Kimyo sanoatini rivojlantirish yo‘lida muhim qadam
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Kimyo korxonalari faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish, ularni moliyaviy sog‘lomlashtirish hamda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish hisobidan tarmoqni tubdan diversifikatsiyalash yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qaroriga muvofiq, “Maxam-Chirchiq” AJda Toshkent kimyo-texnologiya instituti maxsus kafedralari filiallarini tashkil etish belgilangan.
2025-yil 23-iyul kuni mazkur topshiriqni amaliyotga tatbiq etish maqsadida institutning Akademik faoliyat bo‘yicha prorektori T.T.Safarov, Kimyoviy injiniring fakulteti dekani Sh.Buxorov, hamda Karyera markazi boshlig‘i A.Mirkomilov tomonidan “Maxam-Chirchiq” AJga tashrif amalga oshirildi.
Tashrif davomida korxonaning Kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i Yuldashev Sabir Turg‘unovich bilan o‘quv jarayoniga jalb etiladigan auditoriyalar ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, “Maxam-Chirchiq” AJ ishlab chiqarish bo‘yicha direktori Uzakov Rixsibay Tursunbaevich bilan institut kafedralari filiallarini tashkil etish borasida muhim bandlar yuzasidan muzokaralar olib borildi va kelgusidagi hamkorlik rejasi belgilab olindi.
Ushbu tashrif ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash, kadrlar salohiyatini oshirish va sohaga zamonaviy bilimlarni tatbiq etish yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi.

An important step towards the development of the chemical industry
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to effectively organize the activities of chemical enterprises, their financial recovery and radical diversification of the industry through the implementation of promising projects”, it is planned to establish branches of specialized departments of the Tashkent Institute of Chemical Technology at “Maxam-Chirchik” JSC.
On July 23, 2025, in order to put this assignment into practice, the Vice-Rector for Academic Affairs of the Institute T.T. Safarov, Dean of the Faculty of Chemical Engineering Sh. Bukhorov, and Head of the Career Center A. Mirkomilov visited “Maxam-Chirchik” JSC.
During the visit, the Head of the Personnel Training Department of the enterprise Yuldashev Sabir Turgunovich inspected the classrooms that will be involved in the educational process.
Also, negotiations were held with Uzakov Rikhsibay Tursunbaevich, Production Director of Makham-Chirchik JSC, on important points regarding the establishment of branches of the institute's departments, and a plan for future cooperation was determined.
This visit was an important step towards strengthening bilateral cooperation, increasing human resources capacity, and introducing modern knowledge into the industry.