Toshkent kimyo-texnologiya instituti huzuridagi Ilmiy innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “Intelektual mulk markazi” davlat muassasasi tomonidan “Ixtiro va foydali modelga talabnoma tayyorlash, ish yuritish va ekspertiza jarayoni, mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash” mavzusida tushunchalar berish bo‘yicha seminar tashkil etildi.
Seminarda Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash va EHM uchun dastur va maʼlumotlar bazalari boʻlim boshligʻi R.Sagdullayeva, Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash va EHM uchun dastur va maʼlumotlar bazalari boʻlim bosh maslaxatchisi B.Qarshiboyev, Intellektual mulk obyektlarini fuqarolik muomalasiga kiritish va tijoratlashtirishga koʻmaklashish boʻlimi bosh maslaxatchisi B.Kadirova, ixtirolar va foydali modellar boʻlimi yetakchi maslxatchisi A.Xasanov, institut patentshunosi Sh.D. Cho‘tboyev professor-o‘qituvchilar, doktorantlar hamda iqtidorli talabalar ishtirok etishdi.
Seminarni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor X.L.Pulatov kirish so‘zi bilan ochib, kun tartibidagi masala yuzasidan Toshkent kimyo-texnologiya instituti huzuridagi IIITBda qilingan ishlar hamda ushbu markazning kelajakdagi isliqbollari haqida to‘xtalib o‘tdi.
Shundan so‘ng so‘zni, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “Intellektual mulk markazi” davlat muassasasi Intellektual mulk obyektlarini fuqarolik muomalasiga kiritish va tijoratlashtirishga koʻmaklashish boʻlimi bosh maslaxatchisi – B.Kadirovaga berdi, B.Kadirova ushbu markazni tashkil qilishdan asosiy maqsad mamlakatning intellekmal mulk sohasidagi salohiyatini rivojlantirish, shuningdek, intellektual mulk sohasida mutaxassislar bilim darajasini va ularni tayyorlash samaradorligini oshirish, omma o‘rtasida intellektual mulkka nisbatan hurmat hissini shakllantirish, ixtirochilik faoliyalini rag‘batlantirish hamda ilmiy-texnik ijodkorlik natijalarini hayotga tadbiq etishga sharoit yaratish ekanligiga urg‘u berib. Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlashda olib borilayotgan ishlar hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidintining 2022-yil
17-martdagi PF-89-son Farmoniga muvofiq mualliflik huquqi obyektlarining elektron nazorat nusxalari majburiy tartibda mualliflik huquqi obyektlarining yagona bazasida saqlanishi, Yagona bazani yuritish hamda mualliflik huquqi obyektlarining elektron nazorat nusxalarini yagona bazaga kiritish jarayonini muvofiqlashtirish bo‘yicha davlat muassasasi ma’sul etib belgilanganligini hamda mualliflik huquqi obyektning elektron nazorat nusxalari yagona bazaga kiritilgandan so‘ng, uning saqlovga qabul qilinganligi to‘g‘risida hujjat taqdim qilinishi haqida ma’lumot berib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “Intellektual mulk markazi” davlat muassasasining “Ixtirolar va foydali model”lar boʻlimi yetakchi maslaxatchisi – A.Xasanov so‘zga chiqib, ixtirolar, foydali modellar va sanoat namunalarini huquqiy muhofaza qilish hamda ulardan foydalanish sohasidagi masalalar yuzasidan o‘z taqdimoti bilan seminar ishtirokchilariga ma’lumot berib o‘tdi.
Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash va EHM uchun dastur va maʼlumotlar bazalari boʻlim boshligʻi – R.Sagdullayeva tadbir davomida ixtiroga, foydali modelga va sanoat namunasiga patent berish haqidagi talabnoma shartlari, sanoat mulki obyekti ustuvorligi, talabnomalarni o‘zgartirish haqida to‘xtalib o‘tildi.
Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash va EHM uchun dastur va maʼlumotlar bazalari boʻlim bosh maslaxatchisi – B.Qarshiboyev sanoat mulki obyektiga bo‘lgan huquq muallifga (ham mualliflarga) yoki uning (ularning) huquqiy vorisiga (huquqiy vorislariga) tegishli bo‘lishi va patent bilan tasdiqlanishi, agar sanoat mulki obyektini bir nechta shaxs bir-biridan mustaqil ravishda yaratgan bo‘lsa, patent olish huquqi patent berish haqidagi talabnomani Vazirlikka birinchi bo‘lib topshirgan shaxsga tegishli bo‘1ishi, ixtiro va foydali modellarning patentga layoqatlilik shartlari, sanoat mulki obyektining huquq subyektlari, patent egasining sanoat mulki obyektidan foydalanish huquqi hamda patent egasining mutloq huquqi buzilishi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Kun tartibidagi masala atroflicha muhokama qilinib, seminarda ishtirok etgan ma’sul xodim va talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga batafsil javob oldilar hamda taraflar tomonidan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazlfalar o‘zaro taqsimlab, kelishib olindi.

На кафедре коммерциализации научных и инновационных разработок Ташкентского химико-технологического института государственного учреждения «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан предоставлена информация по теме «Подготовка заявки на изобретение и полезная модель, порядок и процесс экспертизы, депонирование объектов авторского права».
На семинаре выступили начальник отдела программ и баз данных для депонирования объектов авторского права и ЭУМ Р.Сагдуллаева, главный консультант отдела программ и баз данных для депонирования объектов авторского права и ЭУМ Б.Каршибоев, главный консультант отдела по депонированию объектов авторского права. содействие введению объектов интеллектуальной собственности в гражданский оборот и коммерциализацию Кадырова Б., ведущий консультант отдела изобретений и полезных моделей Хасанов А., патентовед института Ш.Д. В мероприятии приняли участие профессор Чотбоев, докторанты и талантливые студенты.
Семинар открыл проректор по научной работе и инновациям Х.Л. Пулатов, который рассказал о проделанной работе в ИИТБ при Ташкентском химико-технологическом институте и дальнейших перспективах этого центра.
После этого слово было предоставлено Б.Кадыровой, главному консультанту отдела содействия гражданскому обороту и коммерциализации объектов интеллектуальной собственности Государственного учреждения «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан. на развитие потенциала в сфере интеллектуальной собственности, а также повышение уровня знаний специалистов в области интеллектуальной собственности и эффективности их подготовки, формирование у населения чувства уважения к интеллектуальной собственности, поощрение изобретательской деятельности и создание условий для реализации результатов научно-технического творчества, которые он дал. Ведущиеся работы по депонированию объектов авторского права и Указу Президента Республики Узбекистан от 2022 года
Согласно постановлению № ПФ-89 от 17 марта государственное учреждение определено ответственным за обязательное хранение электронных контрольных копий объектов авторского права в единой базе данных объектов авторского права, ведение Единой базы данных и координацию процесс внесения электронных контрольных копий объектов авторских прав в единую базу данных и предоставленную информацию о представлении документа о приеме их на хранение после внесения электронных контрольных копий объекта авторских прав в единую базу данных.
Ведущий консультант отдела «Изобретения и полезные модели» государственного учреждения «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан Хасанов А. выступил с речью и обсудил вопросы в области правовой охраны изобретения, полезные модели и промышленные образцы и их использование. В своей презентации он дал информацию участникам семинара.
В ходе мероприятия руководитель отдела программ и баз данных депонирования объектов авторского права и ЭУМ Р.Сагдуллаева обсудила условия подачи заявки на выдачу патента на изобретение, полезную модель и промышленный образец, приоритет объекта промышленной собственности и изменение заявок.
Главному консультанту отдела программ и баз данных депонирования объектов авторского права и ЭУМ - Каршибоеву Б.В. о том, что право на объект промышленной собственности принадлежит автору (обоим авторам) или его (их) правопреемнику(ам) и подтверждается патентом, если объект промышленной собственности создан несколькими лицами независимо друг от друга, право на получение патента принадлежит лицу, впервые подавшему заявку на выдачу патента в Министерство, условия патентоспособности изобретений и полезные модели, правосубъекты объекта промышленной собственности, право патентообладателя на использование объекта промышленной собственности и нарушение абсолютного права патентообладателя.
Вопрос повестки дня был детально обсужден, ответственный сотрудник и студенты, принявшие участие в семинаре, получили подробные ответы на свои вопросы, а задачи, подлежащие реализации сторонами, были взаимно распределены и согласованы.