INNOWEEK-2024 xalqaro innovatsion g'oyalar haftaligi doirasida 14-noyabr kuni O'zekspomarkazida "C.A.T. Science Accelerator 6.0" dasturining Demo-kun tadbiri bo'lib o'tdi
Demo-kun mazkur akseleratsiya dasturining eng muhim bosqichi bo‘lib, unda 7 ta startap jamoasi o‘z akseleratsiya davrida ishlab chiqqan innovatsion loyihalari va zamonaviy texnologik yechimlarini keng jamoatchilikka namoyish etdilar. Ushbu tadbirda ishtirokchilar o‘z ishlanmalari orqali oziq-ovqat, texnologiya va boshqa sohalardagi dolzarb muammolarni hal qilishga qaratilgan yechimlarini taqdim etdilar.
C.A.T. Science Accelerator 6.0 tashkilotchilari: Ilg‘or texnologiyalar markazi va Innovatsion rivojlanish agentligi
C.A.T. Science Accelerator 6.0 Demo Kuni Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan Erasmus+ ECAMPUZ loyihasi va O‘zbekiston oziq-ovqat sanoati uyushmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Bu hamkorlik akseleratsiya dasturi ishtirokchilarining texnologik va innovatsion salohiyatini rivojlantirish, shuningdek, ularning xalqaro miqyosdagi raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan.
Mazkur tadbir, shuningdek, innovatsiyalarni amaliyotga joriy etish, ilm-fan va sanoat o‘rtasidagi integratsiyani kuchaytirish, hamda yosh tadbirkor va olimlarni qo‘llab-quvvatlash uchun noyob platforma sifatida xizmat qildi. Demo-kun davomida qatnashchilar hamkorlik imkoniyatlari, investitsiya jalb qilish va o‘z startaplarini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlarga ega bo‘ldilar.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Shahlo Turdiqulova va O‘zbekiston oziq-ovqat sanoati uyushmasi raisi Bahodir Umirshayxov boshchiligidagi hay’at a’zolari tomonidan eng istiqbolli startap jamoalari saralandi. Baholash jarayonida loyihalarning innovatsionligi, amaliy ahamiyati va bozor talablariga mosligi kabi mezonlar asosiy e’tiborga olindi.
Natijada, birinchi o‘rinni Toshkent kimyo-texnologiya institutining Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakulteti yosh olimlaridan tashkil topgan "Light Mayo" jamoasi egalladi. Ularning loyihasi sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlovchi, past kaloriyali va ekologik toza mahsulot ishlab chiqarishga qaratilgan texnologiyani o‘z ichiga oladi.
Mazkur e’tirof jamoaning nafaqat milliy darajadagi muvaffaqiyatini, balki xalqaro miqyosda ham raqobatbardosh bo‘lish salohiyatini ko‘rsatdi. "Light Mayo" loyihasi oziq-ovqat sanoatidagi muhim masalalarni hal qilishga qaratilgan yechim sifatida katta e’tiborni qozondi.
Ushbu natija boshqa ishtirokchilar uchun ilhom manbai bo‘lib, innovatsion g‘oyalarning ahamiyati va ular orqali jamiyatga xizmat qilish imkoniyatlarini yana bir bor namoyon etdi.

В рамках международной недели инновационных идей INNOWEEK-2024 14 ноября в Узэкспо Центре состоялось мероприятие Demo Day программы «C.A.T. Science Accelerator 6.0».
Демо-день — важнейший этап этой программы акселерации, в ходе которого 7 стартап-команд продемонстрировали широкой публике инновационные проекты и современные технологические решения, разработанные в период акселерации. На этом мероприятии участники представили свои решения, направленные на решение актуальных проблем в пищевой, технологической и других сферах посредством своих разработок.
КОТ. Организаторы Science Accelerator 6.0: Центр перспективных технологий и Агентство инновационного развития
КОТ. Демо-день Science Accelerator 6.0 был организован в сотрудничестве с проектом Erasmus+ ECAMPUZ, финансируемым Европейским Союзом и Ассоциацией пищевой промышленности Узбекистана. Данное сотрудничество направлено на развитие технологического и инновационного потенциала участников программы акселерации, а также повышение их международной конкурентоспособности.
Это мероприятие также послужило уникальной площадкой для внедрения инноваций на практике, укрепления интеграции науки и производства, поддержки молодых предпринимателей и ученых. В ходе демо-дня участникам был предоставлен широкий спектр возможностей для сотрудничества, привлечения инвестиций и развития своих стартапов.
По итогам мероприятия наиболее перспективные стартап-команды были выбраны членами комиссии, возглавляемой вице-президентом Академии наук Республики Узбекистан Шахло Турдигуловой и председателем Ассоциации пищевой промышленности Узбекистана. Бахадир Умиршайхов. В процессе оценки учитывались такие критерии, как инновационность, практическая значимость и соответствие проектов требованиям рынка.
В результате первое место завоевала команда «Светлый Майо», состоящая из молодых ученых факультета технологии продуктов питания и вина Ташкентского химико-технологического института. Их проект включает в себя технологию, направленную на производство низкокалорийного и экологически чистого продукта, поддерживающего здоровый образ жизни.
Это признание показало не только успех команды на национальном уровне, но и ее потенциал быть конкурентоспособным на международном уровне. Проект «Light Mayo» привлек большое внимание как решение, направленное на решение важных задач пищевой промышленности.
Этот результат стал источником вдохновения для других участников и еще раз продемонстрировал важность инновационных идей и возможности служения обществу через них.