Davlat attestatsiyasi imtihonlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi kafedrasida 2024–2025 o‘quv yilida bitiruvchilarning yakuniy davlat attestatsiyasi 2025-yil 9–10 iyun kunlari ixtisoslik fanlaridan davlat imtihoni shaklida bo‘lib o‘tdi.
Ushbu jarayon O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyundagi PQ-3775-son qarori, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2018-yil 7-noyabrdagi 26-2018-son buyrug‘i hamda institut kengashining 2024-yil 23-noyabrdagi 5-sonli qarori asosida tashkil etildi.
Davlat imtihonlari quyidagi ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazildi:
60721100 (5321300) — Neft va neft gazni qayta ishlash texnologiyasi
60720900 — Neft-gaz kimyo sanoati texnologiyasi
60721000 — Gazni chuqur qayta ishlash texnologiyasi
Davlat attestatsiyasi komissiyasi tarkibiga Enter Engineering Pte. LTD kompaniyasining neft-gazni qayta ishlash va gaz kimyosi analitiklari bo‘limi boshlig‘i, t.f.n., dotsent Kurbanov Abdujamil Abdullayevich rais sifatida, Toshkent davlat texnika universiteti Neft-gazkimyo sanoati texnologiyasi kafedrasi mudiri, t.f.f.d. Jurayev Vays Nazrullayevich rais o‘rinbosari sifatida, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi bo‘lim boshlig‘i, t.f.f.d. Yuldashev Narbek Xudaynazarovich, Umumiy va noorganik kimyo instituti ilmiy xodimi, PhD Ganiyeva Sayyora Xurshidovna va kafedra professor-o‘qituvchilari a’zo sifatida jalb etildi.
Imtihonlar ochiqlik va xolislik prinsiplariga amal qilingan holda, talabalarning bilimini to‘laqonli baholash asosida o‘tkazildi.

Государственные аттестационные экзамены успешно проведены
Итоговая государственная аттестация выпускников кафедры «Химическая технология переработки нефти и газа» Ташкентского химико-технологического института в 2024–2025 учебном году прошла 9–10 июня 2025 года в форме государственного экзамена по профильным предметам.
Данный процесс был организован на основании Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-3775 от 5 июня 2018 года, Приказа Министра высшего и среднего специального образования №26-2018 от 7 ноября 2018 года и Постановления Совета института №5 от 23 ноября 2024 года.
Государственные экзамены проводились по следующим направлениям образования:
60721100 (5321300) — Технология переработки нефти и газа
60720900 — Технология нефтегазохимического производства
60721000 — Технология глубокой переработки газа
В состав Государственной аттестационной комиссии вошли заведующий кафедрой аналитиков по переработке нефти и газа Enter Engineering Pte. LTD, к.т.н., доцент Курбанов Абдужамил Абдуллаевич в качестве председателя, заведующий кафедрой технологии нефтегазохимического производства Ташкентского государственного технического университета, к.т.н. Джураев Вайс Назруллаевич в качестве заместителя председателя, а также начальник управления Министерства энергетики Республики Узбекистан, д.ф.-м.н. Юлдашев Нарбек Худайназарович, научный сотрудник Института общей и неорганической химии, д.ф.-м.н. Ганиева Сайёра Хуршидовна и профессорско-преподавательский состав кафедры в качестве членов. Экзамены проводились в соответствии с принципами открытости и беспристрастности, на основе комплексной оценки знаний студентов.