Shu munosabat bilan Toshkent kimyo-texnologiya institutida muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar roʻyxati shakllantirilib, motivatsion treninglarni tashkil etish reja-jadvali ishlab chiqildi.
Shuningdek, tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagidagi talaba-yoshlarning roʻyxati shakllantirilib, ular ishtirokida treninglar o‘tkazildi. Jumladan: joriy yilning 25-iyul kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida Neft va gaz texnologiyalari fakulteti Asosiy organik sintez kafedrasida “Dolzarb 90 kun” loyihasi asosida bitiruvchi talabalar uchun “Biznes marafon” seminar-treningi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Neft va gaz texnologiyalari fakulteti dekani L.A.Yusupova ochib berib, o‘z nutqida u zamonaviy mehnat bozorida raqobatbardosh bo‘lish, yoshlarning tadbirkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish va ularga amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish borasida so‘z yuritdi.
Tadbirda mehmon sifatida “O‘zbekneftgaz” АJ Innovatsiyalar departamenti boshligʻi oʻrinbosari A.E.Saydaxmedov, “O‘zkimyosanoat” AJ Lokalizatsiya boʻlimi mutaxassisi A.Axmedov, Sho‘rtangaz kimyo majmuasi xodimi T.Boyqobilov, Muborak gazni qayta ishlash zavodi AJ xodimi Ravshan Qurbonov, Andijon viloyatida joylashgan “Seneg” kompaniyasi xodimi Solijonov Asilbek, Radiks kompaniyasi xodimi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti xodimi F.To’raqulov, O‘simlik moddalar kimyosi instituti dotsenti Sh.Sh.Hasanov, shuningdek, Karyera markazi boshligʻi A.M.Mirkomilov, fakultet dekani L.A.Yusupova, Asosiy organik sintez kafedrasi mudiri A.E.Ziyadullayev va bitiruvchi talabalar ishtirok etdilar.
Ular bitiruvchi talabalarga muvaffaqiyatli biznes yuritish sir-asrorlari, huquqiy asoslar, xatoliklardan saboq olish, o‘z brendingni shakllantirish hamda bozor iqtisodiyotida samarali faoliyat olib borish bo‘yicha muhim tushunchalar va hayotiy misollar asosida tajribalarini ulashishdi.
Undan soʻng har bir korxona vakili hozirgi mehnat bozoridagi holat, yoshlar bandligini ta’minlashga qaratilgan davlat dasturlari, bitiruvchilarning bandligini ta’minlash hamda mavjud bo‘sh ish o‘rinlariga ishga qabul qilish tartib-qoidalari yuzasidan batafsil ma’lumot berdi.

In this regard, a list of successful entrepreneurs was formed at the Tashkent Institute of Chemical Technology and a schedule for organizing motivational trainings was developed.
Also, a list of students and young people who want to start their own businesses was formed, and trainings were held with their participation. In particular, on July 25 of this year, the “Business Marathon” seminar-training for graduating students was held at the Department of Basic Organic Synthesis of the Faculty of Oil and Gas Technologies at the Tashkent Institute of Chemical Technology based on the “Actual 90 Days” project.
The event was opened by the Dean of the Faculty of Oil and Gas Technologies, L.A. Yusupova, who in her speech spoke about being competitive in the modern labor market, realizing the entrepreneurial potential of young people and developing practical skills in them.
The event was attended by the Deputy Head of the Innovation Department of Uzbekneftegaz A.E. Saydakhmedov, Specialist of the Localization Department of Uzkimyosanoat A.Akhmedov, Employee of the Shurtangaz Chemical Complex T.Boykobilov, Employee of the Muborak Gas Processing Plant JSC Ravshan Kurbonov, Employee of the Seneg Company in Andijan Region Solijonov Asilbek, Employee of the Radix Company, Employee of the Institute of Polymer Chemistry and Physics of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan F.Turakulov, Associate Professor of the Institute of Chemistry of Plant Substances Sh.Sh.Hasanov, as well as Head of the Career Center A.M. Mirkomilov, Dean of the Faculty L.A. Yusupova, Head of the Department of Basic Organic Synthesis A.E. Ziyadullayev, and graduate students.
They shared their experiences with the graduating students on the secrets of successful business, legal frameworks, learning from mistakes, building your own branding, and effective operation in a market economy based on important concepts and real-life examples.
After that, a representative of each enterprise provided detailed information on the current labor market situation, state programs aimed at ensuring youth employment, ensuring graduate employment, and the procedures for hiring for existing vacancies.