Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan “ECAMPUZ European World Talent Camp for Uzbekistan Scientists in Food Science and TechnologyE RASMUS-EDU-2022-CBHE" loyihasi doirasida 2023-yil 18-30-sentabr kunlari 5 O’zbekiston🇺🇿🇺🇿🇺🇿 OTM hamkor tashkilotlar, ya’ni - Toshkent kimyo-texnologiya instituti, Mirzo Ulug’bek nomidagi O'zbekiston Milliy Universiteti, Buxoro muhandislik-texnologiya instituti, Andijon Davlat Universiteti hamda Urganch Davlat Universitetidan 26 nafar bakalavriat, magistratura va PhD talabalari uchun loyihaning birinchi ikki haftalik trening kursi (CAMP1) olib borilomoqda.
25-26 sentabr kunlari darslar Toshkent kimyo-texnologiya instituti "Oziq-ovqat xavfsizligi va funksional mahsulotlar ishlab chiqarish texnologiyasi" kafedrasida olib borildi. Bunda Estremadura Universiteti🇪🇸 va Kopengagen Universiteti🇦🇹 professor-o’qituvchilari O’zbekistonlik talabalarga oziq-ovqat sohasidagi zamonaviy bilimlar, innovatsion texnologiyalar va analiz usullari bo’yicha saboq berdi. Shuningdek, ishtirokchilar Estremadura Universiteti professori Jorge Ruiz-Carrascal boshchiligida va MCHJ "Promeat" xodimlari ko'magida kafedra laboratoriyasida o'rnatilgan uskunalarda sosiska mahsuloti ishlab chiqarish texnologiyasini amalda qo'llab ko'rdilar.
27-28 va 29 sentabr kunlari trening Ilgʻor texnologiyalar markazida olib boriladi. Treningning so’nngi kuni (29-sentabr) guruhlarning berilgan topshiriqlar bo’yicha taqdimot himoyasi va tadbir bilan yakunlanadi.

В рамках проекта «ECAMPUZ European World Talent Camp для узбекских ученых в области пищевых наук и технологий E RASMUS-EDU-2022-CBHE», финансируемого Европейским Союзом, 18-30 сентября 2023 года, 5 Узбекистан 🇺🇿🇺🇿🇺 🇿 Партнерские организации ОТМ, а именно - первый двухнедельный курс обучения проекта для 26 студентов, аспирантов и аспирантов Ташкентского химико-технологического института, Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Бухарского инженерно-технологического института, Андижанского государственного университета и Ургенчский государственный университет (CAMP1) находится в стадии реализации.
25-26 сентября прошли занятия на кафедре пищевой безопасности и технологии производства функциональных продуктов Ташкентского химико-технологического института. Профессора и преподаватели Университета Эстремадура🇪🇸 и Копенгагенского университета🇦🇹 обучали узбекских студентов современным знаниям, инновационным технологиям и методам анализа в области продуктов питания. Также участники опробовали технологию производства колбас на оборудовании, установленном в лаборатории кафедры под руководством профессора Хорхе Руиса-Карраскаля Университета Эстремадура и при поддержке сотрудников ООО «Промиат».
27-28 и 29 сентября обучение пройдет в Центре перспективных технологий. Последний день тренинга (29 сентября) завершится презентационной защитой групп и мероприятия.