«Markaziy Osiyoda iqtisodiyotning o‘sish tarmoqlari uchun professional ta’lim» (PECA 5) loyihasining «Oziq-ovqat texnologiyalari sohasida kooperativ oliy ta’limning institutsional shakllarini yaratish» mavzudagi xalqaro loyihasi doirasida 2023-yil 6-7-aprel kunlari «Oziq-ovqat texnologiyalari sohasida kooperativ oliy ta’limning institutsional shakllarini yaratish» mavzudagi Tandem xalqaro loyiha rejasiga binoan TKTI, GIZ tashkiloti (Germaniya), I. Razzakov nomidagi Qirg’iz davlat texnika universiteti (Qirg’iziston), “Family Traditions” MChJ (Qirg’iziston), M. Ibragimov KTEC (Qirg’iziston) hodimlaridan iborat loyihaning ishchi guruhi Toshkent kimyo-texnologiya institutiga tashrif buyurishdi. Loyiha dasturi asosida I. Razzakov nomidagi Qirg’iziston davlat texnika universiteti quyidagi professor o‘qituvchilari Elemanova Rimma Shukurovna, Musulmanova Mukarama Muxamedovna, Mamirova Meerim Ishenbekovnalar TKTI ning Oziq-ovqat yo`nalishlari va Professional ta’lim: (kimyoviy texnologiya) yo`nalishlari talabalariga Oliy ta’limda dual ta’limni tashkil etish mavzusi bo‘yicha master-klass darslarni o‘tib berishdi.
Ushbu master-klass darslari taqdimotlardan foydalangan holda qiziqarli o‘tildi. Dars davomida o‘quvchilar bilan dual ta’limning avzalliklari borasida qizg‘in savol javoblar bo‘lib o‘tdi. Darsda o‘quvchilar faol ishtirok etishdi va o‘zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan qoniqarli javob olishdi. Bu dars o’quvchilarda katta taassurotlar qoldirdi va o’quvchilar uchun juda samarali bo’ldi. Bunday na’munali darslar bundan keyin ham tez – tez o’tkazilsa, maqsadga muofiq bo’lar edi.

Within the framework of the international project "Professional education for growth sectors of the economy in Central Asia" (PECA 5) on the topic "Creation of institutional forms of cooperative higher education in the field of food technologies" on April 6-7, 2023 "Food TKTI, GIZ organization (Germany), Kyrgyz State Technical University named after I. Razzakov (Kyrgyzstan), "Family Traditions" LLC (Kyrgyzstan) izistan), M. Ibragimov, the working group of the project consisting of employees of KTEC (Kyrgyzstan) visited the Tashkent Institute of Chemical Technology. Based on the project program, the following professors and teachers of the Kyrgyz State Technical University named after I. Razzakov: Elemanova Rimma Shukurovna, Musulmanova Mukarama Mukhamedovna, Mamirova Meerim Ishenbekovnalar Food directions and Professional education of TKTI: (chemical technology) directions students were given master-class lessons on the topic of dual education in higher education.
These master class lessons were fun using presentations. During the lesson, there was an intense question-and-answer session with students about the advantages of dual education. Pupils actively participated in the lesson and received satisfactory answers to their questions from experts. This lesson left a great impression on the students and was very effective for the students. It would be appropriate if such model lessons were held more often.