2025-yil 18-aprel kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti "Kimyo" kafedrasi professor-o‘qituvchilari T.F. Olimov, M.Sh. Atamuratova, N.E. Shamadinova va G.A. Sidikovalar tomonidan Toshkent viloyati Qibray tumanidagi 26- va 48-maktablarning bitiruvchi sinf o‘quvchilari bilan mazmunli uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv doirasida bitiruvchilarga kimyo sohasining zamonaviy rivojlanish yo‘nalishlari, oliy ta’lim tizimidagi imkoniyatlar, Toshkent kimyo-texnologiya institutining ta’lim dasturlari va talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Shuningdek, institutda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari, talabalar amaliyoti, zamonaviy laboratoriyalar, xorijiy hamkorliklar va xalqaro loyihalar haqida ham tushunchalar berildi.
Bitiruvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, professor-o‘qituvchilar bilan ochiq va samimiy muloqotda bo‘lishdi. Tadbir davomida kimyo faniga qiziqqan yoshlar uchun institutda o‘qish nafaqat bilim olish, balki kasbiy rivojlanish, innovatsion muhitda o‘z o‘rnini topish uchun keng imkoniyatlar eshigi ekanligi ta’kidlandi.
Mazkur targ‘ibot-tashviqot ishlari Toshkent kimyo-texnologiya institutining yosh avlodni kasb tanlashda to‘g‘ri yo‘lga yo‘naltirish, fan va innovatsiyaga bo‘lgan qiziqishni oshirish yo‘lida olib borayotgan izchil sa’y-harakatlaridan biridir.

«Определите свое будущее сегодня!» – В Ташкентском химико-технологическом институте продолжается профориентационная работа
18 апреля 2025 года профессора и преподаватели кафедры «Химия» Ташкентского химико-технологического института Т.Ф. Олимов, М.Ш. Атамуратова, Н.Е. Шамадинова и Г.А. Семья Сидикова организовала содержательную встречу с выпускниками школ № 26 и 48 Кибрайского района Ташкентской области.
В ходе встречи выпускникам была предоставлена подробная информация о современных тенденциях развития в области химии, возможностях в системе высшего образования, образовательных программах Ташкентского химико-технологического института, а также условиях, созданных для студентов. Они также рассказали о научно-исследовательской работе, проводимой в институте, студенческих стажировках, современных лабораториях, зарубежных партнерствах и международных проектах.
Выпускники задавали интересующие их вопросы и вели открытое и искреннее общение с профессорами и преподавателями. В ходе мероприятия было подчеркнуто, что для молодых людей, интересующихся химией, обучение в институте является воротами к широким возможностям не только получения знаний, но и профессионального развития, поиска своего места в инновационной среде.
Данная пропагандистская работа является одним из последовательных усилий Ташкентского химико-технологического института по ориентации молодого поколения в выборе профессии, повышению интереса к науке и инновациям.