30-sentabrdan 2-oktabrgacha Belarus davlat texnologiya universitetida bo‘lib o‘tayotgan “II Xalqaro uchuvchisiz uchish apparatlari” forumida Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Avtomatlashtirish va raqamli boshqaruv” kafedrasi mudiri, dotsent Komil Usmanov hamda kafedra v.v.b. dotsenti Zafar To‘raqulov institutimiz nomidan ishtirok etishdi.
Forumning dastlabki kunida vakillarimiz universitet tomonidan tashkil etilgan ilmiy-innovatsion ko‘rgazma va yalpi majlisda qatnashishdi.
Ikkinchi kuni esa ular Belarus davlat texnologiya universitetining “Ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va elektrotexnika” kafedrasida bo‘lib, laboratoriyalar, ilmiy faoliyat va tadqiqot ishlari bilan tanishdilar hamda kelgusidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan muzokaralar olib bordilar.
Shuningdek, forumning sho‘ba yig‘ilishlarida faol ishtirok etishdi.Kunning ikkinchi yarmida Belarus Milliy Fanlar Akademiyasining “Ko‘p funksiyali uchuvchisiz uchish apparatlari” ilmiy-ishlab chiqarish markazi va Belarus Respublikasi Yoshlar texnoparkiga tashrif buyurib, zamonaviy ilmiy-innovatsion ishlanmalar bilan yaqindan tanishishdi.
Institutimiz vakillari ushbu xalqaro tadbir orqali yangi ilmiy g‘oyalar, tajriba va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishda muhim qadam tashlamoqda.

II International Unmanned Aerial Vehicles Forum – Representatives of the Tashkent Institute of Chemical Technology in Belarus!
The head of the Department of Automation and Digital Control of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Associate Professor Komil Usmanov, and the acting associate professor of the department Zafar Turaqulov participated on behalf of our institute in the “II International Unmanned Aerial Vehicles” forum, which was held from September 30 to October 2 at the Belarusian State Technological University.
On the first day of the forum, our representatives participated in the scientific and innovative exhibition and plenary session organized by the university.
On the second day, they visited the Department of Automation of Production Processes and Electrical Engineering of the Belarusian State Technological University, got acquainted with the laboratories, scientific activities and research work, and held negotiations on the prospects for future cooperation.
They also actively participated in the forum's subsidiary meetings. In the afternoon, they visited the Scientific and Production Center "Multifunctional Unmanned Aerial Vehicles" of the National Academy of Sciences of Belarus and the Youth Technopark of the Republic of Belarus, where they got acquainted with modern scientific and innovative developments. Representatives of our institute are taking an important step in developing new scientific ideas, experience and partnerships through this international event.