2025-yil 22-dekabr kuni D.I.Mendeleyev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiyalari universitetining Toshkent shahridagi filialida Angren texnologiya texnikumi o‘qituvchilari va taʼlim ustalari uchun “Professional taʼlim tizimida dual taʼlimni tashkil etish, boshqarish hamda zamonaviy taʼlim metodlari va metodologiyasi” mavzusida 3 kunlik o‘quv seminari tashkil etildi.
Seminar davomida:
dual taʼlim tizimini samarali joriy etish va rivojlantirish bo‘yicha ilg‘or tajribalar,
Toshkent kimyo-texnologiya institutida dual taʼlimni tashkil etish amaliyoti,
ishchi kasblarga bo‘lgan ehtiyoj va zamonaviy mehnat bozori talablari,
kimyo texnologiyasi sohasida zamonaviy metod va tahlillar muhokama qilindi.
Tadbirda TKTI Karyera markazi boshlig‘i A.M.Mirkomilov dual taʼlim tizimini yo‘lga qo‘yish, talabalar amaliy tajribasini oshirish va mehnat bozori talablari haqida taqdimot qildi, Kimyoviy injenering fakulteti dekani Sh.B.Buxorov “Maxam-Chirchiq” AJ korxonasida tashkil etilgan dual taʼlim tizimi bo‘yicha ma’lumot berdi, Texnologik mashina va jihozlar kafedrasi mudiri G.N.Xakimova “Texnopark” MChJda dual taʼlim tizimini tashkil etish bo‘yicha o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Seminar yakunida Registrator ofisi direktori U.R.Kadirov institutda dual taʼlim tizimining shakllantirilishi, o‘quv jarayoni bilan uyg‘unligi hamda registrator ofisida olib borilayotgan ishlar yuzasidan taqdimot qildi.

Дуальное образование – эффективная модель подготовки квалифицированных кадров
22 декабря 2025 года в Ташкентском филиале Российского университета химических технологий им. Д.И. Менделеева состоялся трехдневный обучающий семинар для преподавателей и педагогов Ангренского технологического колледжа на тему «Организация, управление дуальным образованием в системе профессионального образования, современные методы и методики обучения».
В ходе семинара обсуждались:
передовой опыт эффективного внедрения и развития системы дуального образования,
практика организации дуального образования в Ташкентском институте химических технологий,
потребности в профессиях и требования современного рынка труда,
современные методы и анализы в области химической технологии.
На мероприятии выступил руководитель Центра карьеры Ташкентского технического университета А.М. Миркомилов с презентацией по вопросам создания системы дуального образования, повышения практического опыта студентов и соответствия требованиям рынка труда, а также декан факультета химической инженерии Ш.Б. Бухоров представил информацию о системе дуального образования, созданной в АО «Максам-Чирчик», заведующая кафедрой технологических машин и оборудования Г.Н. Хакимова поделилась опытом создания системы дуального образования в ООО «Технопарк». В завершение семинара директор регистрационного отдела У.Р. Кадыров представил информацию о формировании системы дуального образования в институте, ее совместимости с учебным процессом и о работе, проводимой в регистрационном отделе.