“INNO” oʻquv-ishlab chiqarish texnoparkida “Tortishish nuqtasi” ilgʻor koʻnikmalarni rivojlantirish markazi ochildi
2024-yilning 19-dekabr kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi “INNO” oʻquv-ishlab chiqarish texnoparkida Rossiyaning “Сколково” texnoparki texnologiyalari asosida tashkil etilgan “Tortishish nuqtasi” («Точка притяжения») ilgʻor koʻnikmalarni rivojlantirish markazining ochilish marosimi oʻtkazildi. Unda vazirlik va idoralar masʼullari, Rossiyaning Skolkovo fan va texnologiyalar instituti, Yangi loyihalarni ilgari surish boʻyicha strategik tashabbuslar agentligi mutasaddilari, oliy taʼlim muassasalari rahbarlari qatori Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida institut rahbariyati ham ishtirok etishdi.
Tadbirni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirning birinchi oʻrinbosari Shohrux Daliyev ochib berib, markaz yurtimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining bugungi bosqichi ehtiyojlaridan kelib chiqib, muhandislik taʼlimi modernizatsiyasiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Biz yaqin yillarda mamlakatning yuqori texnologiyali sanoat salohiyatini yanada yuqori bosqichga koʻtarishni maqsad qilganmiz. Hozirda Oʻzbekistonda zamonaviy ishlab chiqarishlar tashkil etildi, ularga yuqori malakali muhandislar zarur, dedi vazirning birinchi oʻrinbosari. – Endigi bizning vazifamiz energetika, metallurgiya, mashinasozlik, togʻ-kon sanoati, muqobil energiya manbalari, atom energetikasi, neft-gaz ishlab chiqarish, temir yoʻllar qurilishi, toʻqimachilik sanoati kabi sohalar uchun yangi ishlab chiqarishlar kadrlarini tayyorlashdir.
Ushbu markazni tashkil etishdan maqsad – umumiy va qoʻshimcha texnik taʼlim dasturlarini ilgari surish, shuningdek, iqtisodiyotning texnologik sektoridagi kompaniyalar, yetakchi tadqiqot institutlari hamda politexnik universitetlarni oʻzaro hamkorlikka jalb qilishdir.
“INNO” oʻquv-ishlab chiqarish texnopark hududida birinchi kompetensiyalar markazi – “Tortishish nuqtasi”ning ochilishi Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi bilimlar, texnologiyalar va innovatsiyalarni birgalikda yaratishga qaratilgan hamkorlikning yangi bosqichini belgilaydi.
Ikki davlat ilm-fan va taʼlim sohasida uzoq yillik samarali hamkorlikka ega. Oʻzbekiston va Rossiya olimlari oʻrtasidagi fundamental tadqiqotlar va amaliy texnologiyalar sohasidagi qoʻshma ishlar qator muhim ilmiy kashfiyotlar hamda amaliy natijalarga olib kelgan. Masalan, geologiya, qishloq xoʻjaligi va aniq fanlar sohasidagi qoʻshma tadqiqotlar ikki mamlakatning rivojiga hissa qoʻshib, ilm-fan salohiyatini mustahkamladi.
“Tortishish nuqtasi” markazi gʻoyalar, iqtidorlar va imkoniyatlarni oʻziga jalb etuvchi innovatsion maydonga aylanishi kutilmoqda. Uning asosiy missiyasi – yosh iqtidorli avlod, tajribali olimlar va ilgʻor mutaxassislarni zamonaviy muammolarga yechim topish yoʻlida birlashtirishdan iborat.
Ochilish marosimdan soʻng tadbir ishtirokchilari yalpi majlisda ishtirok etib, “Tortishish nuqtasi” markazi orqali amalga oshirilishi kutilayotgan strategik hamkorlik masalalarini muhokama qildilar. Xususan, markaz faoliyatining istiqboldagi modellari, rejalar va kutilayotgan natijalar, shuningdek energetika, metallurgiya, mashinasozlik, konchilik, muqobil energiya manbalari, atom energetikasi, neft-gaz ishlab chiqarishi, temir yoʻl qurilishi, toʻqimachilik, uy-joy qurilishi sohasini raqamlashtirish kabi masalalar muhokamalar markazida boʻldi.

19 декабря 2024 года на базе образовательно-производственного технопарка «ИННО» состоялась торжественная церемония открытия Центра развития дополнительных профессиональных навыков «Точка притяжения», созданного на базе технологий российского технопарка «Сколково». Министерство высшего образования, науки и инноваций. В нем приняли участие представители министерств и ведомств, представители российского Сколковского института науки и технологий, Агентства стратегических инициатив по продвижению новых проектов, руководители высших учебных заведений, а также руководство института во главе с ректор Ташкентского химико-технологического института Усмонов Ботир Шукуриллаевич.
Мероприятие открыл первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Шохрух Далиев, который выразил уверенность, что центр послужит модернизации инженерного образования, исходя из потребностей современного этапа социально-экономического развития. развитие нашей страны.
Мы намерены в ближайшие годы вывести высокотехнологичный промышленный потенциал страны на более высокий уровень. В настоящее время в Узбекистане созданы современные производства, требующие высококвалифицированных инженеров, отметил первый заместитель министра. – Нашей текущей задачей является подготовка кадров для новых производств в таких секторах, как энергетика, металлургия, машиностроение, горнодобывающая промышленность, альтернативные источники энергии, атомная энергетика, добыча нефти и газа, железнодорожное строительство, текстильная промышленность.
Целью создания данного центра является содействие развитию программ общего и дополнительного технического образования, а также привлечение к сотрудничеству предприятий технологического сектора экономики, ведущих научно-исследовательских институтов и политехнических вузов.
Открытие первого центра компетенций «Точка притяжения» на территории образовательно-производственного технопарка «ИННО» знаменует собой новый этап сотрудничества Узбекистана и России, направленного на совместное создание знаний, технологий и инноваций.
Две страны имеют давнюю историю плодотворного сотрудничества в области науки и образования. Совместная работа ученых Узбекистана и России в области фундаментальных исследований и прикладных технологий привела к ряду важных научных открытий и практических результатов. Например, совместные исследования в области геологии, сельского хозяйства и точных наук способствовали развитию обеих стран и укреплению их научного потенциала.
Ожидается, что центр «Точка притяжения» станет инновационным пространством, привлекающим идеи, таланты и возможности. Его главная миссия — объединить молодое, талантливое поколение, опытных ученых и передовых специалистов для поиска решений современных проблем.
После церемонии открытия участники мероприятия приняли участие в пленарном заседании, где обсудили вопросы стратегического сотрудничества, которое планируется реализовать через центр «Точка притяжения». В частности, будущие модели, планы и ожидаемые результаты центра, а также такие вопросы, как энергетика, металлургия, машиностроение, горнодобывающая промышленность, альтернативные источники энергии, атомная энергетика, добыча нефти и газа, железнодорожное строительство, текстильная промышленность, цифровизация жилищного строительства. находятся в центре обсуждения. так и было.