O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 343-sonli qarorida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida, bugun, Toshkent kimyo-texnologiya institutida "O'zsuvta'minot" AJ tizimidagi tashkilotlar xodimlarining 2025 yil uchun 6-guruhiga "Ichimlik suvi ta'minoti va oqova suv tizimida kimyo-bakteriologik tahlil laboratoriya xodimlarini malakasini oshirish" mavzusida o'quv kurslari boshlandi.
Tadbirni, Toshkent kimyo-texnologiya instituti Iqtisodiy va tashkiliy masalalar bo'yicha prorektor Qodirov Bobiromon Bekmurodovich ochib berdi. Tadbirda, "O'zsuvta'minot" AJ bosh mutaxassisi Murashkino Olga Valentinovna, professor-o'qituvchilar va tinglovchilar ishtirok etdilar.

In order to ensure the implementation of the tasks set out in the Resolution No. 343 of the President of the Republic of Uzbekistan, today, training courses on the topic "Advanced training of laboratory staff for chemical and bacteriological analysis in the drinking water supply and wastewater systems" for the 6th group of employees of organizations in the system of Uzsuvtaminot JSC for 2025 began at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
The event was opened by the Vice-Rector for Economic and Organizational Issues of the Tashkent Institute of Chemical Technology Bobiromon Bekmurodovich Kadirov. The event was attended by the Chief Specialist of Uzsuvtaminot JSC Murashkino Olga Valentinovna, professors and teachers and listeners.
In these courses, the Department of "Industrial Ecology" of our institute and a number of professors and teachers from the departments conduct classes organized for employees of the Uzsuvtaminot JSC system.