбекистана и США развивается с каждым днем в различных современных областях науки и образования. Эти отношения сотрудничества можно увидеть в совершенствовании образовательного процесса, внедрении современных педагогических и информационных технологий, участии в совместных научных программах, повышении квалификации преподавателей.
Также в сотрудничестве с Американскими советами по международному образованию (ACIE) за последние годы в нескольких десятках республиканских высших учебных заведений были созданы курсы повышения квалификации, долгосрочные и краткосрочные курсы повышения квалификации преподавателей в университетах США.
В открывающей части конференции также выступили представители посольства США в нашей стране и ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич.
В ходе 3-дневного форума пройдут выступления и презентации по вопросам, связанным с образовательными программами американских университетов, условиями и процедурами поступления в эти университеты. Одна из сессий форума была посвящена вопросам сотрудничества с университетами Узбекистана и приема граждан Узбекистана в университеты США.