Davlat attestatsiyasi imtihonlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi kafedrasida 2024–2025 o‘quv yilida bitiruvchilarning yakuniy davlat attestatsiyasi 2025-yil 9–10 iyun kunlari ixtisoslik fanlaridan davlat imtihoni shaklida bo‘lib o‘tdi.
Ushbu jarayon O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyundagi PQ-3775-son qarori, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2018-yil 7-noyabrdagi 26-2018-son buyrug‘i hamda institut kengashining 2024-yil 23-noyabrdagi 5-sonli qarori asosida tashkil etildi.
Davlat imtihonlari quyidagi ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazildi:
60721100 (5321300) — Neft va neft gazni qayta ishlash texnologiyasi
60720900 — Neft-gaz kimyo sanoati texnologiyasi
60721000 — Gazni chuqur qayta ishlash texnologiyasi
Davlat attestatsiyasi komissiyasi tarkibiga Enter Engineering Pte. LTD kompaniyasining neft-gazni qayta ishlash va gaz kimyosi analitiklari bo‘limi boshlig‘i, t.f.n., dotsent Kurbanov Abdujamil Abdullayevich rais sifatida, Toshkent davlat texnika universiteti Neft-gazkimyo sanoati texnologiyasi kafedrasi mudiri, t.f.f.d. Jurayev Vays Nazrullayevich rais o‘rinbosari sifatida, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi bo‘lim boshlig‘i, t.f.f.d. Yuldashev Narbek Xudaynazarovich, Umumiy va noorganik kimyo instituti ilmiy xodimi, PhD Ganiyeva Sayyora Xurshidovna va kafedra professor-o‘qituvchilari a’zo sifatida jalb etildi.
Imtihonlar ochiqlik va xolislik prinsiplariga amal qilingan holda, talabalarning bilimini to‘laqonli baholash asosida o‘tkazildi.

State certification exams successfully held
The final state certification of graduates of the Department of Chemical Technology of Oil and Gas Processing of the Tashkent Institute of Chemical Technology in the 2024–2025 academic year was held on June 9–10, 2025 in the form of a state exam in specialized subjects.
This process was organized on the basis of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-3775 dated June 5, 2018, the Order of the Minister of Higher and Secondary Specialized Education No. 26-2018 dated November 7, 2018, and the Resolution of the Institute Council No. 5 dated November 23, 2024.
State examinations were held in the following areas of education:
60721100 (5321300) — Oil and gas processing technology
60720900 — Oil and gas chemical industry technology
60721000 — Gas deep processing technology
The State Certification Commission included the Head of the Department of Oil and Gas Processing and Gas Chemistry Analysts of Enter Engineering Pte. LTD, Ph.D., Associate Professor Kurbanov Abduzhamil Abdullayevich as chairman, the Head of the Department of Oil and Gas Chemical Industry Technology of Tashkent State Technical University, Ph.D. Jurayev Vays Nazrullayevich as deputy chairman, as well as the Head of the Department of the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, Ph.D. Yuldashev Narbek Khudaynazarovich, Research Fellow of the Institute of General and Inorganic Chemistry, PhD Ganiyeva Sayyora Khurshidovna and professors and teachers of the department as members.
The exams were conducted in accordance with the principles of openness and impartiality, based on a comprehensive assessment of students' knowledge.