Kimyo sanoatini rivojlantirish yo‘lida muhim qadam
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Kimyo korxonalari faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish, ularni moliyaviy sog‘lomlashtirish hamda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish hisobidan tarmoqni tubdan diversifikatsiyalash yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qaroriga muvofiq, “Maxam-Chirchiq” AJda Toshkent kimyo-texnologiya instituti maxsus kafedralari filiallarini tashkil etish belgilangan.
2025-yil 23-iyul kuni mazkur topshiriqni amaliyotga tatbiq etish maqsadida institutning Akademik faoliyat bo‘yicha prorektori T.T.Safarov, Kimyoviy injiniring fakulteti dekani Sh.Buxorov, hamda Karyera markazi boshlig‘i A.Mirkomilov tomonidan “Maxam-Chirchiq” AJga tashrif amalga oshirildi.
Tashrif davomida korxonaning Kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i Yuldashev Sabir Turg‘unovich bilan o‘quv jarayoniga jalb etiladigan auditoriyalar ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, “Maxam-Chirchiq” AJ ishlab chiqarish bo‘yicha direktori Uzakov Rixsibay Tursunbaevich bilan institut kafedralari filiallarini tashkil etish borasida muhim bandlar yuzasidan muzokaralar olib borildi va kelgusidagi hamkorlik rejasi belgilab olindi.
Ushbu tashrif ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash, kadrlar salohiyatini oshirish va sohaga zamonaviy bilimlarni tatbiq etish yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi.

В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности предприятий химической промышленности, их финансовому оздоровлению и радикальной диверсификации отрасли за счёт реализации перспективных проектов» планируется создание филиалов базовых кафедр Ташкентского химико-технологического института в АО «Максам-Чирчик».
23 июля 2025 года в целях реализации данного поручения проректор по учебной работе института Т.Т. Сафаров, декан химико-технологического факультета Ш. Бухоров и начальник Центра карьеры А. Миркомилов посетили АО «Максам-Чирчик».
В ходе визита начальник отдела подготовки кадров предприятия Юлдашев Сабир Тургунович осмотрел учебные аудитории, в которых будет осуществляться учебный процесс.
Также состоялись переговоры с директором по производству АО «Махам-Чирчик» Узаковым Рихсибаем Турсунбаевичем по важным вопросам создания филиалов кафедр института и был определен план дальнейшего сотрудничества.
Этот визит стал важным шагом на пути укрепления двустороннего сотрудничества, повышения кадрового потенциала и внедрения современных знаний в отрасль.