Joriy yilning 18-may kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi delegatsiyasi va Oʻzbekiston-Vengriya rektorlari II forumi ishtirokchilari Budapeshtdan 200-250 km uzoqlikda joylashgan Szeged va Debretsen universitetlariga tashrif buyurdi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Usmonov Szeged universitetiga tashrifi davomida universitetning ta‘lim va ilmiy yo‘nalishlari bilan yaqindan tanishdi. Tashrif davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti kelajakda “Oziq ovqat texnologiyasi, oziq-ovqat havfsizligi” yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlik qilish mumkinligi aniqlandi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillariga dastlab muhandislik va adabiyot fakultetlari faoliyati hamda universitet kutubxonasining sharqiy adabiyotlar boʻlimi tanishtirildi. Maʼlumot oʻrnida, Seged universiteti Vengriyaning nufuzli universitetlaridan hisoblanadi. Universitet kampusi 12 ta fakultetdan iborat Vengriyadagi eng yirik oʻquv majmualaridan biri bo‘lib, unda 22 000 nafarga yaqin talaba tahsil oladi, shundan, 5 000 nafarga yaqini chet ellik yoshlardir.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori Z.Babaxanova Debretsen universitetiga tashrif buyurib, universitetning ta‘lim va ilmiy yo‘nalishlari bilan yaqindan tanishdi. Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillariga agro-sanoat va iqtisodiyot fakultetlari faoliyati hamda universitet kutubxonasi faoliyati bilan tanishtirildi. Universitet kutubxonasi Vengruyning eng yirik kitoblar zaxirasiga ega bo‘lib, milliy kutubxona hisoblanadi. Milliy kutubxonaga qoyilgan talablardan biri - qadimiy ba barcha zamonaviy Vengriyada chop etiladigan barcha kitob va darsliklar nusxalari ushbu kutubxonada saqlanishi shart hisoblanadi. Kutubxonani zamon talablariga moslashish maqsadida ohirgi 3-4 yilda universitet tomonidan yirik rekonsturksiya ishlari amalga oshirilib, hozigi vaqtda kutubxona talaba va shaxar aholisiga qulay sharoitlar bilan farqlanadi. Deyarli barcha kutubxona hizmatlari (kitob topish, olish va topshirish kabi hizmatlar) to’liq raqamlashtirilgan va qo‘shimcha kutubxonachi yodamisiz amalga oshirilishi mumkin. Kutubxona xonalarda qulay dam olish zonalari, alohida seminar auditoriyalari, hamkorlikda gruppalarda ishlashga imkon beradigan seksiyalar va xonalar mavjudligi talabalarni o’ziga tortadi.
Maʼlumot oʻrnida, Debretsen universiteti Vengriyaning eng yirik va nufuzli universitetlaridan biri hisoblanadi. Universitetda 34 000 nafarga yaqin talaba tahsil oladi, shundan, 7 000 nafarga yaqini chet ellik yoshlardir, shu jumladan 25 nafar O‘zbekistonlik talabalar tashkil etadi.

18 мая текущего года ректор Ташкентского химико-технологического института Ботир Усманов посетил Сегедский университет, а проректор по международному сотрудничеству Зебо Бабахонова посетила Дебреценский университет
18 мая текущего года делегация Министерства высшего образования, науки и инноваций и участники II Узбекско-венгерского форума ректоров посетили университеты Сегеда и Дебрецена, расположенные в 200-250 км от Будапешта. В ходе визита в Сегедский университет ректор Ташкентского химико-технологического института Б.Усманов ознакомился с образовательными и научными направлениями университета. В ходе визита было установлено, что Ташкентский химико-технологический институт может в дальнейшем сотрудничать по направлениям «Пищевая технология, безопасность пищевых продуктов».
Представителей делегации Узбекистана впервые ознакомили с деятельностью инженерного и литературного факультетов, а также отдела восточной литературы университетской библиотеки. Для справки, Сегедский университет является одним из самых престижных университетов Венгрии. Кампус университета является одним из крупнейших учебных комплексов Венгрии с 12 факультетами и около 22 000 студентов, из которых около 5 000 – иностранные студенты.
Проректор по международному сотрудничеству Ташкентского химико-технологического института З.Бабаханова посетила Дебреценский университет и ознакомилась с образовательными и научными направлениями вуза. Представители делегации Узбекистана были ознакомлены с деятельностью факультетов агропромышленного комплекса и экономики, а также с деятельностью университетской библиотеки. Библиотека университета имеет самую большую коллекцию книг в Венгрии и считается национальной библиотекой. Одним из требований к Национальной библиотеке является то, что копии всех книг и учебников, изданных в Венгрии, как древних, так и современных, должны храниться в этой библиотеке. В целях адаптации библиотеки к требованиям времени в университете за последние 3-4 года были проведены масштабные работы по реконструкции, и теперь в библиотеке созданы комфортные условия для студентов и жителей города. Почти все библиотечные услуги (такие как поиск, выдача и возврат книг) полностью оцифрованы и могут выполняться без необходимости в дополнительном библиотекаре. Привлекает студентов наличие удобных зон отдыха в помещениях библиотеки, отдельных семинарских залов, секций и комнат, позволяющих работать в кооперативных группах.
Для справки: Дебреценский университет — один из крупнейших и престижнейших вузов Венгрии. В университете обучается около 34 000 студентов, из них около 7 000 – иностранная молодежь, в том числе 25 студентов из Узбекистана.