2024-yil 27-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Sanoat muhandisligi va menejment” fakultetida “Jaholatga qarshi — maʼrifat" mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy targʻibot tadbiri boʻlib oʻtdi. Tadbirda Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisining matbuot kotibi, Axborot siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi Ilhom Marupov mehmon sifatida ishtirok etdi.
Mazkur tadbirda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Boborajabov Bahodir Nasriddinovich, Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat bo‘limi boshlig‘i R.T. G‘oziyev, “Sanoat muhandisligi va menejment” fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari B.Sh. Poyanov hamda talaba-yoshlar faol ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida jamiyat uchun dolzarb mavzulardan biri bo‘lgan yoshlarni yot g‘oyalardan asrash masalasi muhokama qilindi. Ayniqsa, turli ekstremistik guruhlar taʼsiriga tushish xavfini bartaraf etish, milliy va maʼnaviy qadriyatlarni asrab-avaylash, yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashning ahamiyati taʼkidlandi. Shu bilan birga, mazkur jarayonda oliy taʼlim muassasalarining o‘rni muhimligi alohida eʼtirof etildi.
Tadbir davomida talaba-yoshlar mavzu yuzasidan o‘z mulohazalarini bildirib, faol ishtirok etishdi. Talabalarning savollariga Ilhom Marupov batafsil javob berdi. Ilhom Marupov o’z nutqida zamonaviy jamiyatda maʼrifat va bilimning ahamiyatini qayd etib, yoshlarni yot g‘oyalardan himoya qilishda bilim va ongli yondashuvning ustuvorligini taʼkidladi.
Mazkur tadbir yoshlarning dunyoqarashini kengaytirish, ularning maʼnaviy saviyasini yuksaltirish va mustaqil fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qildi. Shuningdek, tadbir milliy qadriyatlarimizni yanada mustahkamlash, ijtimoiy barqarorlikni taʼminlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

On November 27, 2024, a spiritual and educational campaign event on the topic "Against Ignorance - Enlightenment" was held at the Faculty of "Industrial Engineering and Management" of the Tashkent Institute of Chemical Technology. The press secretary of the Chairman of the Committee on Religious Affairs, Advisor on Information Policy Ilhom Marupov participated in the event as a guest.
The event was actively attended by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs of the Tashkent Institute of Chemical Technology Bakhodir Nasriddinovich Boborajabov, Head of the Department of Youth Work, Spirituality and Education R.T. G'oziyev, Deputy Dean for Youth Work of the Faculty of "Industrial Engineering and Management" B.Sh. Poyanov, and students.
During the meeting, the topic of educating young people, which is one of the most relevant topics for society, was discussed. The issue of protection from foreign ideas was discussed. In particular, the importance of eliminating the risk of falling under the influence of various extremist groups, preserving national and spiritual values, and educating the younger generation in the spirit of patriotism was emphasized. At the same time, the important role of higher education institutions in this process was especially recognized.
During the event, students and young people expressed their opinions on the topic and actively participated. Ilhom Marupov answered the students' questions in detail. In his speech, Ilhom Marupov noted the importance of enlightenment and knowledge in modern society and emphasized the priority of knowledge and a conscious approach in protecting young people from foreign ideas.
This event served to broaden the worldview of young people, raise their spiritual level, and develop independent thinking skills. The event was also an important step towards further strengthening our national values and ensuring social stability.