30-sentabrdan 2-oktabrgacha Belarus davlat texnologiya universitetida bo‘lib o‘tayotgan “II Xalqaro uchuvchisiz uchish apparatlari” forumida Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Avtomatlashtirish va raqamli boshqaruv” kafedrasi mudiri, dotsent Komil Usmanov hamda kafedra v.v.b. dotsenti Zafar To‘raqulov institutimiz nomidan ishtirok etishdi.
Forumning dastlabki kunida vakillarimiz universitet tomonidan tashkil etilgan ilmiy-innovatsion ko‘rgazma va yalpi majlisda qatnashishdi.
Ikkinchi kuni esa ular Belarus davlat texnologiya universitetining “Ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va elektrotexnika” kafedrasida bo‘lib, laboratoriyalar, ilmiy faoliyat va tadqiqot ishlari bilan tanishdilar hamda kelgusidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan muzokaralar olib bordilar.
Shuningdek, forumning sho‘ba yig‘ilishlarida faol ishtirok etishdi.Kunning ikkinchi yarmida Belarus Milliy Fanlar Akademiyasining “Ko‘p funksiyali uchuvchisiz uchish apparatlari” ilmiy-ishlab chiqarish markazi va Belarus Respublikasi Yoshlar texnoparkiga tashrif buyurib, zamonaviy ilmiy-innovatsion ishlanmalar bilan yaqindan tanishishdi.
Institutimiz vakillari ushbu xalqaro tadbir orqali yangi ilmiy g‘oyalar, tajriba va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishda muhim qadam tashlamoqda.

II Международный форум беспилотных летательных аппаратов – представители Ташкентского химико-технологического института в Беларуси!
Заведующий кафедрой автоматики и цифрового управления Ташкентского химико-технологического института, доцент Комил Усманов, и и.о. доцента кафедры Зафар Туракулов представляли наш институт во II Международном форуме беспилотных летательных аппаратов, который проходил с 30 сентября по 2 октября в Белорусском государственном технологическом университете.
В первый день форума наши представители приняли участие в научно-инновационной выставке и пленарном заседании, организованных университетом.
Во второй день они посетили кафедру автоматизации производственных процессов и электротехники Белорусского государственного технологического университета, ознакомились с лабораториями, научной деятельностью и исследовательской работой, провели переговоры о перспективах дальнейшего сотрудничества.
Они также приняли активное участие в дополнительных заседаниях форума. Во второй половине дня они посетили Научно-производственный центр «Многофункциональные беспилотные летательные аппараты» Национальной академии наук Беларуси и Молодёжный технопарк Республики Беларусь, где ознакомились с современными научными и инновационными разработками. Участие в этом международном мероприятии – важный шаг для представителей нашего института в развитии новых научных идей, опыта и партнёрских отношений.