“Education USA” AQSh Davlat departamentining taʼlim dasturi hisoblanib, uning forumlari har yili turli davlatlarda tashkil etiladi. Joriy yilgi mazkur forumni o‘tkazish uchun Toshkent shahri tanlab olindi.
Ushbu dasturning asosiy maqsadi AQSh universitetlarida tahsil olish uchun xorijiy davlat fuqarolarini jalb qilishga qaratilgan. Chet ellarda mazkur dasturning koordinatori AQSh elchixonasi hisoblanadi.
Forumda AQSh Davlat departamenti va 50 dan ortiq Amerika universitetlari vakillari, xususan, xalqaro hamkorlik boshqarmasi rahbarlari va xodimlari, marketing va chet el fuqarolarini AQSh universitetlarida o‘qishga jalb qilish bo‘yicha masʼullar hamda AQShning mamlakatimizdagi elchixonasi mutasaddilari ishtirok etmoqda.
Shuningdek, anjumanda O‘zbekiston, Afg‘oniston, Bangladesh, Hindiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Nepal, Pokiston, Turkmaniston, Tojikiston kabi jami 10 ta Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlaridan “Education USA” dasturi vakillari qatnashmoqda.
Forumning ochilish tadbirida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov ishtirok etib, qatnashchilarni samimiy qutladi.
Ma’lumki, joriy o‘quv yilida 25 nafar amerikalik o‘qituvchi va mutaxassislar O‘zbekistonga yetib kelishdi va oliy ta’lim muassasalarida o‘z faoliyatlarini boshlashdi.
O‘zbekiston va AQSh universitetlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan to‘g‘ri universitetlararo hamkorlik kundan-kunga turli zamonaviy fan va ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha rivojlanib bormoqda. Ushbu hamkorlik aloqalarini o‘quv jarayonini takomillashtirish, zamonaviy pedagogik va axborot texnologiyalarini joriy etish, qo‘shma ilmiy dasturlarda ishtirok etish, o‘qituvchilarning malakasini oshirishda ko‘rish mumkin.
Shuningdek, Xalqaro ta’lim bo‘yicha Amerika Kengashlari (ACIE) bilan hamkorlikda so‘nggi yillar davomida bir necha o‘nlab respublika oliy ta’lim muassasalari o‘qituvchilari uchun AQSh universitetlarida malaka oshirish, qator uzoq va qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi.
Anjumanning ochilish qismida AQSHning mamlakatimizdagi elchixonasi vakillari hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich ham maʼruza qildi.
3 kunlik forum davomida Amerika universitetlarining taʼlim dasturlari, ushbu universitetlarda o‘qishga kirish shartlari va tartibi bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha chiqishlar va taqdimotlar o‘tkaziladi. Forumning sessiyalaridan biri O‘zbekistondagi universitetlar bilan hamkorlik qilish va O‘zbekiston fuqarolarini AQSh universitetlariga qabul qilish masalalariga bag‘ishlangan.

"Education USA" is an educational program of the US State Department, and its forums are organized annually in different countries. The city of Tashkent was chosen to host this year's forum.
The main purpose of this program is to attract citizens of foreign countries to study at US universities. The US Embassy is the coordinator of this program abroad.
The forum is attended by representatives of the US State Department and more than 50 American universities, in particular, managers and employees of the international cooperation department, marketing and attracting foreign citizens to study in US universities, and officials of the US embassy in our country.
Also, representatives of the "Education USA" program from a total of 10 Central and South Asian countries, including Uzbekistan, Afghanistan, Bangladesh, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Nepal, Pakistan, Turkmenistan, and Tajikistan, are participating in the conference.
Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Sarvarkhan Buzrukkhanov took part in the opening event of the forum and warmly welcomed the participants.
It is known that this academic year 25 American teachers and specialists arrived in Uzbekistan and started their activities in higher education institutions.
Direct inter-university cooperation between the universities of Uzbekistan and the USA is developing day by day in various modern science and educational areas. These cooperation relations can be seen in the improvement of the educational process, the introduction of modern pedagogical and information technologies, participation in joint scientific programs, and the improvement of the qualifications of teachers.
Also, in cooperation with the American Councils on International Education (ACIE), in recent years, training courses for teachers of several dozen republican higher education institutions at US universities, a number of long and short-term training courses was established.
In the opening part of the conference, the representatives of the US Embassy in our country and the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology Usmanov Botir Shukurillaevich also gave a speech.
Speeches and presentations will be held during the 3-day forum on issues related to the educational programs of American universities, the conditions and procedures for admission to these universities. One of the sessions of the forum was devoted to issues of cooperation with universities in Uzbekistan and admission of citizens of Uzbekistan to US universities.