Shu munosabat bilan Toshkent kimyo-texnologiya institutida muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar roʻyxati shakllantirilib, motivatsion treninglarni tashkil etish reja-jadvali ishlab chiqildi.
Shuningdek, tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagidagi talaba-yoshlarning roʻyxati shakllantirilib, ular ishtirokida treninglar o‘tkazildi. Jumladan: joriy yilning 25-iyul kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida Neft va gaz texnologiyalari fakulteti Asosiy organik sintez kafedrasida “Dolzarb 90 kun” loyihasi asosida bitiruvchi talabalar uchun “Biznes marafon” seminar-treningi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Neft va gaz texnologiyalari fakulteti dekani L.A.Yusupova ochib berib, o‘z nutqida u zamonaviy mehnat bozorida raqobatbardosh bo‘lish, yoshlarning tadbirkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish va ularga amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish borasida so‘z yuritdi.
Tadbirda mehmon sifatida “O‘zbekneftgaz” АJ Innovatsiyalar departamenti boshligʻi oʻrinbosari A.E.Saydaxmedov, “O‘zkimyosanoat” AJ Lokalizatsiya boʻlimi mutaxassisi A.Axmedov, Sho‘rtangaz kimyo majmuasi xodimi T.Boyqobilov, Muborak gazni qayta ishlash zavodi AJ xodimi Ravshan Qurbonov, Andijon viloyatida joylashgan “Seneg” kompaniyasi xodimi Solijonov Asilbek, Radiks kompaniyasi xodimi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti xodimi F.To’raqulov, O‘simlik moddalar kimyosi instituti dotsenti Sh.Sh.Hasanov, shuningdek, Karyera markazi boshligʻi A.M.Mirkomilov, fakultet dekani L.A.Yusupova, Asosiy organik sintez kafedrasi mudiri A.E.Ziyadullayev va bitiruvchi talabalar ishtirok etdilar.
Ular bitiruvchi talabalarga muvaffaqiyatli biznes yuritish sir-asrorlari, huquqiy asoslar, xatoliklardan saboq olish, o‘z brendingni shakllantirish hamda bozor iqtisodiyotida samarali faoliyat olib borish bo‘yicha muhim tushunchalar va hayotiy misollar asosida tajribalarini ulashishdi.
Undan soʻng har bir korxona vakili hozirgi mehnat bozoridagi holat, yoshlar bandligini ta’minlashga qaratilgan davlat dasturlari, bitiruvchilarning bandligini ta’minlash hamda mavjud bo‘sh ish o‘rinlariga ishga qabul qilish tartib-qoidalari yuzasidan batafsil ma’lumot berdi.

В связи с этим в Ташкентском химико-технологическом институте был сформирован список успешных предпринимателей и разработан график организации мотивационных тренингов.
Также был сформирован список студентов и молодых людей, желающих открыть свой бизнес, и с их участием были проведены тренинги. В частности, 25 июля текущего года на кафедре основного органического синтеза факультета нефтегазовых технологий Ташкентского химико-технологического института состоялся семинар-тренинг для выпускников «Бизнес-марафон» по проекту «Актуальные 90 дней».
Мероприятие открыла декан факультета нефтегазовых технологий Л.А. Юсупова, которая в своем выступлении рассказала о конкурентоспособности на современном рынке труда, реализации предпринимательского потенциала молодежи и развитии у нее практических навыков.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника управления инноваций ГАК «Узбекнефтегаз» А.Э. Сайдахмедов, специалист отдела локализации ГАК «Узкимёсаноат» А.Ахмедов, сотрудник Шуртангазского химического комплекса Т.Бойкобилов, сотрудник АО «Мубаракский газоперерабатывающий завод» Равшан Курбонов, сотрудник компании «Сенеж» Андижанской области Солижонов Асилбек, сотрудник компании «Радикс», сотрудник Института химии и физики полимеров АН РУз Ф.Туракулов, доцент Института химии растительных веществ Ш.Ш.Хасанов, а также руководитель Центра карьеры А.М. Миркомилов, декан факультета Л.А. Юсупова, заведующий кафедрой основного органического синтеза А.Э. Зиядуллаев и аспиранты. Они поделились с выпускниками своим опытом, рассказав им о секретах успешного бизнеса, законодательных основах, извлечении уроков из ошибок, построении собственного бренда и эффективной работе в условиях рыночной экономики, опираясь на важные концепции и реальные примеры.
После этого представитель каждого предприятия подробно рассказал о текущей ситуации на рынке труда, государственных программах, направленных на обеспечение занятости молодежи и выпускников, а также о процедурах найма на имеющиеся вакансии.