Xabaringiz bor, so‘nggi kunlarda Navoiy shahrida atmosfera havosining keskin ifloslanishi aholi salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, nafas olish uchun noqulay sharoitlarni yuzaga keltirganligi ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ayni paytda ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishlari vazirligi tomonidan joyiga chiqqan holda o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Navoiy viloyatida atmosfera havosini ifloslantirayotgan bir qator korxonalarning faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Ifloslantiruvchi manbalarni aniqlash, ularning zararli tashlamalarini chuqur tahlil qilish va samarali takliflar ishlab chiqish maqsadida Respublika ishchi guruhi tashkil etilgan.
Mazkur ishchi guruh tarkibida Toshkent kimyo-texnologiya instituti Sanoat ekologiyasi kafedrasi professori, O‘zbekiston Ekologik partiyasi vakili, Toshkent shahar Yashnobod tumani Xalq deputatlari kengashi a’zosi, “Agrar, suv xo‘jaligi va ekologiya masalalari” bo‘yicha doimiy komissiya raisi X.L.Pulatov hamda “Sanoat ekologiyasi” kafedrasi mudiri F.B. Igitov ishtirok etmoqda.
O‘rganish ishlarining dastlabki bosqichida ishchi guruh a’zolari “SOGDA KIMYO ZAVODI” MCHJ faoliyati bilan tanishdilar. Korxonada mavjud ekologik vaziyat, atmosferaga chiqarilayotgan zararli va zaharli gazlar konsentratsiyasi o‘rganilib, zamonaviy uskunalar yordamida aniqlanmoqda.
Mazkur zavodda sulfat kislotasi, kaliy sulfat hamda kalsiy xlorid mahsulotlari ishlab chiqariladi.
O‘rganish natijalari asosida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ekologik xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha tegishli choralar belgilanishi kutilmoqda.

Как известно, в последние дни резкое увеличение загрязнения атмосферного воздуха в городе Навои негативно отразилось на здоровье населения и создало дискомфортные условия для дыхания, что вызвало широкое обсуждение в социальных сетях.
В настоящее время Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан проводит выездное исследование данной ситуации.
В настоящее время деятельность ряда предприятий, загрязняющих атмосферный воздух Навоийской области, временно приостановлена. Создана Республиканская рабочая группа для выявления источников загрязнения, проведения тщательного анализа их вредных выбросов и разработки эффективных предложений.
В состав рабочей группы вошли профессор кафедры промышленной экологии Ташкентского химико-технологического института, представитель Экологической партии Узбекистана, депутат Яшнабадского районного Кенгаша народных депутатов г. Ташкента, председатель постоянной комиссии по аграрным, водохозяйственным и экологическим вопросам Х.Л. Пулатов и заведующий кафедрой промышленной экологии Ф.Б. Игитов.
На начальном этапе исследования члены рабочей группы ознакомились с деятельностью ООО «СОГДИНСКИЙ ХИМИЧЕСКИЙ ЗАВОД». С использованием современного оборудования изучается и определяется текущая экологическая обстановка на предприятии, концентрация вредных и токсичных газов, выбрасываемых в атмосферу.
На предприятии производятся серная кислота, сульфат калия и хлористый кальций.
По результатам исследования планируется принятие соответствующих мер по устранению выявленных недостатков и обеспечению экологической безопасности.