Xabaringiz bor, so‘nggi kunlarda Navoiy shahrida atmosfera havosining keskin ifloslanishi aholi salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, nafas olish uchun noqulay sharoitlarni yuzaga keltirganligi ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ayni paytda ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishlari vazirligi tomonidan joyiga chiqqan holda o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Navoiy viloyatida atmosfera havosini ifloslantirayotgan bir qator korxonalarning faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Ifloslantiruvchi manbalarni aniqlash, ularning zararli tashlamalarini chuqur tahlil qilish va samarali takliflar ishlab chiqish maqsadida Respublika ishchi guruhi tashkil etilgan.
Mazkur ishchi guruh tarkibida Toshkent kimyo-texnologiya instituti Sanoat ekologiyasi kafedrasi professori, O‘zbekiston Ekologik partiyasi vakili, Toshkent shahar Yashnobod tumani Xalq deputatlari kengashi a’zosi, “Agrar, suv xo‘jaligi va ekologiya masalalari” bo‘yicha doimiy komissiya raisi X.L.Pulatov hamda “Sanoat ekologiyasi” kafedrasi mudiri F.B. Igitov ishtirok etmoqda.
O‘rganish ishlarining dastlabki bosqichida ishchi guruh a’zolari “SOGDA KIMYO ZAVODI” MCHJ faoliyati bilan tanishdilar. Korxonada mavjud ekologik vaziyat, atmosferaga chiqarilayotgan zararli va zaharli gazlar konsentratsiyasi o‘rganilib, zamonaviy uskunalar yordamida aniqlanmoqda.
Mazkur zavodda sulfat kislotasi, kaliy sulfat hamda kalsiy xlorid mahsulotlari ishlab chiqariladi.
O‘rganish natijalari asosida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ekologik xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha tegishli choralar belgilanishi kutilmoqda.

As you know, in recent days, the sharp increase in atmospheric air pollution in Navoi city has negatively affected the health of the population and created uncomfortable breathing conditions, which has caused widespread discussion on social networks.
Currently, the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan is conducting an on-site study of this situation.
The activities of a number of enterprises polluting the atmospheric air in Navoi region have been temporarily suspended. A Republican working group has been established to identify polluting sources, conduct a thorough analysis of their harmful emissions, and develop effective proposals.
This working group includes Kh.L. Pulatov, a professor at the Department of Industrial Ecology of the Tashkent Institute of Chemical Technology, a representative of the Ecological Party of Uzbekistan, a member of the Council of People's Deputies of the Yashnobod district of Tashkent, Chairman of the Standing Commission on "Agrarian, Water Management and Ecological Issues", and F.B. Igitov, head of the Department of "Industrial Ecology".
At the initial stage of the study, the working group members got acquainted with the activities of “SOGDA CHEMICAL PLANT” LLC. The current environmental situation at the enterprise, the concentration of harmful and toxic gases emitted into the atmosphere are being studied and determined using modern equipment.
This plant produces sulfuric acid, potassium sulfate and calcium chloride products.
Based on the results of the study, appropriate measures are expected to be taken to eliminate the identified shortcomings and ensure environmental safety.