Joriy yilning 9-10—noyabr kunlari Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Globallashuv sharoitida noorganik moddalar va materiallar ishlab chiqarishda innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo'lib o'tdi.
Anjumanning yalpi majlisida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati, professor-o'qituvchilari talabalari ishtirok etdilar. Dastavval Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Pulatov Xayrulla Lutpullayevich ayni kunlarda xorijda xizmat safari bilan bo'lib turgan institutimiz rektori Usmonov Botir Shukurillayevichning kirish so'zlarini o'qib eshittirib, yalpi majlisni o'chib berdi.
Shuningdek anjumanda “O’zkimyosanoat” AJning mahalliylashtirish va sanoatda koorporatsiya aloqalarni kengaytirish bo’limi boshlig’i Salomov, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi akademigi, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko’rsatgan ixtirochi va ratsionalizator Namazov Shafoat Sattarovich, Belorus davlat texnologiya universiteti, noorganik moddalar texnologiyasi va umumiy kimyoviy texnologiya kafedrasi mudiri, texnika fanlari nomzodi Andrey Nikolayevich Gavrilyuk, “Maxam-Chirchiq” AJ innovatsiya, lokalizatsiya va sanoat kooperatsiyasi bo’limi boshlig’I Abdurashitov Ruslan Vladimirovich, Qoraqalpog‘iston davlat universiteti rektori, texnika fanlari doktori, professor Reymov Axmed Mambetkarimovich, K.I. Satbayev nomidagi Qozog‘iston milliy tadqiqot texnika universiteti “Kimyoviy jarayonlar va sanoat ekologiyasi” kafedrasi mudiri, texnika fanlari nomzodi, dotsent Kubekova Sholpan Nakishbekovna, “Farg’onaazot” AJ mutaxassisi Rahimov Akbar Karimovich, “Ammofos-Maxam” AJ standartlashtirish va sertifikatlash bo’limi etakchi muxandisi Gaynullina Al’bina Ravil’evna, “Dexqonobod kaliy zavodi” AJ mutaxassisi Nurboyev Jonibek Abduhakimovich kabi o’z kasbining etuk mutaxassislari ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Anjumanda professor-o’qituvchilar, ishlab chiqarish korxonalari xodimlari, yosh olimlar, magistrantlarning ilmiy izlanishlari natijalarini muhokama qilishga bag'ishlangan. 10-noyabr kuni anjumanning sho’ba majlislari bo’lib o’tdi.

9-10 ноября текущего года в Ташкентском химико-технологическом институте прошла Республиканская научно-практическая конференция на тему «Перспективы развития инновационных технологий в производстве неорганических веществ и материалов в условиях глобализации».
В пленарном заседании конференции приняли участие руководство, преподаватели и студенты Ташкентского химико-технологического института. Сначала проректор по научной работе и инновациям Пулатов Хайрулла Лутпуллаевич закрыл пленарное заседание, зачитав вступительное слово ректора нашего института Усманова Ботира Шукуриллаевича, находящегося в настоящее время в командировке за рубежом.
Также на конференции присутствовали Саломов, начальник отдела локализации и расширения корпоративных связей в промышленности АО «Узкимёсаноат», академик Академии наук Республики Узбекистан, заслуженный изобретатель и рационализатор Намазов Шафоат Саттарович, Белорусский государственный университет Технология, Гаврилюк Андрей Николаевич, заведующий кафедрой технологии неорганических веществ и общей химической технологии, кандидат технических наук, начальник отдела инноваций, локализации и производственной кооперации АО «Максам-Чирчик» Абдурашитов Руслан Владимирович, ректор Каракалпакстана Государственный университет, доктор технических наук, профессор Реймов Ахмед Мамбеткаримович, К.И. Заведующая кафедрой «Химические процессы и промышленная экология» Казахстанского национального исследовательского технического университета им. Сатбаева, кандидат технических наук, доцент Кубекова Шолпан Накишбековна, специалист АО «Фаргоназот» Рахимов Акбар Каримович, отдел стандартизации и сертификации «Аммофос-Максам» В лекциях АО «АО «Дехканабадский калийный комбинат» приняли участие старшие инженеры своей профессии, такие как Гайнуллина Альбина Равильевна, ведущий инженер железной дороги, Нурбоев Джонибек Абдухакимович, специалист АО «Дехканабадский калийный комбинат».
Конференция посвящена обсуждению результатов научных исследований профессоров, преподавателей, сотрудников производственных предприятий, молодых ученых, аспирантов. 10 ноября состоялись отраслевые заседания конференции.