O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyundagi "Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi PQ-3775-son qarorining tegishli bandlari, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-oktabrdagi O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risidagi PF-5847-son farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Qozog’istonning KIMEP universitetida bo’lib o’tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti qoshidagi “Ma’suliyatli menedjment ta’limi tamoyillari” tashkilotining (UN PRME) doimiy a’zosi sifatida PRME Evroosiyo bo‘limining 2023-yil yakunlari bo’yicha yillik hisobot uchrashivida institutning xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektori Zebo Abdullaevna Babaxanova qatnashdi.
PRME Evroosiyo bo‘limining yillik hisobot uchrashivida KIMEP prorektori, PRME mas’ul hodimlari Brendan Duprey (Narxoz universiteti, Qozog’iston), Marjan Berniyazova (KIMEP universiteti, Qozog’iston), Evgeniya Pashkevich (IBS Ranepa, RF), Avrora Diaz Soloaga (AlmaU, Qozog’iston), Ekaterina Ivanova (HSE, RF), Aliya Akpaeva (AlmaU, Qozog’iston) va boshqa tashkilot a’zolari ishtirok etdi.
Uchrashuv rejasiga ko’ra 2023-yil bo‘yicha PRME Evroosiyo bo‘limining barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida amalga oshirilgan ishlari va faoliyati hisoboti taqdim etildi va 2024-yilga rejalar muhokama etildi, Evroosiyo bo‘limining moliyaviy hisoboti, hamda Lego Foundation tomonidan moliyalashtiriladigan PRME i5 loyihasi rahbari Avrora Diaz tomonidan tashkil etilayotgan seminarlar muhokama etildi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti PRME tashkilotining 2020-yildan beri faol a’zosi hisoblanadi, hamda O‘zbekiston bo‘yicha koordinator hisoblanadi.
Uchrashuv yakunida PRME Evroosiyo bo‘limining Boshqaruv qo’mitasi tarkibi va Bo’lim faoliyatiga doir meyoriy hujjatlari ko‘rib chiqildi va tashkiliy qo’mita tomonidan 2024-yil uchun tasdiqlandi:
Brendan Duprey - Boshqaruv qo’mita raisi;
Marjan Berniyazova- Boshqaruv qo’mita raisi;
Evgeniya Pashkevich- Bosh kotib;
Avrora Diaz Soloaga – Ta’lim va i5 boyicha mas’ul;
Ekaterina Ivanova – Ilmiy tadqiqot boyicha mas’ul;
Aliya Akpaeva – Moliyachi;
Navruz Erkaev – Talabalar boyicha mas’ul.
PRME Evroosiyo bo‘limining uchrashuvlar natijasida kelishildi:
22-23 aprel kunlari TKTI tomonidan tashkil etilayotgan “Zamonaviy bilimlar Kongressi”ga taklif etilgan spiker sifatida Avrora Diaz taklif etildi va 23-aprel kuni PRME tashkiloti faoliyati hamda PRME i5 pedagogikasi metodikasi bo‘yicha O‘zbekiston universitetlari mas’ul hodimlari uchun amaliy seminar tashkil etishga kelishildi. Ushbu amaliy tashrif davomida O‘zbekiston universitetlarini PRME tashkilotiga a’zolik qilish bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish ta’minlanadi.
20-25 may kunlari TKTI tomonidan tashkil etilayotgan “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” ilmiy haftaligida PRME Evroosiyo bo‘limi ham-tashkilotchi sifatida ishtirok etadi, hamda Boshqaruv qo’mita raisi Brendan Duprey bevosita yoki onlayn tarzda taqdimot bilan qatnashadi.
2024-yil davomida har bir a’zo bo’lgan oliy ta’lim tashkiloti tomonidan barqaror rivojlanish maqsadlariga javob beradigan turli tadbir va amaliy ishlar bajarilishi, jamiyat va keng jamoa bilan uchrashuvlar tashkil etilishi reja qilindi.
2024-yil yakunlari bo’yicha PRME Evroosiyo bo‘limi yillik hisobot uchrashuvini keyingi yilga O’zbekiston hududida tashkil etishga tayyorgarlik ko’rish.

According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 5, 2018 “On additional measures to improve the quality of education in higher educational institutions and ensure their active participation in comprehensive reforms being implemented in the country”, to complete the tasks outlined in the relevant paragraphs of Resolution No. PQ -3775, and implementation of the tasks specified in Resolution No. PF-5847 of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 8, 2019 on the approval of the concept of development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030, an official visit was organized by the Vice-Rector for International Cooperation of the Institute Zebo Abdullaevna Babakhanova as a permanent member of the organization "Principles of Responsible Management Education" at the United Nations (PRME at the UN) to participate in the annual reporting meeting of the Eurasian branch of PRME, at KIMEP University of Kazakhstan.
The annual reporting meeting of the Eurasian branch of PRME was attended by the Vice-Rector of KIMEP , responsible persons of PRME Brendan Dupree (Narxoz University, Kazakhstan), Marzhan Berniyazova (KIMEP University, Kazakhstan), Evgenia Pashkevich (IBS Ranepa, Russian Federation), Aurora Diaz Soloaga (AlmaU, Kazakhstan), Ekaterina Ivanova (Higher School of Economics, Russian Federation), Aliya Akpaeva (AlmaU, Kazakhstan) and other members of the organization.
During the meeting, the organization’s work in 2023 was shown as part of achieving sustainable development goals, plans for 2024 were discussed, as well as the financial report of the Eurasian branch, also the PRME i5 project, funded by the Lego Foundation, and seminars organized by the i5 project coordinator Aurora Diaz. The Tashkent Institute of Chemical Technology has been an active member of the PRME organization since 2020 and is considered the coordinator of this organization for Uzbekistan.
The organizing committee and regulatory documents on the activities of the Eurasian branch of PRME, as well as plans for 2024, were reviewed and approved :
Brendan Dupree – Co- Chair of the Steering Committee;
Marzhan Berniyazova – Co- Chair of the Steering Committee;
Evgenia Pashkevich – General secretary;
Aurora Diaz Soloaga – Vice-chair for Education and i5;
Ekaterina Ivanova – Vice-chair for research;
Aliya Akpayeva – Treasurer;
Navruz Erkaev – Vice-chair for Student Affairs.
During the meeting and business trip at the meeting of the PRME branch, it was agreed:
On April 22-23, as part of the “Congress of Modern Knowledge”, organized by TICT, a practical seminar will be organized on the activities of the PRME organization and the methodology of PRME i5 pedagogy for responsible employees of universities in Uzbekistan. During this practical visit of Aurora Diaz, explanatory work will be carried out about membership of universities in Uzbekistan in the PRME organization.
On May 20-25, the Scientific Week “Sustainable Development and Green Economy”, organized by TICT, will be attended by the Eurasian Department of PRME as a co-organizer, and the co-chairman of the organizing committee, Brendan Dupree, will take part with the report directly or online.
During 2024, each member - higher education organization will plan to conduct various events and practical work, as well as organize meetings with society and the general public in order to explain and implement sustainable development goals.
Possibilities of organizing an annual reporting meeting of the Eurasian Branch of PRME for 2024 in Uzbekistan in the next year.
At the end of the Annual meeting, Vice-Rector for International Cooperation Z. Babakhanova was awarded a certificate