O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar, aholi turmush sharoitini yaxshilash va istiqboldagi rejalarni belgilash maqsadida bir qator tashabbuslarni ilgari surgan edi. Mazkur vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Andijon shahar 2-son ixtisoslashtirilgan maktab-internati o'rtasida o‘quv va ilmiy ishlar bo‘yicha hamkorlik aloqalari yo'lga qo'yilgan.
Joriy yilning 23-25-noyabr kunlari Toshkent kimyo-texnologiya instituti "Kimyo" kafedrasi professor-o‘qituvchilari, jumladan, kafedra mudiri, dotsent A.A.Nabiyev, dotsent M.E.Axmedov va dotsent T.F.Olimovalar ushbu maktab-internatga xizmat safari bilan tashrif buyurishdi.
Xizmat safari davomida kafedra mutaxassislari tomonidan Toshkent kimyo-texnologiya instituti faoliyati, istiqboldagi rejalari, kafedralarda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari hamda O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining yirik kimyo ishlab chiqarish korxonalari to‘g‘risida axborot berildi. Shuningdek, institut professor-o'qituvchilari tomonidan seminar-treninglar o‘tkazilib, maktab o‘qituvchi va o‘quvchilari ishtirokida qizg‘in savol-javoblar tashkil etildi.
Bundan tashqari, institut faoliyati haqida yanada to‘liqroq ma’lumot berish uchun tarqatma materiallar va olimlar tomonidan yozilgan kitoblar esdalik sifatida o‘quvchilarga taqdim etildi. Maktab kutubxonasiga quyidagi ilmiy-ommabop qo‘llanmalar topshirildi:
1. “O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining yirik ishlab chiqarish korxonalari” (mualliflar: A.A. Nabiyev, M.E. Axmedov, Sh.O. Olimjonova).
2. “O‘zbekistonning noorganik moddalar kimyosi sohasidagi kimyogar olimlari” (noorganik kimyo, noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi, nodir va kamyob metallar kimyosi, silikat materiallar kimyosi bo‘yicha) (mualliflar: A.A. Nabiyev, M.E. Axmedov, A.A. Mamataliyev, Sh.A. Kadirova).
Ushbu tashrif ikki tomonlama tajriba almashish va ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan amaliy qadam bo‘lib, kelgusida hamkorlikda yangi loyihalarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratdi.

The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev put forward a number of initiatives to implement the changes taking place in the regions, improve the living conditions of the population and define future plans. In order to ensure the implementation of these tasks, cooperation in educational and scientific work has been established between the Tashkent Institute of Chemical Technology and Andijan Specialized Boarding School No. 2.
On November 23-25 of this year, professors and teachers of the Department of Chemistry of the Tashkent Institute of Chemical Technology, including the head of the department, associate professor A.A. Nabiyev, associate professor M.E. Akhmedov and associate professor T.F. Olimova, paid a business trip to this boarding school.
During the business trip, the department's specialists provided information about the activities of the Tashkent Institute of Chemical Technology, future plans, research work carried out in the departments, and large chemical production enterprises of the economy of the Republic of Uzbekistan. Also, seminar-training sessions were held by the professors and teachers of the institute, and heated question-and-answer sessions were organized with the participation of teachers and students of the school.
In addition, handouts and books written by scientists were presented to students as souvenirs to provide more complete information about the activities of the institute. The following scientific and popular manuals were presented to the school library:
1. “Large manufacturing enterprises of the economy of the Republic of Uzbekistan” (authors: A.A. Nabiyev, M.E. Akhmedov, Sh.O. Olimjonova).
2. “Chemists of Uzbekistan in the field of inorganic chemistry” (inorganic chemistry, chemical technology of inorganic substances, chemistry of rare and rare metals, chemistry of silicate materials) (authors: A.A. Nabiyev, M.E. Akhmedov, A.A. Mamataliyev, Sh.A. Kadirova).
This visit was a practical step towards bilateral exchange of experiences and improving the quality of education, and laid a solid foundation for the implementation of new collaborative projects in the future.