“Kelajak soati” rukni ostida “Mening huquqlarim” mavzusida Ma’rifat darsi o‘tkazildi
Bugun Toshkent kimyo-texnologiya instituti Neft va gaz texnologiyalari fakultetida “Kelajak soati” rukni doirasida “Mening huquqlarim” mavzusida ma’rifat darsi bo‘lib o‘tdi, darsni fakultet dekani Yusupova Lola Azimovna olib bordi.
Ma’rifat darsining maqsadi — Talabalarga inson huquqlari va erkinliklarining mazmuni, ularning shaxsiy hayotdagi o‘rni va jamiyat taraqqiyotidagi ahamiyatini tushuntirishdan iborat bo'ldi.
Dars davomida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
Huquq va majburiyat uyg‘unligini anglatish, o‘z huquqlaridan oqilona foydalanish va mas’uliyatli fuqaro bo‘lishga o‘rgatish.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, qonunlari hamda “Yangi O‘zbekiston” islohotlari doirasida inson huquqlarini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni talabalarga yoritish.
Talabalarda qonunga hurmat ruhida yashash, huquqiy madaniyatni rivojlantirish, Vatanga sadoqatli va faol fuqaro sifatida shakllanish motivatsiyasini kuchaytirish.
Shu orqali o‘z huquqlarini himoya qilish, qonunlarga hurmat ruhida yashash, mas’uliyatli fuqaro bo‘lish ko‘nikmalari mustahkamlandi.
Shuningdek, Prezident Sh.Mirziyoyev ilgari surayotgan g‘oyalar va “Yangi O‘zbekiston” islohotlari doirasida inson huquq va erkinliklariga berilayotgan yuksak e’tibor ham ko‘rib chiqiladi. Talabalar ushbu e’tiborni real hayotiy misollar orqali tushunib, uni kundalik hayotda qo‘llashni o‘rgandilar.

В рамках рубрики «Час будущего» прошёл образовательный урок на тему «Мои права»
Сегодня на факультете нефтегазовых технологий Ташкентского химико-технологического института в рамках рубрики «Час будущего» прошёл образовательный урок на тему «Мои права». Занятие провела декан факультета Юсупова Лола Азимовна.
Целью образовательного урока было объяснить студентам содержание прав и свобод человека, их роль в жизни человека и значение в развитии общества.
В ходе урока обсуждались следующие вопросы:
Понимание гармонии прав и обязанностей, воспитание рационального использования своих прав и обязанностей, воспитание ответственных граждан.
Ознакомление студентов с мерами, направленными на обеспечение прав человека в рамках Конституции Республики Узбекистан, законов и реформ «Нового Узбекистана».
Укрепление мотивации студентов жить в духе уважения к закону, развитие правовой культуры, становление преданных и активных граждан Родины.
Благодаря этому были закреплены навыки защиты своих прав, жизни в духе уважения к закону и воспитания ответственных граждан.
Также рассматривается высокое внимание, уделяемое правам и свободам человека в рамках идей Президента Ш. Мирзиёева и реформ «Нового Узбекистана». Студенты научились понимать это внимание на реальных примерах и применять его в повседневной жизни.