O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyundagi "Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi PQ-3775-son qarorining tegishli bandlari, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-oktabrdagi O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risidagi PF-5847-son farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Qozog’istonning KIMEP universitetida bo’lib o’tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti qoshidagi “Ma’suliyatli menedjment ta’limi tamoyillari” tashkilotining (UN PRME) doimiy a’zosi sifatida PRME Evroosiyo bo‘limining 2023-yil yakunlari bo’yicha yillik hisobot uchrashivida institutning xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektori Zebo Abdullaevna Babaxanova qatnashdi.
PRME Evroosiyo bo‘limining yillik hisobot uchrashivida KIMEP prorektori, PRME mas’ul hodimlari Brendan Duprey (Narxoz universiteti, Qozog’iston), Marjan Berniyazova (KIMEP universiteti, Qozog’iston), Evgeniya Pashkevich (IBS Ranepa, RF), Avrora Diaz Soloaga (AlmaU, Qozog’iston), Ekaterina Ivanova (HSE, RF), Aliya Akpaeva (AlmaU, Qozog’iston) va boshqa tashkilot a’zolari ishtirok etdi.
Uchrashuv rejasiga ko’ra 2023-yil bo‘yicha PRME Evroosiyo bo‘limining barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida amalga oshirilgan ishlari va faoliyati hisoboti taqdim etildi va 2024-yilga rejalar muhokama etildi, Evroosiyo bo‘limining moliyaviy hisoboti, hamda Lego Foundation tomonidan moliyalashtiriladigan PRME i5 loyihasi rahbari Avrora Diaz tomonidan tashkil etilayotgan seminarlar muhokama etildi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti PRME tashkilotining 2020-yildan beri faol a’zosi hisoblanadi, hamda O‘zbekiston bo‘yicha koordinator hisoblanadi.
Uchrashuv yakunida PRME Evroosiyo bo‘limining Boshqaruv qo’mitasi tarkibi va Bo’lim faoliyatiga doir meyoriy hujjatlari ko‘rib chiqildi va tashkiliy qo’mita tomonidan 2024-yil uchun tasdiqlandi:
Brendan Duprey - Boshqaruv qo’mita raisi;
Marjan Berniyazova- Boshqaruv qo’mita raisi;
Evgeniya Pashkevich- Bosh kotib;
Avrora Diaz Soloaga – Ta’lim va i5 boyicha mas’ul;
Ekaterina Ivanova – Ilmiy tadqiqot boyicha mas’ul;
Aliya Akpaeva – Moliyachi;
Navruz Erkaev – Talabalar boyicha mas’ul.
PRME Evroosiyo bo‘limining uchrashuvlar natijasida kelishildi:
22-23 aprel kunlari TKTI tomonidan tashkil etilayotgan “Zamonaviy bilimlar Kongressi”ga taklif etilgan spiker sifatida Avrora Diaz taklif etildi va 23-aprel kuni PRME tashkiloti faoliyati hamda PRME i5 pedagogikasi metodikasi bo‘yicha O‘zbekiston universitetlari mas’ul hodimlari uchun amaliy seminar tashkil etishga kelishildi. Ushbu amaliy tashrif davomida O‘zbekiston universitetlarini PRME tashkilotiga a’zolik qilish bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish ta’minlanadi.
20-25 may kunlari TKTI tomonidan tashkil etilayotgan “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” ilmiy haftaligida PRME Evroosiyo bo‘limi ham-tashkilotchi sifatida ishtirok etadi, hamda Boshqaruv qo’mita raisi Brendan Duprey bevosita yoki onlayn tarzda taqdimot bilan qatnashadi.
2024-yil davomida har bir a’zo bo’lgan oliy ta’lim tashkiloti tomonidan barqaror rivojlanish maqsadlariga javob beradigan turli tadbir va amaliy ishlar bajarilishi, jamiyat va keng jamoa bilan uchrashuvlar tashkil etilishi reja qilindi.
2024-yil yakunlari bo’yicha PRME Evroosiyo bo‘limi yillik hisobot uchrashuvini keyingi yilga O’zbekiston hududida tashkil etishga tayyorgarlik ko’rish.

13 апреля текущего года проректор по международному сотрудничеству Ташкентского химико-технологического института Бабаханова Зебо Абдуллаевна приняла участие во встрече организации PRME в Университете КИМЭП Казахстана.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2018 года «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших учебных заведениях и обеспечению их активного участия в комплексных реформах, реализуемых в стране», для выполнения заданий, обозначенных в соответствующих пунктах постановления № ПQ -3775, и реализация задач, указанных в постановлении № ПФ-5847 Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года об утверждении концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года был организован служебный визит проректора по международному сотрудничеству института Бабахановой Зебо Абдуллаевны для участия в годовой отчетной встрече Евразийского филиала ПРМЕ в качестве постоянного члена организации «Принципы ответственного управленческого образования» при Организации Объединенных Наций (ПРМЕ при ООН), в Университет КИМЭП Казахстана.
На годовом отчетном собрании Евразийского филиала ПРМЕ участвовали проректор КИМЭП , ответственные сотрудники ПРМЕ Брендан Дюпри (Университет Нархоз, Казахстан), Маржан Берниязова (Университет КИМЭП, Казахстан), Евгения Пашкевич (ИБС Ранепа, РФ), Аврора Диас Солоага (АлмаУ, Казахстан), Екатерина Иванова (НИУ ВШЭ, РФ), Алия Акпаева (АлмаУ, Казахстан) и другие члены организации.
В ходе встречи были показаны работы организации в 2023 году в рамках обеспечения целей устойчивого развития, обсуждены планы на 2024 год, а также финансовый отчет Евразийского филиала, а также проекта PRME i5, финансируемого Lego Foundation, обсуждались семинары, организованные руководителем проекта i5 Авророй Диас. Ташкентский химико-технологический институт является активным членом организации PRME с 2020 года и считается координатором этой организации по Узбекистану.
Были рассмотрены и утверждены организационный комитет и нормативные документы о деятельности Евразийского филиала ПРМЕ, а также планы на 2024 год:
Брендан Дюпри – Со-Председатель Руководящего комитета;
Маржан Берниязова – Со-Председатель Руководящего комитета;
Евгения Пашкевич – генеральный секретарь;
Аврора Диас Солоага – руководитель отдела образования и i5;
Екатерина Иванова – научный руководитель;
Алия Акпаева – финансист;
Навруз Эркаев – Студенческий комитет.
В ходе встречи и служебной командировки на заседании отделения ПРМЕ было согласовано:
22-23 апреля в рамках «Конгресса современных знаний», организованного ТКТИ, будет организован практический семинар, посвященный деятельности организации PRME и методологии педагогики PRME i5 для ответственных сотрудников вузов Узбекистана. В ходе данного практического визита Авроры Диаз будет обеспечено проведение разъяснительной работы по вопросам членства вузов Узбекистана в организации PRME.
20-25 мая в Научной неделе «Устойчивое развитие и зеленая экономика», организованной ТКТИ, примет участие Евразийский департамент PRME в качестве соорганизатора, а с докладом непосредственно или онлайн примет участи со-председатель организационного комитета Брендан Дюпри.
В течение 2024 года каждой организацией высшего образования-члена, запланировано проведение различных мероприятий и практических работ, а также организация встреч с обществом и широкой общественностью с целью разъяснения и выпонения целей устойчивого развития.
Будет обсуждены возможности организации годового отчетного собрания Евразийского отделения PRME по резульататм 2024 года на территории Узбекистана в следующем году.
В конце служебной командировки проректору по международному сотрудничеству З.Бабахановой был вручен сертификат.